Η Ομόνοια νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκόρερ τους Λοΐζου (1') και Σεμέδο (64').

Η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στην πρώτη φάση του ματς, όταν ο Μάθιους έδωσε την ασίστ και ο Λοΐζου με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Με «εγκέφαλο» του παιχνιδιού του Απόλλωνα τον Βαλμπουενά η ομάδα της Λεμεσού επιδίωξε να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο από στημένες φάσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Οι πράσινοι είχαν την μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όμως το πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω VAR για ανατροπή του Σεμέδο από τον Εκπολό δεν μετουσίωσε σε γκολ ο Μπεζούς καθώς ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε μετά την εκτέλεση του Ουκρανού στο 24'.

Στο β' ημίχρονο ο Απόλλωνας όντας πίσω στο σκορ είχε περισσότερη διάθεση για το γκολ, όμως η αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας ήταν αποτελεσματική με αποτέλεσμα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ήταν επικίνδυνη με τους Λοΐζου-Κακουλλή-Σεμέδο. Στο 62' ο Κακουλλής έκανε τη σέντρα και ο Λοΐζου δεν μπόρεσε να σκοράρει, όμως στο επόμενο λεπτό μετά από μια υπέροχη ασίστ από τον Λοΐζου, ο Σεμέδο με αριστερό πλασέ έκανε το 2-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στους 20 βαθμούς με την κορυφαία επίθεση η Ομόνοια, δεύτερη σερί ήττα για τον Απόλλωνα που παρέμεινε στους 18 βαθμούς.

ΓΚΟΛ. Στο 1' ο Μάθιους έδωσε την ασίστ και ο Λοΐζου με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0

Δείτε το βίντεο με τους πανηγυρισμούς ΕΔΩ.

Ο Μάθιους έγινε ο 7ος ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έδωσε ασίστ, δεύτερο γκολ για τον Λοΐζου στην φετινή σεζόν.

Δείτε το βίντεο από την υποδοχή των οπαδών ΕΔΩ.

13' Μακρινό σουτ του Βαλμπουενά σώζει ο Φαμπιάνο.

Ο Απόλλωνας προσπαθεί να αντιδράσει.

20' Ευκαιρία για την Ομόνοια, σουτ από τον Κακουλλή, άουτ.

Ο Σεμέδο έπεσε στην περιοχή μετά από κλωτσιά αντιπάλου.

Κίτρινη στον Ντανίλο για φάουλ σε προηγούμενη φάση.

Στο VAR ο ρεφ.

Πέναλτι για την Ομόνοια μετά την ανατροπή Σεμέδο από τον Εκπολό.

Εκτελεί ο Μπεζούς, πέφτει κι αποκρούει ο Λέουβενμπεργκ!

Το πέναλτι που κέρδισε η Ομόνοια

Το χαμένο πέναλτι του Μπεζούς

26' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς.

30' Ο Βαλμπουενά έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

Ο Άδωνη στέλνει την μπάλα άουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Κόρνερ για τον Απόλλωνα...

Εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, έπεσε στο έδαφος ο Πεϊμπέρνς.

Νέο κόρνερ για τους γαλάζιους.

Επιθετικό φάουλ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

36' Συγκρούστηκαν οι Κουλιμπαλί και Πεϊμπέρνς σε εναέρια μονομαχία.

Συνεχίζουν οι δύο ποδοσφαιριστές, με επίδεσμο στο κεφάλι ο Πεϊμπέρνς.

45' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή όμως η σέντρα του δεν είχε αποδέκτη...

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Φιλιώτης αντί Πεϊμπέρνς

Σουτ από τον Μάρκες, έπεσε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο, στην πρώτη φάση του β΄ημιχρόνου.

51' Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά όπως επιτίθονται οι γαλάζιοι, η μπάλα καταλήγει άουτ...

52' Κόρνερ για την Ομόνοια... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

58' Σουτ από τον Αμπντουραχίμι, άουτ.

60' Γυριστό σουτ από τον Βαλμπουενά, άουτ.

Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Κακουλλής από δεξιά έκανε το γύρισμα μετά από ωραία πάσα του Σιπριάνο, ο Λοΐζου δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.

ΓΚΟΛ 2-0. Στο 64' ο Λοΐζου με υπέροχη ασίστ έστειλε την μπάλα στον Σεμέδο που έκανε το 2-0 με αριστερό πλασέ.

66' Ο Σεμέδο έκανε το πλασέ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι!

70' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... πέρασε αναξιοποίητο.

72' Κρέμντσικ αντί Κοστάκε Πέρετς αντί Μπεσάρτ.

73' Σουτ από τον Γιούρσεβιτς, άουτ!

76' Φράνσον αντί Μπέζους, Καρίμ αντί Κακουλλή.

82'  Μαλεκκίδης αντί Γιούρσεβιτς, Χουσαϊν αντί Ντανίλο.

85' Aλιούμ αντί Λοΐζου

90' Χάμπος αντί Μπασιρού, Ζαχαρίου αντί Σεμέδο.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ευκαιρια για την Ομόνοια με τον Αλιούμ, κόρνερ.

Κερδίζουν χρόνο οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας.

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Σ.Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλή, Λοίζου, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.

Απόλλων (Ν.Μιλόσεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πειμπέρνς, Τέκιε, Αμπντουραχίμι, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Φιλιώτης, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α' Βοηθός Διαιτητής: Dahl Jesper Strandberg Yde
Β' Βοηθός Διαιτητής: Yurdakul Deniz
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης