Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε η Ομόνοια πήρε αγχωτική νίκη με 1-3 στην Περιστερώνα απέναντι στη Δόξα.

Ο Σαντίκ στο 26' με πέναλτι άνοιξε το σκορ ενώ οι πράσινοι έφτασαν στην ανατροπή με Σεμέδο στο 81', την εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ στο 86' και Λοΐζου στο 99'!

Καλύτερη και με επιθετική διάθεση στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα η Ομόνοια, πίεσε τη Δόξα και έψαξε το γκολ.

Στο 17' ο Κακουλλής έκανε το πλασέ με τον Σισκόφσκι να αποκρούει ενώ τα σουτ των Σιπριάνο και Μπεζούς στα επόμενα λεπτά σταμάτησαν ξανά στον πορτιέρο της Δόξας.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια κέρδισαν πέναλτι στο 24' σε ανατροπή του Τρούγιτς από τον Κούσουλο και στο 26' ο Σαντίκ το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0!

Η υπεροχή της Ομόνοιας... κόπασε στα επόμενα λεπτά με τη Δόξα να κερδίζει κάποια μέτρα και να παίρνει ψυχολογία.

Μετά το 35' πίεσε ξανά η Ομόνοια όμως δεν βρήκε χώρους για να απειλήσει την καλά οργανωμένη Δόξα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δόξα απείλησε στο 48' με τον Σαντίκ να από δεξιά στην περιοχή να κάνει δυνατό αλλά άστοχο σουτ.

Στη συνέχεια και κυρίως μετά το 55' οι πράσινοι έβαλαν πίεση και στο 63' έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λοΐζου, που μπήκε αλλαγή, όμως το πλασέ του από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο.

Η πίεση της Ομόνοιας συνεχίστηκε, όμως η Δόξα απείλησε στο 75' σε μια αντεπίθεση με τον Γκλεόφιλο όμως ο Φαμπιάνο του είπε όχι.

Από εκεί και πέρα όμως ο... διακόπτης γύρισε για το τριφύλλι και μέσα σε 5 λεπτά έφερε τούμπα το ματς. Πρώτα στο 81' ο Σεμέδο με δυνατό σουτ ισοφάρισε, ένα λεπτό μετά ο Κακουλλής ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε μεγάλη επέμβαση και στο 84' ο Σεμέδο κέρδισε πέναλτι.

Ο Καρίμ το μετέτρεψε σε γκολ στο 86' και έτσι η Ομόνοια έκανε την ανατροπή μέσα σε λίγα μόνο λεπτά.

Δύο λεπτά μετά η Δόξα απείλησε με τον Σεφέροβιτς όμως το πλασέ του από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο ενώ στο 93' οι πράσινοι κέρδισαν πέναλτι όμως ο Κακουλλής δεν το μετέτρεψε σε γκολ αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά όταν σκόραρε ακυρώθηκε αφού δεν είχε δικαίωμα να ξαναμπεί στην φάση.

90+9' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με Λοΐζου και 1-3! Ο Κύπριος εξτρέμ έφυγε στην κόντρα και σε κενή εστία σκόραρε τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς

93' Εκτελεί στο δοκάρι ο Κακουλλής, στην επαναφορά σκοράρει όμως το γκολ δεν μετράει αφού δεν είχε δικαίωμα να αγγίξει την μπάλα σύμφωνα με τον κανονισμό

92' Δίνεται το πέναλτι!

90' Έλεγχος στο VAR για πιθανό πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας σε μαρκάρισμα στον Κακουλλή από τον Πούριτς. Πάει για να το δει ο ρεφ

7 λεπτά καθυστερήσεις

88' Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Σεφέροβιτς να κάνει το πλασέ από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο

86' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Ανσαριφάρντ! Πρώτο φετινό γκολ για τον Ιρανό

84' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Στυλιανού και ο Σολωμού έδειξε την άσπρη βούλα

82' Ευκαιρία για το 1-2 για την Ομόνοια, το πλασέ του Κακουλλή όμως σταμάτησε ο Σισκόφσκι!

81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με Σεμέδο και 1-1! Ο Σιπριάνο έκανε το σουτ, ο Κακουλλής έστρωσε την μπάλα στον Σεμέδο και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε

78' Δύο αλλαγές ο Σωφρόνης. Έξω οι Μπεζούς και Μάθιους, μέσα οι Ζαχαρίου και Φράνσον

76' Σέντρα του Λοΐζου από δεξιά, κεφαλιά του Καρίμ όμως ο Σισκόφσκι έκανεμεγάλη επέμβαση

75' Λάθος του Μίλετιτς, ο ΓΚλεόφιλο έφυγε στην κόντρα και έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε

70' Άλλες δύο αλλαγές από Σεργίδη. Τζετζέ και Ναμπί μέσα, έξω οι Τρούγιτς και Αλσεούς

67' Κάθετη του Λοΐζου, σουτ του Κακουλλή όμως ο Πούριτς έδιωξε σε κόρνερ

65' Κίτρινη στον Κακουλλή

64' Πτώση του Σεμέδο στην περιοχή, που ζήτησε πέναλτι, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το ματς

63' Ευκαιρία με Λοΐζου για την Ομόνοια, μόνος στο ύψος του πέναλτι δεν βρήκε στόχο

63' Κίτρινη στον Στυλιανού

61' Απειλεί η Ομόνοια με το σουτ του Σεμέδο από αριστερά στο ύψος της περιοχής να φεύγει έξω

60' Από δύο αλλαγές για κάθε ομάδα. Λοΐζου και Μπασιρού μέσα για το τριφύλλι, έξω οι Σίμιτς και Χάμπος. Αντουί και Γκλεόφιλο μέσα για τη Δόξα, έξω οι Ασάντε και Σαντίκ

58' Πιέζει η Ομόνοια, κρατάει μακριά τους επιθετικούς των πρασίνων η Δόξα

55' Μακρινό σουτ του Κακουλλή, μαζεύει ο Σισκόφσκι

48' Ευκαιρία για τη Δόξα, με τον Σαντίκ μόνο από δεξιά να κάνει δυνατό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο

46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Κούσουλος,μέσα ο Καρίμ. Με επιθετικό δίδυμο Ανσαριφάρντ-Κακουλλή στην επανάληψη το τριφύλλι

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50' Κίτρινη στον Σισκόφσκι για διαμαρτυρία

49' Κεφαλιά του Παναγιώτου, ο Πούριτς διώχνει σε κόρνερ

6 λεπτά καθυστερήσεις

41' Ευκαιρία για τη Δόξα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πούριτς έκανε την κεφαλιά όμως ο Φαμπιάνο ήταν σωστά τοποθετημένος και μάζεψε

38' Κάθετη μπαλιά του Μπεζούς, ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας όμως ο Σισκόφσκι έκανε σωτήρια έξοδο και έδιωξε

36' Μακρινό σουτ του Κούσουλου, αδύναμο και άστοχο

35' Αντεπίθεση με Κακουλλή, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει εκτός

33' Κέρδισε ψυχολογία και μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ της η Δόξα

26' ΓΚΟΛ για τη Δόξα, 1-0 με την εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ!

24' Πέναλτι για τη Δόξα! Ο ρεφ Σολωμού έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Τρούγιτς

24' O Μπέζους από δεξιά με εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σισκόφσκι, όμως απέκρουσε με δυσκολία

21' Μπαλιά του Σιπριάνο από αριστερά, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα και ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ

19' Μακρινό σουτ του Χάμπου, άστοχο

18' Φωνές για πέναλτι στον Σεμέδο από την Ομόνοια, παίζεται λέει ο ρεφ

17' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Σιπριάνο να κάνει την συρτή μπαλιά και τον Κακουλλή το πλασέ με το αριστερό όμως ο Σισκόφσκι απομάκρυνε με δυσκολία

15' Προσπάθεια του Ασάντε, διώχνει ο Μίλετιτς

14' Γρήγορη επίθεση από την Ομόνοια, ο Σίμιτς έδωσε στον Σεμέδο που δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ ο Κακουλλής

4' Πλασέ του Κακουλλή, μαζεύει ο Σισκόφσκι

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Δόξα (Σεργίδης): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Αλσέους, Ε. Κυριάκου, Πούριτς, Τρούγιτς, Ασάντε, Σαντίκ
Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντουί, Τζιέτζιε.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Κούσουλος, Χάμπος, Μπεζούς, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοϊζου, Φράντσον, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Προκοπίου

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος