Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 0-2 στην πρεμιέρα με την ΑΕΖ και ξεκίνησε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Για τους γαλαζοκίτρινους σκόραρε δις ο Μαρκίνιος.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο αν και αναμενόταν ο ΑΠΟΕΛ, να αναλάβει τις πρωτοβουλίες και να απειλήσει την ΑΕΖ, ώστε να σκοράρει, δεν έγινε σε μεγάλο βαθμό και η Λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να κρατήσει με σχετική ευκολία το 0 – 0 στο 1ο ημίχρονο.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Σα Πίντο προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, αφού πέρασε στην αναμέτρηση τους Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες. Ο Βραζιλιάνος χρειάστηκε μόλις 5 λεπτά, αφού στο 50ο λεπτό έκανε το 0-1 για τους γαλαζοκίτρινους.

Στο 60ο λεπτό η ΑΕΖ έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Γιουσούφ, ο Νιγηριανός μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ έλεγχε την αναμέτρηση, αν και σε κάποιες περιπτώσεις η ΑΕΖ απείλησε την εστία του Μπέλετς.

Στο 90+8 ο Μαρκίνιος σκόραρε και πάλι, για να γράψει το 0-2 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+8' ΓΚΟΛΛΛ για το ΑΠΟΕΛ και 0-2. Ο Μαρκίνιος σκοράρει και πάλι, μπήκε στην περιοχή, ξεπέρασε τον Μπέκερ και σκόραρε.

90+6 Δευτέρο δοκάρι για την ΑΕΖ.

90+2 Κίτρινη στον Μιχαηλίδη.

Καθυστερήσεις 8 λεπτά

Δεν άργησε να τον δικαιώσει...

89' Ιωσηφίδης αντί του Σαρφό.

88' Ωραία κίνηση και σουτ του Κάστρο, αποκρούει ο Μπέλετς.

84' Μακρινό σουτ του Γιουσούφ, έξω η μπάλα.

83' Ντονγκαλά αντί του Φετφατζίδη.

82' Ο Βιγιαφάνιες μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα ψηλά.

76' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Μιχαηλίδης και Ελευθερίου, έξω οι Σιφνέος και Ρέινολντς.

75' Πέτροβιτς αντί του Κονσταντίνοφ.

70' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Σούσιτς, έξω ο Τσεμπάκ. Ο Μαροκινός είχε ένα μικροτραυματισμό, βγήκε περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

68' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Κκώστης στην θέση του Χατζηβασίλη.

65' Μπήκε στην περιοχή από δεξιά ο Φετφατζίδης, προτίμησε το σουτ από πλάγια παρά την πάσα, σε κόρνερ ο Μπέκερ.

60' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Γιουσούφ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

58' Κίτρινη στον Βιτάλ, για φάουλ στον Κάστρο.

57' Συνεργασία Ντβάλι με Φετφατζίδη, ο Ελλαδίτης πήρε ωραία κάθετη στη περιοχή, ο Μπέκερ πέφτει στα πόδια του και μαζεύει την μπάλα πριν προλάβει να εκτελέσει.

54' Κίτρινη στον Μπέκερ. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ, βγήκε εκτός περιοχής και σταμάτησε αντικανονικά τον Τομανέ.

50' ΓΚΟΛΛΛ το ΑΠΟΕΛ και 0-1. Συρτή σέντρα του Τομανέ από δεξιά, ο Μαρκίνιος με πλασέ στην γωνία του Μπέκερ, ανοίγει το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Γιουσούφ αντί του Σλόγκαρ.

Διπλή αλλαγή από τον Σα Πίντο. Μέσα οι Βιγιαφάνιες και Μαρκίνιος, έξω οι Γαβριήλ και Σατσιάς.

Ξεχωρίζει το πάθος του Σα Πίντο

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

44' Καλό σουτ του Κάστρο εκτός περιοχής, με δυσκολία αποκρούει ο Μπέλετς.

43' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Βιτάλ από αριστερά, ο Τομανέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς το τέρμα.

40' Κίτρινη στον Τσεμπάκ, για δυνατό φάουλ στον Σλόγκαρ.

38' Μακρινό σουτ του Κάστρο, δεν απειλεί τον Μπέλετς.

31' Σέντρα του Χατζηβασίλη από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Βιτάλ, προτού Κάστρο.

27' Ο Τσεμπάκ έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο, αποκρούει ο Μπέκερ. Ως μη γενόμενη φάση, σήκωσε την σημαία του ο βοηθός.

21' Εκτελέστηκε το κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΖ έβγαλε την μπάλα εκτός περιοχής, ο Βίταλ έκανε το μονοκόμματο σουτ και έστειλε την μπάλα αρκετά έξω.

20' Σέντρα του Τσεμπάκ από δεξιά, ο Παστελλής υπό πίεση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

17' Κίτρινη στον Ρέινολντς για δυνατό φάουλ στον Σατσιά.

8' Μετά από κόρνερ, παίρνει την κεφαλιά ο Αντωνίου, με την μπάλα να μένει στην περιοχή και τον Τσεμπάκ να κερδίζει το φάουλ.

4' Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς μπήκε στην περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Τομάνε, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Μπέκερ βγήκε έγκαιρα και έκλεισε το πεδίο στον Πορτογάλο.