O AΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την Ντίλα Γκόρι στην Γεωργία για τον γ' προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ με σκόρερ τους Κρέσπο και Εφραίμ κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης. Με δέκα ποδοσφαιριστής λόγω αποβολής του Σάντος στο 87' ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Στο α' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ δεν ανέβασε σε κανένα σημείο... ταχύτητα, διαχειρίστηκε κατάλληλα το ματς, με την Ντίλα Γκόρι να πατά καλύτερα και τους γαλαζοκίτρινους να μην επιτρέπουν να παραβιαστεί η εστία του Μπέλετς. Οι Γωργιανοί είχαν δοκάρι στο 32' σε εκτέλεση φάουλ, ωστόσο την ουσία είχε ο Κρέσπο που έκανε το 0-1 στις καθυστερήσεις, όταν ο Κβιλιτάια έκανε το γυριστό σουτ, με τον Ισπανό αμυντικό να αξιοποιεί την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ από κοντά.

Στο β' ημίχρονο ο Κρέσπο έμεινε στον πάγκο, με τον Πέτροβιτς να παίρνει θέση στην καρδιά της άμυνας δίπλα από τον Ντβάλι. Ο Ρικάρντο Σα Πίντο προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με τους Εφραίμ, Γουίλσον και Βιγιαγάνιες αντί Μαρκίνιος, Σαρφό και Φετφατζίδη και ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ξανά την ουσία από ένα... χτύπημα. Ο Γιώργος Εφραίμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

Μπήκαν επιθετικά και οι δύο ομάδες...

5' Φάουλ για την Ντίλα Γκόρι από δεξιά όπως επιτίθονται οι γηπεδούχοι.

Άστοχο σουτ από τον Dzotsenidze

8' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Σαρφό.

Έπεσε στην περιοχή ο Φετφατζίδη, δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τον ρεφ.

15' Οι Γεωργιανοί δείχνουν ότι έχουν τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας όμως δεν κατάφεραν να το αξιοποιήσουν. Αποτελεσματικοί στην άμυνα οι γαλαζοκίτρινοι.

18' Ο Μαρκίνιος επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πάνω σε αμυντικό. Καλή... προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ, όμως ο Βραζιλιάνος δεν είχε την κατάλληλη επιλογή.

21' Φάουλ για του γηπεδούχους από αριστερά...

Εκτέλεσε ο Chiteishvili, άουτ.

24' Cooling Break από τον ρεφ.

29' Κάκιστη προσπάθεια από τον Σούσιτς εντός περιοχής, άουτ.

32' Κίτρινη στον Κρέσπο που χάνει την ρεβάνς, φάουλ σε καλό σημείο για τους Γεωργιανούς.

Αριστοτεχνική εκτέλεση από τον Chiteishvili, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

45' Ένα λεπτό ο χρόος των καθυστερήσεων.

45' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Κβιλιτάια έκανε το γυριστό, απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας και ο Κρέσπο στην επαναφορά έκανε με πλασέ το 0-1!

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Πέτροβιτς αντί Κρέσπο. Αναγκαστική η αλλαγή καθώς ο Ισπανός είχε τραυματιστεί στη φάση του γκολ.

Ο Βιντ Μπέλετς έχει τις... απαντήσεις στις προσπάθειες των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

53' Σουτ από τον Parulava, η μπάλα στον Μπέλετς.

54΄Κίτρινη στον Κοσταντίνοφ.

57' Γουίλσον, Εφραίμ, Βιγιαφάνιες αντί Φετφατζίδη, Μαρκίνιος, Σαρφό.

61' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, σουτ από τον Ντάλσιο, η μπάλα στον τερματοφύλακα...

62' Κίτρινη στον Etou για φάουλ στον Τσεμπάκ. Σε καλό σημεί το φάουλ...

64' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Εφραίμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2!

74' Τομανέ αντί Κβιλτιάια ο οποίος δέχεται το χειροκρότημα από τους φιλάθλους της Ντίλα Γκόρι.

76'  Δυνατό συρτό σουτ του Γκέιλ από τα δεξιά, αρκετά έξω η μπάλα

78' Η μπάλα στην αγκαλιά του Μπέλετς μετά από εκτέλεση φάουλ.

84' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Χωρίς αντίκρισμα για τους γαλαζοκίτρινους.

85' Mzwakali αντί Gomis

87' O Santos αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Βιγιαφάνιες.

89' Σουτ από τον Τομανέ, η μπάλα στον τερματοφύλακα.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.