Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 4-3 τον Άρη στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής.

Βαθμολογικά το ματς ήταν αδιάφορο εξαρχής, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν... φεστιβάλ επιθετικού ποδοσφαίρου και γκολ στο α' ημίχρονο. Έξι γκολ σε ένα 21λεπτο!

Στο 12' o Kαζού προώθησε την μπάλα με τον Μπράουν από αριστερά να κάνει το γύρισμα και ο Στεπίνκσι με δεξί πλασέ να κάνει το 0-1. Στο 19' ο Σατσιάς με εκτέλεση πέναλτι με το δεξί έκανε το 1-1.

Στο 23' ο Ντάλσιο έκανε τη σέντρα, ο Κβιλιτάια έστρωσε στον Φεράρι για την νέα σέντρα από αριστερά και ο Σαρφό με αριστερό σουτ έκανε το 2-1, ενώ στο 27' μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, ο Ντελμίρο έκανε την κεφαλιά και ο Στεπίνκσι να σκοράρει από κοντά με το αριστερό.

Στο 30' συνεργάστηκαν οι Στεπίνκσι και Σικόρσκι με τον δεύτερο να κάνει το 2-3 με το δεξί, ενώ το σκορ ημιχρόνο διαμορφώθηκε όταν στο 33' ο Σαρφό με αριστερό τακουνάκι μετά από συνεργασία των Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Φεράρι έκανε το 3-3.

Οι... μηχανές σκοραρίσματος δεν σταμάτησαν καθώς στο 49' ο Φεράρι έδωσε στον Ηλία που έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Σαρφό να κάνει με αριστερό πλασέ το 4-3, σημειώνοντας το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του.

2' Κίτρινη στον Κβιλιτάια

5' Ο Μουσούντα προλαβαίνει τον Ηλία, κόρνερ για τους γηπεδούχους.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

Σέντρα από τον Μπαμπίκα, κεφαλιά ο Σικόρσκι, η μπάλα στον Χριστοδούλου.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια να σουτάρει άουτ!

12' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Άρης έφυγε στην κόντρα με τον Μπράουν ο οποίος σέρβιρε στον Στεπίνσκι με τον Πολωνό να πλασάρει υποδειγματικά τον Χριστοδούλου!

Δείτε το βίντεο ΕΔΩ.

Τρίτο γκολ για τον Στεπίνκσι.

18' Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ για ανατροπή Φεράρι από τον Μέντιουμπ.

19' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σατσιάς ευστοχεί από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει σε 1-1.

Δεύτερο γκολ για τον Σατσιά.

23' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ντβάλι έκανε τη σέντρα, ο Κβιλιτάια έστρωσε στον Φεράρι για την νέα σέντρα από αριστερά και ο Σαρφό με αριστερό σουτ έκανε το 2-1!

Δείτε το γκολ ΕΔΩ.

Δεύτερο γκολ για τον Σαρφό

24' Κόρνερ για τον Άρη...

27' ΓΚΟΛ 2-2! Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, ο Ντελμίρο έκανε την κεφαλιά και ο Στεπίνκσι να σκοράρει από κοντά.

Ελέγχεται η φάση...

Μετρά κανονικά το γκολ. 2-2.

Ντοπιέτα από τον Στεπίνκσι.

Στο 27' ο την εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, ο Ντελμίρο έκανε την κεφαλιά και ο Στεπίνκσι να σκοράρει από κοντά για το 2-2.

30' ΓΚΟΛ 2-3! Στο 30' συνεργάστηκαν οι Στεπίνκσι και Σικόρσκι με τον δεύτερο να κάνει το 2-3 με το δεξί.

Πρώτο γκολ για τον Σικόρσκι.

ΓΚΟΛ 3-3! Στο 33' ο Σαρφό με αριστερό τακουνάκι μετά από συνεργασία των Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Φεράρι έκανε το 3-3.

Τρίτο γκολ για τον Σαρφό στο πρωτάθλημα και ντοπιέτα στο σημερινό ματς.

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ.

Κίτρινη κάρτα στον Ντελμίρο.

Εκτέλεσε ο Σαρφό, κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

45' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+3' Κίτρινη στον Μπράουν για φάουλ στον Ηλία.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από απόκρουση του Σωφρονίου έπειτα από κεφαλιά του Κρέσπο στην εκτέλεση φάουλ από τον Σατσιά.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

46' Σουμάνσκι αντί Μπαμπίκα

46' Πηλέας αντί Μέντιουμπ

Σουτ από τον Ηλία, άουτ.

ΓΚΟΛ 4-3! Στο 49' ο Φεράρι έδωσε στον Ηλία που έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Σαρφό να κάνει με αριστερό πλασέ το 4-3.

Πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του Σαρφό.

63' Κακόριν αντί Στεπίνκσι, Σζόκε αντί Πακέ.

66' Γιαννακού αντί Καρώ.

Ντεμπούτο για τον νεαρό Κωνσταντίνο Γιαννακού.

71'  Πλασέ του Κακόριν, μαζεύει εύκολα ο Χριστοδούλου

73' Κίτρινη κάρτα στον Καζού.

78' Γιαμπλόνκσι αντί Σπόλιαριτς.

84' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

86' Κόρνερ για τον Άρη... Χωρίς αντίκρισμα για τους φιλοξενούμενους.

90' Γεωργίου αντί Ηλία.

90' Tρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+2' Κορομίας αντί Σατσιά.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Φεράρι, Καρώ (Γιαννακού 66'), Ντβάλι, Κρέσπο, Νταουσβίλι, Σατσιάς (Κορομίας 90'+), Σαρφό, Ντάλσιο, Ηλία (Γεωργίου 90'), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Μπέλετς, Τσιλιγκίρης, Τζιάμας, Χαραλάμπους, Τσουτσούκης.
Άρης: Σωφρονίου, Μεντιούμπ (Πηλέας 46'), Καζού, Μόργκαν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς (Γιαμπλόνκσι 78'), Στεπίνσκι (Κακόριν 63'), Ντελμίρο, Μονέ-Πακέ (Σζόκε 63'), Μουσούντα, Μπαμπίκα (Σουμάνσκι 46')
Στον πάγκο:Χρυσοστόμου, Γιαντάλ, Δημητρίου, Πάνκοφ.
Κίτρινες: Κβιλιτάια 2' / Ντελμίρο 39', Μπράουν 45', Καζού 73'
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος