Ο Ακρίτας νίκησε την Δόξα στην Περιστερώνα με 3-1 και... ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ενώ μαίνεται η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού καθώς η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε στους 35 βαθμούς, με την ΕΝΠ να ακολουθεί στους 34.

Άνοιξε το σκορ ο Λόπες στο 14', ισοφάρισε ο Ασάντε στο 19', ενώ την... διαφορά έκαναν οι αλλαγές του Ακρίτα, με τον Εράσο να κάνει το 1-2 στο 84' και τον Σέχιτς στο 90' να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η βαθμολογία:
Δόξα 35
ΕΝΠ 34
Ακρίτας 29
Ολυμπιακός 27

Το πρόγραμμα:
12η αγωνιστική: Ακρίτας-Ανόρθωση, ΑΕΛ- Καρμιώτισσα, Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ, Ολυμπιακός-Δόξα
13η αγωνιστική: Ολυμπιακός-Ακρίτας, Δόξα-Νέα Σαλαμίνα, ΕΝΠ-ΑΕΛ, Καρμιώτισσα-Ανόρθωση
14η αγωνιστική: Ακρίτας- Καρμιώτισσα, Ανόρθωση-ΕΝΠ, ΑΕΛ-Δόξα, Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Κόρνερ για την Δόξα...

Εκτέλεσε ο Μπένι, απομάκρυνε αμυντικός...

6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόπες, η μπάλα κατέληξε άουτ.

10' Τρούγιτς αντί Φασουλιώτη

12' Σέντρα από τον Κοβάσεβιτς, ο Ασάντε τροφοδότησε τον Τρούγιτς ο οποίος έκανε την προβολή, άουτ.

14' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λόπες με ατομική ενέργεια στν περιοχή έκανε το αριστερό σουτ για το 0-1!

Τρίτο γκολ για τον Λόπες στο πρωτάθλημα.

19' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κοβάσεβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σαντίκ έκανε την προβολή, απέκρουσε ο Καστελάνι και ο Ασάντε από κοντά έκανε το 1-1!

Έκτο γκολ για τον Ασάντε στο πρωτάθλημα.

Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αφιέρωσαν το γκολ στον Καραμανώλη.

21' Κίτρινη κάρτα στον Κλεμέντε που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Σουτ από τον Τρούγιτς, η μπάλα στον τερματοφύλακα του Ακρίτα.

30'  Σέντρα σουτ του Μπένι, διώχνει ο Καστελάνι

42'  Σουτ του Μπένι, έξω η μπάλα

Κόρνερ για την Δόξα πέρασε ανεκμετάλλευτο...

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Τόρες και Εράσο αντί Πική και Ντουμπόφ

47' Σουτ από τον Εράσο, άουτ.

50' Διπλή ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Λόπες βρήκε τον Εράσο που έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Σισκόφσκιενώ στην επαναφορά ο Τόρες έκανε ξανά το σουτ ωστόσο κατέληξε σε αμυνόμενο της Δόξας...

55' Ίλιτς αντί Ασαμόα

61' Σέντρα του Τρούγιτς, σε κόρνερ ο Φοριέλ...

Κεφαλιά από τον Τρούγιτς, εξουδετέρωσε ο Καστελάνι...

62' Σουτ του Στυλιανού, η μπάλα έξω..

Κόρνερ για την Δόξα.

69' Μετά την εκτέλεση ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά, διαμαρτυρίες για χέρι του Κονέ...

Ο ρεφ πάει στο on field review.

Πέναλτι υπέρ της Δόξας!

71' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

Ο Σαντίκ εκτέλεσε το πέναλτι, άουτ!

72' Κίτρινη κάρτα στον Ογιάλα

Σουτ από τον Κονέ, άουτ.

76' Άμπραχαμ αντί Κλεμέντε.

80' Σουτ από τον Ίλιτς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

80' Κίτρινη κάρτα στον Ντραμέ

81' Σέχιτς αντί Αραούχο

84' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Άμπραχαμ πάσαρε στον Λόπες που έστρωσε στον Εράσο ο οποίος με δεξί σουτ έκανε το 1-2!

Έκτο γκολ για τον Εράσο.

87' Τιντζανί αντί Μπένι.

89' Σαραβάνια αντί Λόπες

90' ΓΚΟΛ 1-3! Ο Σέχιτς με μια... γκολάρα κάνει το 1-3!

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (Τιντζανί 87'), Σαντίκ, Ασαμόα (Ίλιτς 56'), Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Φασουλιώτης (Τρούγιτς 10'), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Παυλίδης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα

Ακρίτας: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Ντούμποφ (Εράσο 46'), Κλεμέντε (Άμπραχαμ 76'), Μεντίμορετς, Φοριέλ, Πική (Τόρες 46'), Αραούχο (Σέχιτς 81'), Λόπες (Σαραβάνια 89')

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Δημοσθένους, Κυριακίδης.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας