Ο Ακρίτας επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, στο «Στέλιος Κυριακίδης». Το γκολ για την ομάδα της Χλώρακας σκόραρε ο Ντραμέ.

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση δεν είχε αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει των ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΛ αν και φαβορί στην σημερινή αναμέτρηση μέτρησε μόλις 1 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν αρκετά άστοχο.

Ο Ακρίτας από την άλλη δημιούργησε κάποιες φάσεις και κατάφερε να σκοράρει στο 39ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάσκο Λόπες, ο Ντραμέ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Χλώρακας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν όπως και στο πρώτο, χωρίς τις μεγάλες φάσεις για να σκοράρουν. Η ΑΕΛ ήθελε να φθάσει στην ισοφαρίσει ωστόσο δεν έγινε ουσιαστική και δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Καστελάνι.

Ο Ακρίτας κράτησε με σχετική ευκολία το 1-0 και πήρε την νίκη.

90+3' Ο Τόρες βρέθηκε τετ α τετ με τον Μούριελ, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

90+1' Δυνατό σουτ του Μακρή, λίγο έξω.

8 λεπτά έξτρα χρόνος

89' Μέσα οι Άμπραχαμ και Σαραβάνια. Έξω οι Λόπες και Αραούχο.

Μετά απο τέσσερα λεπτά συνεχίζεται το παιχνίδι, κατοχή για τον Ακρίτα.

85' Έλεγχος για πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ.

80' Έξω ο Μπιλοβάρ, μέσα ο Χάσα. Ο Ουκρανός αμυντικός αντιμετώπιζε πρόβλημα και πέρασε εκτός.

79' Μέσα ο Εράσο, έξω ο Γαβριήλ.

77' Σέντρα του Αραούχο, μαζεύει εύκολα ο Μούριελ.

71' Γυριστό σουτ από τον Γαβριήλ, πάνω από την εστία της ΑΕΛ η μπάλα.

69' Άστοχο σουτ από τον Μπεραχίνο.

66' O Λόπες μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

59' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μακρής, έξω ο Τσέρνιχ.

59΄Αλλαγή για τον Ακρίτας. Μέσα ο Τόρες, έξω ο Πικής.

55' Κίτρινη για τον Αραούχο, που χάνει ένα απο τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδα του.

49' Δυνατό σουτ του Γαβριήλ, απέκρουσε σταθερά ο Μούριελ.

ΕΝΑΡΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Μέσα για την ΑΕΛ, οι Συλβέστρος, Μπεραχίνο και Μεντόγεβιτς. Έξω οι Νταβόρ, Μιλιντσεάνου και Τζιάλμα.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

1 λεπτό έξτρα χρόνος

39' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα. Μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Ντραμέ πήρε την κεφαλία και σκόραρε.

38' Κίτρινη στον Τσέρνιχ. Χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς της ΑΕΛ.

21' Σέντρα του Παπαφώτη από τα αριστερά, μαζεύει ευκολά ο Καστελάνι.

11' Ο Τζάλμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ωστόσο ήταν αρκετά άστοχo

7' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ακρίτα, εκτέλεσε απευθείας ο Αραούχο, η μπάλα πήγε έξω.