Ο Απόλλωνας νίκησε 2-1 την Ομόνοια στο ΓΣΠ, στα πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Η Ομόνοια είχε την ουσία στο α' ημίχρονο ανοίγοντας το σκορ στο 41' του ματς μετά από κάθετη πάσα του Καρίμ στον Λοΐζου που έδωσε την ασίστ στον Κακουλλή ο οποίος έκανε το 1-0 με αριστερό πλασέ. Οι γαλάζιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με σουτ από τον Πίττα όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Προτού ανοίξει το σκορ ο Κακουλλής, το ματς κυμάνθηκε σε καλό επίπεδο όσο αφορά το ρυθμός χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες και τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά με στόχο το γκολ που... ήρθε για τους γηπεδούχους στο 41'.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σκοπό να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους όμως... αυτή τη φορά την ουσία την είχαν οι φιλοξενούμενοι. Οι γαλάζιοι κατάφεραν με μια ωραία ενέργεια του Ουάρντα να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 57'.

Στο 82' η ομάδα της Λεμεσού έκανε την ανατροπή, όταν ο Χουσεΐν έκανε το γύρισμα ασίστ στην περιοχή, με τον Πίττα να κάνει την προβολή για το τελικό 1-2!

4' Σέντρα από τον Φιλιώτη, η μπάλα στον Φαμπιάνο.

5' Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από προσπάθεια του Εκπολό.

Εκτέλεσε ο Ουάρντα, βγήκε και μάζεψε την μπάλα ο Φαμπιάνο.

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα...

8' Εκτέλεσε ο Χάμπος, έπεσε κι έδιωξε ο Φαμπιάνο.

9' Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από προσπάθεια του Λέζιακς, πέρασε ανεκμετάλλευτο...

11' Σέντρα σουτ από τον Λέζιακς, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς.

12' Εκτέλεση φάουλ από τον Λοΐζου, η μπάλα στον Γιοβάνοβιτς.

Ο ρεφ πάει στο onfield review.

Για περίπτωση πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας.

Υπάρχει οφσάιντ άρα δεν μπορεί να δοθεί πέναλτι για χέρι του Χάμπου Κυριάκου στην περιοχή μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Λοΐζου. Υπήρχε χέρι αλλά ο Γιούστε που επηρέαζε την φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

22' Φάουλ για την Ομόνοια σε καλό σημείο...

22' Εκτέλεσε ο Λοΐζου, απομάκρυνε ο Χάμπος.

25' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Εκτέλεσε ο Ουάρντα, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

28' Σουτ από τον Καρίμ, άουτ.

33' Σουτ από τον Βα, άουτ.

41' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Καρίμ έκανε την κάθετη πάσα στον Λοΐζου που έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Κακουλλή να σκοράρει με αριστερό πλασέ.

8ο γκολ για τον Κακουλλή.

42' Σουτ από τον Πίττα, άουτ.

43' Νέο σουτ από τον Πίττα, άουτ!

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

49' Σουτ από τον Ντόνιο, άουτ.

Ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Καρίμ να μην μπορεί να κάνει το πλασέ μετά την πάσα από τον Λοΐζου.

53' Kόρνερ για την Ομόνοια.

54' Σέντρα από τον Ουάρντα, άουτ.

57' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κολ πάσαρε στον Ντόνιο που τροφοδότησε τον Ουάρντα ο οποίος ξέφυγε από τον Γιούστε κι έκανε το 1-1 με αριστερό πλασέ.

62' Μπεσεντίν αντί Κακουλλή, Σράντι αντί Ζαχαρίου

3654 εισιτήρια στο ματς.

Γιόστεν αντί Ντόνιο

70' Σουτ από τον Καρίμ, η μπάλα στον Γιοβάνοβιτς.

72'  Μπέζους, Κασάμα αντί Καρίμ, Μιξ.

Σαχάρ αντί Βα, Χουσεΐν αντί Κολ.

80' Σάββα αντί Λοΐζου.

82' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Εκπολό πάσαρε τον Χουσείν εντός περιοχής με τον δεύτερο να κάνει το γύρισμα ασίστ στον Πίττα που έκανε το 1-2 με προβολή.

15ο γκολ για τον Πίττα.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ντιγκινί αντί Ουάρντα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Λοίζου (Σάββα 80'), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (Μπεζούς 72'), Μπασιρού, Ζαχαρίου (Σράντι 62'), Παναγιώτου, Μιξ (Κασάμα 72'), Κακουλής (Μπεσεντίν 62').
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Παπουλής, Λανγκ, Κούσουλος, Βενιζέλου, Κυριακίδης
Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ (Χουσεϊν 75'), Χάμπος, Ουάρντα, Πίττας, Ντόνιο (Γιόστεν 62'), Βα (Σαχάρ 75')
Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Ζήνωνος, Αυγουστή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης