Σε ένα παιχνίδι με δύο αποβολές, μια για κάθε ομάδα, Πάφος και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1 χάρη στα γκολ των Παλάσιος (5') και Ντβάλι (29').

Πιο ορεξάτη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Πάφος που βρήκε γκολ από νωρίς! Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ζάιρο από δεξιά έδωσε στον Μπεσάρτ με τακουνάκι και αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά με τον Παλάσιος μόνο στη μικρή περιοχή να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αρκετά ρήγματα ενώ ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 29' ήταν ακίνδυνος.

Κάπου εκεί όμως μια εκτέλεση φάουλ του Σαρφό έστειλε την μπάλα στην καρδιά της Παφιακής άμυνας και ο Ντβάλι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1!

Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και στο 32' ο Μακέντα μόνος στην περιοχή νικήθηκε από τον Ίβουσιτς στο τετ-α-τετ. Στο 35ο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Ζουνίνιο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη και η Πάφος έμεινε με 10 παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και πριν το ημίχρονο ο Μακέντα έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 42' όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και τον έλεγχο του αγώνα όμως η Πάφος δεν του επέτρεπε να φτιάξει μεγάλες φάσεις πέρα από κάποια σουτ.

Στο 69' το αριθμητικό πλεονέκτημα του ΑΠΟΕΛ... διαγράφηκε αφού ο Καρώ αποβλήθηκε για επικίνδυνο παίξιμο μετά από ψαλιδάκι που έκανε στην περιοχή και είδε την κίτρινη κάρτα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε μετά την αποβολή με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο, όχι όμως τις φάσεις, και την Πάφο να αμύνεται σωστά σε έναν πιο παθητικό ρόλο.

Στα τελευταία λεπτά η Πάφος κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να σκοράρει όμως ο Μπέλετς είπε όχι στο ψηλοκρεμαστό σουτ του Πελάτζιο στο 90+3'.

Στο 90+5' ο ΑΠΟΕΛ έφτασε μια ανάσα από το γκολ της νίκης όμως η προβολή του Ντονγκαλά από τη μικρή περιοχή πέρασε εκατοστά έξω ενώ στο 90+7' ο Μάριος Ηλία σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σάιντ με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Το LIVE του αγώνα:

90+7' Σκοράρει ο Μάριος Ηλία όμως το γκολ ακυρώνεται για οφ-σάιντ!

90+5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο!

90+3' Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Πελάτζιο, ο Μπέλετς διώχνει σε κόρνερ

90+1' Ζήτησε πέναλτι η Πάφος για χέρι του Σαρφό, παίζεται λένε ρεφ και VAR

7 λεπτά οι καθυστερήσεις

80' Κίτρινη στον Κανέ

73' Κίτρινη στον Παλάσιος

69' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Καρώ, με δέκα και ο ΑΠΟΕΛ! Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έκανε το ψαλιδάκι στην περιοχή της Πάφου και κτύπησε αντίπαλο στο πρόσωπο, με τον ρεφ να του δείχνει την 2η κίτρινη και να τον αποβάλλει.

64' Σεντρα του Ντονγκαλά από δεξιά, ο Παλάσιος προλαβαίνει με κεφαλιά τον Κβιλιτάια

62' Επαναρχίζει το παιχνίδι

59' Μικρή διακοπή λόγω καπνογόνων στην κερκίδα της Πάφου και ενός προβλήματος στο VAR

53' Πλασέ του Ντάλσιο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έξω

51' Εντωμεταξύ στην Αρένα η ΑΕΚ ισοφαρίζει σε 1-1

49' Σουτ του Σαρφό, μαζεύει ο Ίβουσιτς

46' Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Βαλακάρι, μέσα ο Πελάτζιο

Με καθυστέρηση η έναρξη λόγω του καπνού από τα καπνογόνα των φίλων του ΑΠΟΕΛ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+3' Στο έδαφος ο Ανδρέας Καρώ, μικρή διακοπή. Συνεχίζει κανονικά ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ

4 λεπτά καθυστερήσεις

42' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Μακέντα! Ο Ιταλός υποδέχθηκε την μπάλα στην μικρή περιοχή με πλάτη, γύρισε και έκανε το σουτ όμως έστειλε την μπάλα έξω

35' Δεύτερη κίτρινη και ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Ζουνίνιο! Με 10 παίκτες η Πάφος

32' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μακέντα μόνο στην περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Ίβουσιτς

31' Σουτ του Ντάλσιο, μαζεύει σταθερά ο Ίβουσιτς.

29' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-1! Ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ντβάλι στην καρδιά της άμυνας σκόραρε με κεφαλιά

Ελέγχεται από το VAR η φάση και μετράει κανονικά το γκολ

26' Δεν μπορεί να απειλήσει επιθετικά ο ΑΠΟΕΛ, πατά πιο εύκολα περιοχή η Πάφος που είναι πιο επικίνδυνη επιθετικά

25' Σουτ από τον Κανέ, άστοχο

21' Τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Κβιλιτάια και μάτωσε η φανέλα του. Συνεχίζει με επίδεσμο στο κεφάλι

18' Κίτρινη στον Ζουνίνιο

12' Συρτό διαγώνιο σουτ του Μπεσάρτ, η μπάλα πάει άουτ

5' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Παλάσιος! Ο Ζάιρο έκανε το τακουνάκι από δεξιά, ο Μπεσάρτ έκανε παράλληλη μπαλιά και ο Παλάσιος μόνος στη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ με πλασέ

4' Κίτρινη στον Καρώ για φάουλ στον Ζάιρο

2' Μια κεφαλιά του Ντβάλι, ψηλά άουτ

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Οι αρχικές συνθέσεις:

Πάφος FC (Μ.Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Βαλακάρι, Μπάιριτς.

Στον πάγκο οι: Άντος, Μαΐχρόβιτς, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΑΠΟΕΛ (Β.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μακέντα, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Τζιάμας, Γιαννακού, Ντονγκαλά.

Διαιτητής: Hansen Morten Krogh

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος