Ο Ακρίτας Χλώρακας νίκησε με 1-0 την Νέα Σαλαμίνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Ο Τόρες το μοναδικό γκολ του ματς στο 61' με εκτέλεση πέναλτι... μέσω VAR. Ακυρώθηκε γκολ της Νέας Σαλαμίνας στις καθυστερήσεις μέσω VAR!

Στο α΄ημίχρονο το ματς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα... θεάματος, με τον ρυθμό να μην ευνοεί τις γρήγορες επιθέσεις και τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ακρίτας μπήκε πιο επιθετικά στο ματς με την Νέα Σαλαμίνα να ανεβαίνει και να ισορροπεί χωρίς όμως να φτάνει κοντά στο γκολ.

Στο β' ημίχρονο ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι μέσω... on field review  για ανατροπή του Εράσο από τον Μαργκάσα, με τον Τόρες να ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61' για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις ο Φλοριάν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

8' Σουτ από τον Κονέ, άουτ.

Πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Κονέ να αστοχεί στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εσία του Μελίσσα.

12' Σέντρα από τον Σέχιτς, πλασέ από τον Εράσο... άουτ.

20'  O Κουμουρής έκανε το σουτ με τον Πεντρέου να αποκρούει σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους φιλοξενούμενους.

27' Σουτ από τον Αραούχο εντός περιοχής, άουτ.

33'  Mεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα, με τον Τόρες να κάνει το πλασέ όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίκτυα...

Παραμένει το 0-0.

43' Ωραία ενέργεια από τον Σεργίου που έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Φελίπε έκανε το σουτ, άουτ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

50' Σέντρα από τον Γαβριήλ, κεφαλιά από τον Εράσο, άουτ.

Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα πέρασε ανεκμετάλλευτο...

58'  Ζητάει πέναλτι ο Ακρίτας για μαρκάρισμα του Μαργκάσα πάνω στον Εράσο

Πάει να το εξετάσει ο διαιτητής

Πέναλτι για τον Ακρίτα!

61' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τόρες ευστοχεί από τα 11 βήματα ανοίγοντας το σκορ.

Πέμπτο γκολ για τον Τόρες.

Δείτε το πέναλτι εδω.

65' Δυνατό σουτ του Κουμουρή, λίγο έξω.

68' Βάσκο αντί Αραούχο

69'  Σουτ απο τον Γαβριήλ, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα

72' Φλοριάν, Λέουκο, Μιγκελίτο αντί Φελίπε, Σεργίου, Μαργκάσα

78' Λέουκο και Κλίμοβιτς συνεργάστηκαν ωραία, έξω το πλασέ του τελευταίου.

81' Έντσον Μαρτίνιο αντί Καρλίτος,  Βίκτωρος αντί Νικλάου

86' O Λέουκο έκανε τη σέντρα, ο Κονέ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάς του!

87' Κλεμέντε αντί Άμπραχαμ

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Στο 90'+1' ο Μποτεάκ εκτέλεσε γρήγορα φάουλ με πάσα στον Κουμουρή που έκανε τη σέντρα και ο Φλοριάν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

Το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR καθώς ο Μποτεάκ άγγιξε την μπάλα δύο φορές πριν στείλει την μπάλα στον Κουμουρή!

Κίτρινη κάρτα στον Κλεμέντε

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ(Κλεμέντε 87'), Εράσο, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (Ντράμ 90'+4'), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο (Βάσκο 68')
Στον πάγκο: Καστελιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Φοφανά, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Φαουριέλ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου(Λέουκο 72'), Μαλεκκίδης, Άδωνη, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος (Έντσον Μαρτίνιο 82'), Μποτεάκ, Νικολάου (Βίκτωρος 82'), Μαργκάσα(Μιγκελίτο 72'), Φελίπε (Φλοριάν 72').
Στον πάγκο: Κίσσας, Φράγκος.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης