Ανδρέας Χρίστου

Προκάλεσε αλγεινή εντύπωση η εμφάνιση της Ομόνοιας στο Β' ημίχρονο με τον Άρη.

Η έλλειψη κινήτρου δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για την εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο της βαριάς ήττας με 0-3 από τον Άρη στο ΓΣΠ.

Οι πράσινοι του Σωφρόνη παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος και έμειναν πίσω στο σκορ χάρη σε ένα εντυπωσιακό γκολ. Η επανάληψη όμως ήταν... εφιαλτική με τους παίκτες της Ομόνοιας να παρουσιάζονται εντελώς αδιάφοροι και επιπόλαιοι ενώ αυτοί του Άρη έκαναν πάρτι.

Μοιραία το 0-3 ήρθε... φυσιολογικά και παρά το γεγονός ότι το τριφύλλι είναι αδιάφορο, ο Σωφρόνης κτύπησε καμπανάκι ενόψει Κυπέλλου. Ο Κύπριος κόουτς έδωσε περισσότερο χρόνο και σε παίκτες που δεν αγωνίζονται ως βασικοί όμως είδε ότι αρκετοί εξ αυτών δεν έχουν διάθεση και όρεξη για να βοηθήσουν περισσότερο.

Πλέον οι πράσινοι αφήνουν για τα καλά πίσω τους την ήττα από τον Άρη και θα εστιάσουν την προσοχή τους πρώτα στον αγώνα με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα και μετά στο Κύπελλο... Και λέμε πρώτα στο πρωτάθλημα γιατί εάν παρουσιάσει το ίδιο πρόσωπο το τριφύλλι στον αγώνα με την ΑΕΚ τότε σίγουρα θα επηρεαστεί αρνητικά και ενόψει του κρίσιμου ημιτελικού με την Πάφο στο ΓΣΠ.

Η φετινή σεζόν θα πρέπει να αποτελέσει μάθημα για το τριφύλλι ακόμα και εάν έρθει η κατάκτηση του Κυπέλλου και το ερχόμενο καλοκαίρι θα χρειαστεί ολικό λίφτινγκ για να μην επαναληφθούν τα λάθη που την έφεραν σε ρόλο κομπάρσου στο πρωτάθλημα.