Η Ανόρθωση επικράτησε με 0-2 της ΑΕΛ, στο «Αλφαμέγα». Σκόραραν οι Φερέιρα και Γκερέρο.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν και πολύ, έχοντας ένα αρκετά φτωχό παιχνίδι. Η έλλειψη ενδιαφέροντος και κινήτρων ήταν εμφανείς από τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Η επίθεση ξεκίνησε από τα δεξιά, με τον Μηνά Αντωνίου να πατά περιοχή και να στέλνει σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Γκερέρο, με τον Ισπανό να κάνει το 0-1 για την Ανόρθωση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιανέφσκι προχώρησε σε τρείς αλλαγές, καθώς δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του. Ωστόσο δεν αλλάξε κατί για την ΑΕΛ, με την Ανόρθωση να κάνει το 0-2 με γκολ του Φερέιρα. Ο Πορτογάλος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε και τον Ολιβέιρα και διπλασίασε τα τέρματα της «Κυρίας».

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, ενώ μάλιστα μετά το 70ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές, λόγο τραυματισμού του Τσιμπόλα, ενώ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του ο Γιανέφσκι.

2 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

89' Μέσα οι Σαμπό και Χρυσοστόμου, έξω οι Ιωάννου και Γκερέρο.

78' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με πλασέ του Γκερέρο από κοντά, έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση ο Ολιβέιρα.

71' Κεφαλιά του Φιλίπποβιτς, μαζεύει εύκολα ο Κεραυνός

70' Κίτρινη στον Κορέια.

67' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Φερέιρα.

62' Δύο αλλαγές για την ΑΕΛ. Μέσα οι Ρομό και Μεντόγιεβιτς, έξω οι Παπαφώτης και Χάσα.

57' ΓΚΟΛ 0-2 για την Ανόρθωση. Με ωραία ενέργεια ο Φερέιρα, πέρασε και τον Ολιβέιρα και διπλασίασε τα τέρματα της «Κυρίας».

53'  Ευκαιρία για την Ανόρθωση, έκανε το σουτ ο Παρούτης με πορεία προς τα δίχτυα, ο Μπίλοβαρ μπλόκαρε το σουτ και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

46' Τρεις αλλαγές για την ΑΕΛ. Μέσα οι Τσέρνιχ, Ανδρέου, Φίλιπποβιτς και έξω οι Ντέγοεστ, Μεντόζα και Κοντινέλα

ΕΝΑΡΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

1 λεπτό ο έξτρα χρόνος

40' ΓΚΟΛ 0-1 για την Ανόρθωση. Ο Μήνας Αντωνίου με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Γκερέρο, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την «Κυρία».

32' 1ο κόρνερ για την ΑΕΛ.

30' 4ο κόρνερ για την Ανόρθωση.

25' Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση.

18' 3ο κόρνερ για την Ανόρθωση.

13' 2ο κόρνερ για την Ανόρθωση.

12' Κόρνερ για την Ανόρθωση.