Themasports

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην Καρμιώτισσα. Με τα γκολ των Καλίλι και Έσελινκ έφυγε με το διπλό από το Τσίρειο.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα ο Ολυμπιακός, πατούσε αρκετά καλύτερα από την Καρμιώτισσα. Στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από κάθετη πάσα του Χέντρικς στον Καλίλι, με τον Σουηδό να περνά τον Σπόλιαριτς και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αφού ο Σάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Σπόλιαριτς από τα έντεκα βήματα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, μπήκαν πιο δυνατά και το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό. Υπήρξαν αρκετά φάουλ και το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό το πρώτο 15 λεπτό. Στο 67ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 με τον Έσελινκ, οποίος σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι.

Στην συνέχεια η Καρμιώτισσα προσπάθησε να δημιούργησε κάποιες φάσεις, αλλά ο Μολ κράτησε για τους μαυροπράσινους το 0-2.

Το LIVE:

90+5' Κίτρινη σε Χούμποτσαν και Ντόσι.

90+1' Η Καρμιώτισσα έχασε τεράστια ευκαιρία αφού από πολύ κοντινή απόσταση ο Μολ, είπε όχι στην προσπάθεια του Γκράβενμπερχ.

5 λεπτά καθυστερήσεις

80' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Μέσα οι Κορομά και Ντόσις, έξω οι Πεχλιβάνης και Καλίλι.

79' Παράλληλη σέντρα από Κα, ο Τσέλουτσκα πρόλαβε τον Πεχλιβάνη και έδιωξε την μπάλα.

74' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μέσα ο Κουλιμπαλί, έξω ο Τζανακάκης.

72' Κίτρινη στον Μπάρντι.

68' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω οι Χέντρικς και Χαραλάμπους, μέσα οι Κα και Ψύχας.

67' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και κάνει το 0-2, με τον Έσελινκ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλίλι, ο Ολλανδός με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα των μαυροπρασίνων.

63' Η Καρμιώτισσα είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ωστόσο το σουτ του Μπεν Σαλάμ βρήκε σε ετοιμότητα τον Μολ.

58' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Αλσέους , έξω ο Σάλι.

55' Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ.

51' Κίτρινη στον Ντούρις.

47' Κίτρινη για τον Τσελούτσκα.

46' Δύο αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Έξω οι Λουκίλι και Ανδρονίκου, μέσα οι Τσελούτσκα και Γκράβενμπερχ.

ΕΝΑΡΞΗ Β' Ημιχρόνου

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45 +2' Ο Ολυμπιακός χάνει τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-2, αφού ο Σάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Σπόλιαριτς, από την άσπρη βούλα. .Το πέναλτι δόθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, για χέρι του Χούμποτσαν.

41' Σέντρα από τον Γκόρουπετς, πήρε την κεφαλιά ο Χέντρικς αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

29' Κίτρινη στον Ανδρονίκου.

26' Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα με σουτ του Ανδρονίκου, εύκολα μπλόκαρε ο Μολ.

16' Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Χαραλάμπους και Σάλι. Με τον πρώτο να τελειώνει την φάση, αλλά απέκρουσε ο Σπόλιαριτς.

11' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 0-1, με τον Καλίλι. Πέρασε τον Σπόλιαριτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10' Σέντρα από τον Πεχλιβάνη πήρε την κεφαλιά ο Χέντρικς , ωστόσο μάζεψε ευκολά ο Σπόλιαριτς

2' Κίτρινη στον Θωμά Ιωάννου.