Themasports

Επίδειξη δύναμης έκανε κόντρα στον Μίλωνα ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-0 σετ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό.

Έκανε το καθήκον του και φουλάρει για τη δεύτερη κούπα της σεζόν ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» με πειστική εμφάνιση και πρωταγωνιστές τον Ιντάλγκο και τον Στερν επικράτησαν 3-0 σετ του Μίλωνα στο κλειστό «Τέντα» της Καλαμάτας και προκρίθηκαν στον τελικό του Σαββάτου (1/4) όπου θα διεκδικήσουν το 17ο τρόπαιο της ιστορίας τους!

Σαρωτική στο πρώτο σετ η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι που με ρεσιτάλ από τη γραμμή του σερβίς και με εξαιρετική υποδοχή επικράτησαν με το εμφατικό 25-15, τη στιγμή που στο δεύτερο χρειάστηκαν μυθική ανατροπή, «τουμπάροντας» το -8 του ψυχωμένου Μίλωνα που κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου.

Εντυπωσιακό σερί από τους Κυπελλούχους Ευρώπης που πανηγύρισαν την 11η νίκη τους στα τελευταία 12 ματς!

To ματς

Εκρηκτική ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να βρεθούν μπροστά στο σκορ ανατρέποντας το 2-1 του Μίλωνα, με τους άσσους του Παγένκ και του Στερν να φέρνουν το 5-2. Το προβάδισμα της ομάδας του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, άρχισε να διευρύνεται παρά τις προσπάθειες του Χερ και του Γιορντάνοφ να μειώσουν, με αποτέλεσμα στα μέσα του σετ το σκορ να βρίσκεται στο 19-11΄. Ο Ιντάλγκο και ο Κουμεντάκης μπήκαν στην εξίσωση οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην εύκολη εκ του αποτελέσματος κατάληψη του σετ για το 25-15.

Η αρχή του δευτέρου σετ ήταν διαφορετική με τον Μίλωνα να επενδύει κυρίως στις επιθέσεις πρώτου χρόνου και με πλήρως θωρακισμένο μπλοκ να φτάνει από νωρίς σε double score με 10-5 εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Μάλιστα, το σερί της ομάδας του Σάκη Ψάρρα, συνεχίστηκε με τους Μπράιαν και Γιορντάνοφ να πρωταγωνιστούν και να φέρουν το σκορ στο +8 (13-5) αναγκάζοντας τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ιταλός τεχνικός έριξε στο τάραφλεξ τον Δημοσθένη Λινάρδο δίνοντας ύψος μπροστά από το φιλέ, γεγονός που βοήθησε τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 4-0 και να μειώσει σε 13-9. Ο Μίλωνα ωστόσο δεν πτοήθηκε και με δύο διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις του Νανόπουλου έφερε ξανά το σκορ σε ασφαλή επίπεδα (17-10).

Oι «ομηρικές» μάχες συνεχίστηκαν με τον Μίλωνα να επενδύει στο σερβίς δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο την υποδοχή του Ολυμπιακού. Ωστόσο, Στερν, Ιντάλγκο και Κουμεντάκης κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 20-17 βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, όμως οι Νεοσμυρνιώτες έφεραν το σκορ ξανά στο +4. Ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα τρομερό ντεμαράζ κατάφερε να κάνει μια τεράστια ανατροπή φτάνοντας στο 2-0 με 25-23.

Ισορροπημένα ξεκίνησε και το τρίτο σετ του ματς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αφού ο Μίλωνας επέστρεψε από το προβάδισμα του Ολυμπιακού κάνοντας το 8-8. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε φέρνοντας ξανά το σκορ στο υπέρ της 10-9.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Μολίνα και τον Γιορντάνοφ να κρατούν ζωντανό τον Μίλωνα στον ημιτελικό ισοφαρίζοντας σε 15-15 τη στιγμή που ο Ιντάλγκο και ο Κουμεντάκης πραγματοποιούσαν μεγαλειώδη εμφάνιση.

Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια στο τρίτο σετ με τον Κουμεντάκη και τον Τράβιτσα να δίνουν λύσεις, ενώ από την άλλη πλευρά δεν είχε απαντήσεις στις επιθέσεις πρώτου χρόνου. Έτσι ο Κυπελλούχος Ευρώπης, κατάφερε να προκριθεί σε ακόμη έναν τελικό κάνοντας το 25-19 για το 3-0.