Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση στο παρκέ και τον Γιώργο Παπαγιάννη σε εξαιρετική κατάσταση, νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με σκορ 86-76 και τώρα στρέφεται στον αγώνα του ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (31/3)!

Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» παρά τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών έδειξαν όρεξη στο παρκέ και κυριάρχησαν επί της Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν με σκορ 86-76, ανεβαίνοντας στο 11-20 στην Ευρωλίγκα!

Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στρέφεται στο έτερο ματς της «διαβολοβδομάδας», με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/3, 21:30).

Ο Παναθηναϊκός μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (21-27) σοβαρεύτηκε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο και έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους στα τέλη της τρίτης (71-54).

Η Μπάγερν προσπάθησε να επιστρέψει στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου αγχώνοντας λίγο τους «πράσινους» (74-67), όμως εκεί «καθάρισε» ο και πάλι απίθανος Παπαγιάννης!

Ο Έλληνας σέντερ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, αφού σκόραρε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας), μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκοψε 3 σουτ!

Όχι μόνο αυτό, αλλά ήταν... «άχαστος» με 10/10 εντός πεδιάς και 3/3 τρίποντα. Σύνολο, 40 στο ranking (επίσης ρεκόρ καριέρας), επίδοση που πιθανότατα θα του χαρίσει το MVP της αγωνιστικής.

Από τους υπόλοιπους, ο Πάρις Λι ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 11 ασίστ, ενώ κομβικός με το μακρινό του σουτ ήταν ο Ματ Τόμας, που πρόσθεσε 12 ποντους. Θετικότατος για άλλη μία φορά ο Λευτέρης Μαντζούκας, που έβαλε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Από την Μπάγερν, που έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισαν οι Βάιλερ-Μπαμπ και Ομπστ, που είχαν από 12 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Τσίταμ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά με πρωταγωνιστές τους Λι και Παπαγιάννη, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 9-5, το οποίο με κάρφωμα του Έλληνα σέντερ έγινε και 12-7. Η Μπάγερν σε αυτό το διάστημα έβρισκε λύσεις μόνο με τον «καυτό» Βάιλερ-Μπαμπ, που έφτασε γρήγορα τους 8 πόντους μειώνοντας σε 12-10, πριν ο Σίλεϊ ισοφαρίσει στα 12.

Με τρεις εύστοχες βολές του τελευταίου, η Μπάγερν πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (14-15), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε και για 4 με τον Γουόλντεν (16-20). Ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε και πάλι στο καλάθι, φτάνοντας γρήγορα τους 11 (20-22). Τελικά, ένα τρίποντο του Ζίπσερ στη λήξη έγραψε το 21-27 της πρώτης περιόδου.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαντζούκας μείωσε με τρίποντο σε 24-27 πριν ο Π. Καλαϊτζάκης πετύχει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 28-27. Ο Γκουντάιτις λίγο αργότερα με ωραίο ποστάρισμα έγραψε το 32-30, ενώ ο Γκριγκόνις με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 35-30.

Δύο βολές του Γ. Καλαϊτζάκη και ένα κάρφωμα του Μαντζούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +7 (40-33), με την επίθεση της Μπάγερν να μοιάζει κολλημένη. Ο Γκριγκόνις μάλιστα με τρίποντο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (43-33), πριν οι Βαυαροί βγάλουν αντίδραση με τον Τσίταμ και μειώσουν στους 5 (45-40). Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Λι για το 48-43.

Ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με Παπαγιάννη και Τόμας έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +10 (53-43), πριν ο Αμερικανός βάλει δεύτερο σερί τρίποντο για το 56-43. Η Μπάγερν με Τσίταμ και Ομπστ αντέδρασε, μειώνοντας σε 58-50, όμως ο Τόμας έβαλε και τρίτο μακρινό σουτ για το 61-50 και αμέσως γκολ-φάουλ για το 64-50. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, όταν ο Λι σκόραρε τρίποντο για το 69-50. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 71-54.

Μόλις ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, ο Ομπστ σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 71-57, αλλά ο Μαντζούκας είχε απάντηση γράφοντας το 74-57. Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και έτρεξαν ένα γρήγορο 4-0 με Βάιλερ-Μπαμπ και Μπόνγκα, μειώνοντας το σκορ σε 74-61.

Ο τελευταίος σκόραρε και τρίποντο, μειώνοντας σε 74-64, με τον Ομπστ να παίρνει σειρά και να ρίχνει τη διαφορά στους 7 (74-67). Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει μέχρι να τον ξεκολλήσει ο Παπαγιάννης, που έβαλε μακρινό σουτ για το 77-67 και άλλο ένα για το 80-67! Κάπου εκεί μπήκε και η τελεία στο ματς, αφού οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.