Mε άλλη μία νίκη, την 19η του, ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας εκτός έδρας με 90-71 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Στροβόλου τερμάτισε πρώτη την πρώτη φάση του πρωταθλήματος με 39 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Καϊμακλίου στην τελευταία θέση με 25.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φίλιππος Τίγκας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ καλό παιχνίδι από τους γηπεδούχους έκανε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 24 πόντους, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Κεραυνός με βολή του Τίγκα τρισίμιση λεπτά πριν από το τέλος του δεκάλεπτου ο Κεραυνός προηγείται με επτά πόντους (10-17), ενώ στο 8' με το λέι απ του Μάρκου ήταν στους εννέα (12-21). Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου μείωσε με σερί πέντε πόντων που ολοκληρώθηκε με τις δυο βολές του Τρετιακόβ (17-21).

Η ίδια διαφορά ήταν και στο 12' μετά το τρίποντο του ίδιου καλαθοσφαιριστή (23-27). Ακολούθησε σερί εννέα πόντων για την ομάδα του Στροβόλου που στο 15' με τις βολές του Μιχαήλ ήταν μπροστά με 13 πόντους (23-36).

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει με το λέι απ του Γεωργακούδη που έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (40-46).

Οι ερυθροκίτρινοι καπάρωσαν το ροζ φύλλο ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (51-73) κατά το οποίο πέτυχαν 27 πόντους έναντι 11 του Αχιλλέα, ο οποίος μείωσε κατά τρεις πόντους (20 έναντι 17) στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-90).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 40-46, 51-73, 71-90.

Aχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Χειμώνας 11 (2), Χριστούδιας 3 (1), Γεωργακούδης 14 (2), Τρετιακόβ 24 (2), Ανθυμιάδης 5 (1), Γεωργίου 2, Σαχπαζίδης 2, Κυριάκου, Τσοχαταρίδης 10 (2).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Mishula 12 (2), Μιχαήλ 7 (1), Μαραγκός 16, Μάρκου 10, Thomas 2, Burns 2, Ασλανίδης 2, Πασιαλής 12 (1), Γονατάς 7 (1), Τίγκας 17, Σάββα 3.