Ο Τσάβι έριξε τον Κεσί στο ματς στο 77’ και ένα τέταρτο αργότερα ο Ιβοριανός σκόραρε για να... τεζάρει τη Ρεάλ και να χαρίσει νίκη-τίτλου στην Μπαρτσελόνα που βρέθηκε στο +12 από τους Μαδριλένους.

Και πώς να το χάσει!

Ο Τσάβι έριξε στο ματς τον Κεσί στο 77’ και ο Ιβοριανός τον δικαίωσε ένα τέταρτο αργότερα, κρίνοντας το «clasico». Με γκολ στο 90’+2’ ο Κεσί χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα και… ξέρανε τη Ρεάλ Μαδρίτης (2-1) στο κατάμεστο «Καμπ Νόου», στέλνοντας τους Καταλανούς στο +12.

Αγκαλιά με το πρωτάθλημα οι «μπλαουγκράνα» που μόνο με αυτοκτονία θα χάσουν τον φετινό τίτλο, με τη Ρεάλ να στρέφεται πλέον στο Champions League αλλά και στο Κύπελλο!

Με φόρα μπήκε η Μπαρτσελόνα στο ματς, ωστόσο η Ρεάλ μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Αραούχο. Από εκείνη την στιγμή και έπειτα η «βασίλισσα» πήρε ψυχολογία και είχε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να απειλήσει.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ομάδα του Τσάβι να γίνεται περισσότερο επικίνδυνη από το μισάωρο και μετά. Όσες ευκαιρίες ωστόσο και να είχε η Μπαρτσελόνα ο Κουρτουά τις εξουδετέρωνε όλες.

Στο 45ο λεπτό οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν το γκολ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλες. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ραφίνια έκανε το σουτ που κόντραρε και η μπάλα στρώθηκε στον Σέρτζι Ρομπέρτο που είχε την ψυχραιμία για να εκτελέσει άψογα για το 1-1!

Η Ρεάλ μπήκε με περισσότερη όρεξη στο δεύτερο μέρος, με την Μπαρτσελόνα να ανεβαίνει στην συνέχεια. Ο Λεβαντόφσκι έκανε ένα ωραίο σουτ στο 59’ αλλά η μπάλα βγήκε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Καταλανούς.

Στο 81’ η Ρεάλ πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα με πλασέ του Ασένσιο ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δυο ομάδες απειλούσαν, με τον Κεσί στο 90+2’ να κάνει το 2-1 και να τεζάρει τη «βασίλισσα»!

Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας με 68 βαθμούς βροντοφωνάζοντας ότι πάει για πρωτάθλημα, με τη Ρεάλ να βρίσκεται στη 2η θέση με 56!

MVP: Ο Κεσί ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα. Μπήκε στο 77’ και στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα κάνοντας το 2-1.