ΑΠΟΕΛ και Πάφος έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι-οφ σε ένα μέτριο αγώνα από πλευράς θεάματος.

Καλύτερη η Πάφος στο πρώτο ημίωρο του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να δυσκολεύεται στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσει επιθετικά.

Η καλύτερη φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 19' όταν ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το πλασέ με τον Μπέλετς να κάνει δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στο 22' η Πάφος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρέσπο στον Τάνκοβιτς όμως ο ρεφ και το VAR είχαν διαφορετική άποψη.

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμούς στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους όμως μια κεφαλιά και ένα σουτ του Κβιλιτάια δεν απείλησαν τον Ίβουσιτς.

Στην επανάληψη ο Μιλόγεβιτς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον ΑΠΟΕΛ με την είσοδο των Μαρκίνιος και Μακέντα όμως δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή της Πάφου.

Ένα σουτ του Ντάλσιο στο 57' δεν βρήκε στόχο όπως επίσης και το σουτ του Μπρούνο στο 59' με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν λύσεις στο επιθετικό τρίτο.

Μετά το 65' ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την πίεση, δοκίμασε κάποια μακρινά σουτ με Ντάλσιο και Σουσιτς όμως και πάλι δεν μπόρεσε να φτιάξει τη μεγάλη φάση ενώ η Πάφος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Μετά το 80' η Πάφος ανέβασε ρυθμούς και έψαξε το γκολ στις αντεπιθέσεις όμως ο Σαρφό έκανε σωτήριο τάκλιν μπροστά από τον Βαλακάρι στο 83'.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν και πήραν από ένα βαθμό.

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Β.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (Μαρκίνιος), Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Δώνης (46' Μακέντα), Ντάλσιο (79' Ντονγκαλά), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Τζιαμά, Ντονγκαλά, Μακέντα

Πάφος FC (Χ.Μπεργκ): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Παλάσιος, Κβίντα, Μπάιριτς, Χότσκο, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Μπρούνο, Τάνκοβιτς (90+2' Χέσταντ), Ζάιρο
Στον πάγκο: Άντος, Μαίχροβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμ, Ταβάρες

Το LIVE:

90+1' Ωραία κίνηση του Μαρκίνιος στην περιοχή, το πλασέ του καταλήγει στον Ίβουσιτς

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

83' Η Πάφος έφυγε στην αντεπίθεση, όμως ο Σαρφό με σωτήριο τάκλιν πρόλαβε τον βαλακάρι προτού σκοράρει

75' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, μαζεύει ο πορτιέρο της Πάφου

73' Σουτ από τον Σούσιτς, ο Ίβουσιτς αποκρούει

68' Σωτήρια παρέμβαση του Παλάσιος μπροστά στον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή

66' Άστοχο σουτ από τον Μαρκίνιος από καλή θέση μέσα στην περιοχή

60' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Χότσκο έκανε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και πέρασε ξανά έξω

59' Σουτ του Μπρούνο, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και περνάει έξω σε κόρνερ

57' Πλασέ του Ντάλσιο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

54' Σουτ του Ζάιρο έξω από την περιοχή, πολύ άστοχο

50' Κεφαλιά του Σούσιτς, η μπάλα πάει έξω

46' Δύο αλλαγές για ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Μακέντα και Μαρκίνιος, έξω οι Δώνης και Νταουσβίλι

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45' Πλασέ του Βαλακάρι από πολύ καλή θέση, η μπάλα σταματά στον Φεράρι

44' Σουτ του Κβιλιτάια, στην αγκαλιά του Ίβουσιτς

43' Σέντρα του Φεράρι από αριστερά, η κεφαλιά του Κβιλιτάια δεν απειλεί τον Ίβουσιτς

38' Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ μετά το ημίωρο όμως δεν μπορεί να δημιουργήσει

31' Λάθος διώξιμο του Φεράρι προς τα πίσω, η μπάλα λίγο έξω

22' Φωνές για πέναλτι από την Πάφο σε μαρκάρισμα του Κρέσπο στον Τάνκοβιτς. Ελέγχθηκε η φάση και ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς

21' Συρτό σουτ του Δώνη, η μπάλα έξω

19' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο να μπάινει στην περιοχή από δεξιά και να κάνει το πλασέ όμως ο Μπέλετς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ

15' Ο Ντάλσιο δοκίμασε ένα σουτ με το δεξί αλλά είναι πολύ άστοχο

12' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ, εκτελεί στο τείχος ο Σαρφό

3' Πρώτη επικίνδυνη φάση για την Πάφο όμως ο Μπέλετς προλαβαίνει τον Μπρούνο πριν γίνει απειλητικός

19:08 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ (μικρή καθυστέρηση λόγω καπνογόνων στη Νότια)

19:00 ΑΠΟΕΛ  - Πάφος FC
Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Melero Lopez Marios
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Ferreira De Campos Moreira Miguel Hugo Filipe