Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι στο φινάλε, η Καρμιώτισσα επιβλήθηκε της ΕΝΠ με 2-1 για την 1η αγωνιστική της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας για το Β΄ γκρουπ και αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους 9 βαθμούς!

Τα γκολ για τη Λεμεσιανή ομάδα σημείωσαν οι Μαλόνε στο 45΄+7΄ και Ελ Αλουχί στο 61΄,  ενώ για τους "βυσσινί" σκόραρε ο Γεβρέμοβιτς στο 84΄ με πέναλτι.

Η Λεμεσιανή ομάδα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καλτσά στο 87΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ η ΕΝΠ έχασε πέναλτι με τον Μέιρα στο 30΄.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, καλύτερη η Καρμιώτισσα στο δεύτερο, έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το σημείο που η ΕΝΠ μείωσε σε 2-1 και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Γεβρέμοβιτς ευστοχεί από τα 11 μέτρα και η ΕΝΠ μειώνει σε 2-1!

84΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Παραλιμνίτικη ομάδα, ο Γεβρέμοβιτς ευστοχεί από τα 11 μέτρα και μειώνει σε 2-1!

83΄ Πέναλτι για την ΕΝΠ για χέρι του Μαλόνε μετά από κεφαλιά του Λαμί!

73΄ Διαγώνιο σουτ του Γκραντινάρου, αποκρούει ο Παναγιώτου.

68΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντούμπια, έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

ΒΙΝΤΕΟ το 2-0 της Καρμιώτισσας με τον Ελ Αλουχί

61΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τη Λεμεσιανή ομάδα! Ο Ελ Αλουχί αυτή τη φορά σημαδεύει σωστά και γράφει το 2-0!

60΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Ο Ελ Αλουχί έκανε το σουτ, ο Παναγιώτου απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ!

ΒΙΝΤΕΟ το 1-0 για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Μαλόνε στο... έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

45΄+7΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Μαλόνε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, 1-0!

38΄ Σπουδαία απόκρουση του Σπόλιαριτς σε καρφωτή κεφαλιά του Ντα Σίλβα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς!

Διπλή παρέμβαση από το VAR: Το πέναλτι που αρχικά δεν δόθηκε και η κόκκινη που... έγινε κίτρινη!

33΄ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βούκσεβιτς για φάουλ στον Ντούμπια! Έντονες διαμαρτυρίες των "βυσσινί", τελικά ειδοποιείται ο διαιτητής Αργυρού να πάει στο VAR να δεί τη φάση και αλλάζει την απόφαση του! Κίτρινη αντί κόκκινη στον παίκτη της ΕΝΠ...

31΄ Σουτ του Γκαστανιάγα εντός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα!

30΄ Αποκρούει ο Σπόλιαριτς την εκτέλεση πέναλτι του Μέιρα, ο οποίος παίρνει το "ριμπάουντ", κάνει νέο σουτ και αποκρούει ξανά ο κίπερ της Καρμιώτισσας!

28΄ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα για ανατροπή του Ρουσιά από τον Μαλόνε. Η παράβαση δόθηκε μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR!

25΄ Σουτ του Γκράβενμπερχ από καλή θέση, μπλόκαρε ο Παναγιώτου.

19΄ Κεφαλιά του Ντούμπια από κοντά, άουτ η μπάλα. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29΄ Μαλόνε, 41΄ Χούμποτσαν, 45΄+4΄ Τζανακάκης, 48΄ Ντούμπια / 35΄ Βούκσεβιτς, 66΄ Μαυρουδής, 67΄ Κατσιαρής, 86΄ Τζιαβέ.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καλτσάς (δύο κίτρινες στο 86΄ και 87΄)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καρμιώτισσα (Κερζάκοφ): Σπόλιαριτς, Μαλόν, Ντούμπια (85΄ Ντούρις), Ελ Αλουχί (90΄+6΄ Κουλιμπαλί), Χούμποτσαν, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Μπεν Σαλάμ, Γκαστανιάγα, Καλτσάς, Γκράβενμπερχ (88΄ Αγγελή).

Στον πάγκο: Κνόμπλοχ, Λουκόφ, Κουλιμπαλί, Παττίχης, Γκριμπάκιν, Σταύρου.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Παναγιώτου, Χριστοφή (62΄ Κορσία), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (62΄ Μαυρουδής), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς (46΄ Κατσιαρής), Ντιαβαρά (67΄ Τζιαβέ), Ρουσιάς (79΄ Λαμί).

Στον πάγκο: Κόστιτς, Κουτσού, Κοσμάς, Κωνσταντίνου, Κοτσώνης, Γαβριήλ, Μορέιρα.

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας