Ολυμπιακός και Πάφος FC έμειναν στο 1-1 στο Μακάρειο, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας, με τους "μαυροπράσινους" να παίρνουν ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να την αποφυγή του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ με τον πόντο που πήρε ανέβηκε στους 50 και έχασε νέο έδαφος στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, αφού είναι στο -3 από τον Άρη, ενώ βλέπει και τον Απόλλωνα που έχει 44 βαθμούς να πλησιάζει επικίνδυνα...

Στο πρώτο ημίχρονο, η Πάφος είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο άνοιξε το σκορ με τον Αμπντουραχίμι, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει άλλες επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στο τελευταίο τέταρτο, είχαν μία καλή φάση με τον Ψύχα και στις καθυστερήσεις έφτασαν στην ισοφάριση με τον ίδιο παίκτη, δημιουργώντας νέα δεδομένα ενόψει του Β΄ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Πάφος ήταν κυρίαρχη στα πρώτα 30 λεπτά ψάχνοντας το γκολ, αλλά όσες ευκαιρίες βρήκε, είχε απέναντι της τον Μολ ο οποίος κατέβασε ρολά κρατώντας το 1-1! Ο Ολυμπιακός ήταν σε παθητικό ρόλο, ψάχνοντας μία καλή αντεπίθεση για να "κλέψει" τη νίκη και λίγο έλειψε να κάνει το "κόλπο-γκρόσο" στις καθυστερήσεις, αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάρντι!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+4΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μπάρντι έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι!

90΄+3΄ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Χαραλάμπους προσπάθησε να πασάρει στον Κορομά, όμως ο Κβίντα παρενέβη και έδιωσε σωτήρια σε κόρνερ.

74΄ Γύρισμα του Χέσταντ, η μπάλα περνά παράλληλα η μπάλα από την εστία του Μολ.

69΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Χέσταντ έκανε το σουτ και ο Μολ με σπουδαία απόκρουση κρατάει το 1-1!

68΄ Σουτ του Τάνκοβιτς, μπλοκάρει ο Μολ.

66΄ Σουτ του Χέσταντ, δεν ανησυχεί ο Μολ.

64΄ Σέντρα του Μπάρτι, κεφαλιά από τον Ενόχ, η μπάλα άουτ.

55΄ Σουτ του Ικόκο εντός περιοχής, εξαιρετική απόκρουση από τον Μολ σε κόρνερ!

Περιπετειώδης ισοφάριση από τον Ολυμπιακό - Το VAR διόρθωσε το λάθος του βοηθού!

45΄+2΄ Λάθος από τον Κανέ, κλέβει την μπάλα ο Μπάρντι, ο οποίος στρώνει στον Ψύχα που κάνει το σουτ και ισοφαρίζει σε 1-1! Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε, αφού δόθηκε οφσάιντ, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR, το τέρμα μέτρησε κανονικά!

34΄ Δυνατό συρτό σουτ από τον Ψύχα, λίγο έξω η μπάλα και κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΔΥΝΑΤΟ μήνυμα στήριξης στον Βαλάντη Καπαρτή (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

31΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό, εκτός ο τραυματίας Γκόρουπετς, στη θέση του ο Μπάρντι.

22΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο! Ο Αμπντουραχίμι με δυνατό σουτ νίκησε τον Μολ, γράφοντας το 0-1!

Πανό των οπαδών της Πάφου με μήνυμα για την τραγωδία στα Τέμπη (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

21΄ Σουτ του Μπετανκόρ, δεν ανησυχεί ο Μολ.

11΄ Σουτ του Πεχλιβάνη από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Ίβουσιτς.

Μεγάλη ευκαιρια για τον Ολυμπιακό με το... "καλησπέρα"! Ο Σλόγκαρ από θέση βολής έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 46΄ Κορομά, 80΄ Δόσης / 69΄ Κανέ, 84΄ Πελάτζιο, 88΄ Τάνκοβιτς.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Mολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Γκόρουπετς (31΄ Μπάρντι), Ιωάννου, Νάνι, Ψύχας (46΄ Ενόχ), Πεχλιβάνης (67΄ Χαραλάμπους), Σλόγκαρ (46΄ Κορομά), Γιακουμάκης (77΄ Δόσης), Καλίλι.

Πάφος FC (Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Μπετανκόρ (46΄ Βαλακάρι), Κανέ, Αμπντουραχίμι (85΄ Παπαστυλιανού), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (46΄ Πελάτζιο), Μπρούνο (46΄ Χέσταντ).

Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος