Ο Άρης νίκησε 2-0 την Ανόρθωση στο «Αλφαμέγα» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής ανέβηκε στους 53 βαθμούς και θα αντιμετωπίσει την Πάφο εκτός έδρας στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Οι Μποακί και Μαγιαμπέλα τα γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Ο Άρης ήταν καλύτερος από την Ανόρθωση στο α' ημίχρονο, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να κυριαρχεί από τα αρχικά στάδια του ματς. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 26' όταν ο Μποακί με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ εξαργυρώνοντας την υπεροχή της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως να έχουν την ουσία στο παιχνίδι τους.

Πανοιμοιότυπο ήταν το σκηνικό και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει την υπεροχή δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες για το γκολ. Στο 61' ο Μπένγτσον με κάθετη ασίστ έστειλε την μπάλα στον Μαγιαμπέλα που βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια πλασάροντας με το δεξί για το 2-0.

Ο Άρης με την 15η νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 53 βαθμούς και στο -6 από την κορυφή της βαθμολογίας.

6' Σουτ από τον Στεπίνσκι, η μπάλα στον Λόρια.

Κόρνερ για τον Άρη.

11' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Πηλέας, απομάκρυνε την μπάλα ο Νινγκά.

12' Μπαλιά από τον Πηλέα, πολύ άστοχη κεφαλιά από τον Μπένγκτσον

Δεύτερο κόρνερ για τον Άρη στο ματς...

Εκτέλεσε ο Πηλέας, απομάκρυνε ξανά ο Νινγκά.

15' Σουτ από τον Σπόλιαριτς, απέκρουσε ο Λόρια.

Kόρνερ για τον Άρη.

17' Εκτέλεσε ο Σπόλιαριτς, η μπάλα στον Λόρια.

Σέντρα από τον Ιωάννου, άουτ.

22'  Γύρισμα από τον Μπαμπίκα, ο Στεπίνσκει το σουτ, άουτ.

26' Nέο κόρνερ για τον Άρη.

ΓΚΟΛ 1-0!

Στο 26' μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, ο Λόρια έδιωξε με γροθιές και ο Μποακί με μακρινό δεξί σουτ έκανε το 1-0.

Σέντρα από τον Πηλέα, κεφαλιά από τον Στεπίνκσι, άουτ.

34' Σέντρα από τον Μπαμπίκα , κεφαλιά από τον Μπένκγκτσον, άουτ.

36' Σουτ από τον Νινγκά, άουτ.

Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια από τους φιλοξενούμενους.

43' Kίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη κάρτα στον Μπένγκτσον.

45'+1' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ανόρθωση για χέρι του Μουσούντα.

Εκτέλεσε ο Γκερέρο, η μπάλα στον Μποακί...

Τέλος α' ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Μαγιαμπέλα αντί Σπόλιαριτς.

52'  Aστοχο σουτ από τον Μπένγκτσον...

ΓΚΟΛ 2-0!

Στο 61' ο Μπένγκτσον τροφοδότησε τον Μαγιαμπέλα που έκανε το δεξί πλασέ για το 2-0.

62' Γουαρίς αντί Μραζ.

Κίτρινη στον Σάμπο ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

71' Φερέιρα αντί Ιωάννου.

74'Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους

Η μπάλα στον Βανά μετά την εκτέλεση κόρνερ...

77' Σικόρσκι  αντί Στεπίνσκι

77' Καζού  αντί Μπένγκτσον

82' Πακέ αντί Πηλέα

86' Σέντρα Φερέιρα, σουτ από τον Αντονίν, άουτ.

15-2 οι τελικές προσπάθειες...

89' Γιαντάλ αντί Γκομίς.

Αργυρού αντί Νινγκά.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Άρης: Βανά, Πηλέας (Πακέ 82'), Μποακί, Μπένγκτσον (Καζού 77'), Σπόλιαριτς (Μαγιαμπέλα 46'), Στεπίνσκι (Σικόρσκι 77'), Γκομίς (Γιαντάλ 89'), Γιαγκό, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Ντελμίρο, Δημητρίου, Πανκόφ.
Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Γκερέρο, Αντονίν, Αντωνίου, Σάμπο, Νινγκά (Αργυρού 89'), Κορρέα, Ιωάννου (Φερέιρα 71'), Μραζ (Γουαρίς 62').
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τάκη, Χαρογιάν, Χριστοφή.
Κίτρινες: Μπένγκτσον 45' / Αντωνιάδης 43', Σάμπο 68'
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος