Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μάντζεκ αγωνίστηκαν οι ερυθρόκευκοι από το 22' του ματς. Σκόραραν για την ομάδα της Λευκωσίας οι Δώνης, Κβιλιτάια, Μακέντα.

Στο α' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε επιθετικά με στόχο να επιβάλει το ρυθμό του και τακατάφερε στα αρχικά στάδια του αγώνα στο ΓΣΠ, με την Νέα Σαλαμίνα να ισορροπεί το ματς με την πάροδο του χρόνου. Στο 22' ο Μάντζεκ αποβλήθηκε με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν το αριθμητικό πλεονέκτημα στο έπακρο. Στο 34' ο Δώνης μετά από κάθετη μπαλιά του Βιγιαφάνιες και γύρισμα ασίστ από τον Σούσιτς έκανε το 1-0 με δεξί πλασέ.

Στο β' ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα επιδίωξε να αντιδράσει αιφνιδιάζοντας τον ΑΠΟΕΛ όμως οι ερυθρόλευκοι υστέρησαν στην τελική προσπάθεια. Οι γαλαζοκίτρινοι έχοντας περισσότερες δυνάμεις κόντρα στους 10 ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων κατάφεραν να σημειώσουν ακόμα δύο γκολ με τους Κβιλιτάια (55')και Μακέντα (62') εξασφαλίζοντας την νίκη που τους ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 59 βαθμούς.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

2' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Δώνη και παρέμβαση Άδωνη.

3' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Ο Κοσταντίνοφ έκανε την κεφαλιά, προς της γραμμής ο Μάντζεκ έσωσε την Νέα Σαλαμίνα.

5' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ που μπήκε επιθετικά στο ματς...

Πέρασε αναξιοποίητο το κόρνερ για τους γηπεδούχους.

9' Τέταρτο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ντβάλι ήταν σε θέση οφσάιντ. Η μπάλα κατέληξε άουτ.

17' Ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Μποτεάκ να κάνει τη σέντρα, κεφαλιά από τον Ντορεγκαράι, άουτ.

18' Ο Σαρφό έκανε το σουτ, ο Μελίσσας έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ!

Επιθετικό φάουλ μετά το κόρνερ και η μπάλα στον Μελίσσα.

22' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μάντζεκ!

Ο Καμερουνέζος αποβλήθηκε για αντιαθλητική ενέργεια, καθώς αρχικά άπλωσε στο χέρι στον Κονσταντίνοφ στο, ενώ αμέσως μετά έκανε κίνηση με το χέρι και προς τον Βιγιαφάνες.

Δείτε το βίντεο ΕΔΩ.

24'  Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι, για ανατροπή του Βιγιαφάνιες από τον Μελίσσα, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε κόρνερ και VARίστας συμφώνησε.

31'  Ο Μιγκελίτο στον Ντορεγκαράι, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Μπέλετς να διώξει

34'  Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μποτεάκ η μπάλα κατέληξε στον Άδωνη, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία

ΓΚΟΛ 1-0! Στο 35' ο Βιγιαφάνιες έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα με τον Δώνη να κάνει το πλασέ, απέκρουσε ο Μελίσσας και στην επαναφορά ο Ελλαδίτης έκανε το 1-0 με δεξί πλασέ.

Το αφιέρωσε στον άτυχο Χρίστο Γουήλερ

Πέμπτο γκολ για τον Δώνη

40' Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+3' Κίτρινη στον Δώνη που συμπλήρωσε αριθμό καρτών.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

46' Ντάλσιο αντί Κοσταντίνοφ

47' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μποτεάκ, ο  Ντάτκοβιτς έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Τσίκο με νέα κεφαλιά στέλνει την μπάλα στον Μπέλετς!

52' Kορνερ για την Νέα Σαλαμίνα που μπήκε φουριόζα στο β' ημίχρονο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Κεφαλιά από τον Μαλεκκίδη, άουτ.

54' Κίτρινη στον Τσίκο.

55' ΓΚΟΛ 2-0! Μετά από λάθος στην άμυνα ο Σαρφό πάσαρε στον Δώνη που έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, ο Μελίσσας απέκρουσε και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Τέταρτο γκολ για τον Κβιλιτάια.

58' Μαρκίνιος αντί Δώνη

ΓΚΟΛ 3-0! Στο 62' ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα σε Κβιλιτάια, Δώνη και Ντβάλι που σημάδεψε το δοκάρι, ο Βιγιαφάνιες έκλεψε την μπάλα και έστρωσε στον Καρώ που έκανε το σουτ, ο Μελίσσας απέκρουσε και ο Μακέντα στην επαναφορά έκανε το 3-0 με το δεξί.

64' Μέσα οι Σαλαλίχ και Μαργκάσα, έξω οι Μποτεάκ και Μαργκάσα

Στο 67' μετά από ωραία συνεργασία ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ από τον Γεωργιανό φορ.

70'   Κίτρινη στον Λέουκο

75' Κατσικάς αντί Ντάτκοβιτς, Φράγκος αντί Ντορεγκαράι.

75' Τσεμπάκ αντί του τραυματία Σούσιτς, Ντονγκαλά αντί Κβιλιτάια.

80' Τιάγκο αντί Τσίκο.

84' Μάριος Ηλία αντί Μακέντα.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ από τον Ντονγκαλά στον Καρλίτος.

Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια (Ντονγκαλά 75'), Σούσιτς (Τσεμπάκ 75'), Σαρφό, Μακέντα (Ηλία 84'), Κονσταντίνοφ (Ντάλσιο 46'), Δώνης (Μαρκίνιος 58').

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τζιάμα, Γιαννακού.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Ντάτκοβιτς (Κατσικάς 75'), Λέουκο, Μιγκελίτο (Μαργκάσα 64'), Τσίκο (Τιάγκο 80'), Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (Σαλάλιχ 64'), Ντορεγκαράι (Φράγκος 75').

Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Διαιτητής: Fernandes Correia Gustavo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος