Μεγάλη νίκη πήρε στο «Αλφαμέγα» ο Απόλλωνας των 10 παικτών κερδίζοντας την ΑΕΚ με 2-1 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, πέρασαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Σε γενικές γραμμές το πρώτο μισό του αγώνα ήταν αρκετά έντονο με γρήγορους ρυθμούς, ενώ δεν έλειψαν και οι αψιμαχίες μετά το σφύριγμα του διαιτητή μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν εξίσου δυναμικά με το πρώτο, ενώ ο Απόλλωνας ήταν αυτός που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος. Στο 51ο λεπτό ο Χαμάς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Κροάτη ρεφ και αποβλήθηκε.

Παρά την αποβολή και τις ευκαιρίες της ΑΕΚ ο Απόλλωνας στο 64' βρήκε το γκολ με Ντόνιο που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κοντινή προβολή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μιλίτσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ουάρντα ξέφυγε από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, και με μια γρήγορη κούρσα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έδωσε τη νίκη στον Απόλλωνα.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

Έναρξη του αγώνα.

3' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, σηκώνει σημαιάκι ο βοηθός.

7' Πρώτη επιθετική προσπάθεια από τον Απόλλωνα με τον Ντόνιο, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Πίριτς.

16' Χέντι την σέντρα στον Πίττα, προλαβαίνει και μαζεύει ο Πίριτς.

20' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Πίττα, σωτήρια απόκρουση από τον Πίριτς που διώχνει σε πλάγιο.

21' Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, που δίνουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να τους κλέψει την μπάλα.

22' Γιάκολις την σέντρα στον Ροζάλες που δοκιμάζει το σουτ, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι.

23' Σουτ ο Τρίσκο, άστοχο.

32' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

33' Κίτρινη στον Χαμάς για φάουλ στον Ροσάλες.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα.

Αψιμαχίες στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στους δύο ποδοσφαιριστές.

Λήξη ημιχρόνου και... ΕΝΤΑΣΗ στο Απόλλων-ΑΕΚ - Τι έγινε με Ουάρντα-Ροσάλες (ΒΙΝΤΕΟ)

Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκπολό αντί του Παναγιώτου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

ΩΡΑΙΟ με Ουάρντα και ρεφ - Όλα τα λεφτά η αγκαλιά! (ΒΙΝΤΕΟ)

51' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Χαμάς και αποβολή από το παιχνίδι. Συνεχίζει με 10 ο Απόλλωνας.

Δεν χαρίστηκε ο Μπέμπεκ - Δεύτερη ΚΙΤΡΙΝΗ για θέατρο και... ΑΠΟΒΟΛΗ! (ΒΙΝΤΕΟ)

62' Ναούμ αντί του Εγγλέζου.

64' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντόνια μετά από την προσπάθεια του Πίττα.

66' Διπλή κίνηση από τον Αντόνε. Αρτυματάς και Κολ αντί των Ντόνιο και Ίλιεφ.

72' Νίκολιτς και Φαράζ αντί των Ροσάλες και Γιάκολις.

76' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Μιλίτσεβιτς που φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

86' Κίτρινη κάρτα στον Χάμπο.

90+6' ΓΚΟλ για τον Απόλλωνα στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ουάρντα, ο οποίος ξέφυγε από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, και με ταχύτητα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς.

Τέλος του αγώνα.

Απόλλων (Αντόνε):Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ντόνιο, Ουάρντα, Χέντι

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Αρτυματάς, Νταμπό, Χουσείν, Ντιγκινί, Σαχάρ, Κολ, Ζήνωνος, Αυγουστή

ΑΕΚ (Όλτρα):Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Γιάκολις.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Σανχούρχο, Μικέλ, Φαράζ, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Μάμας, Νίκολιτς

Διαιτητής: Bebek Ivan
Α' Βοηθός Διαιτητής: Mihalj Ivan
Β' Βοηθός Διαιτητής: Vukovic Dejan
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης