Συνεχίζει να γράφει ιστορία η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας εξήλθε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) στην Kosicka futbalova arena με αντίπαλο την Ντνίπρο για την ενδιάμεση φάση του Κόνφερενς Λιγκ και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στο "ΑΕΚ Αρένα", προκρίθηκε στους "16" της διοργάνωσης!

Η Ουκρανική ομάδα μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πίεσε για το γρήγορο γκολ, όμως σταδιακά η ΑΕΚ όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά έλεγξε το ρυθμό και δεν απειλήθηκε η εστία του Πίριτς, ενώ είχε και 1-2 καλές προϋποθέσεις μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους για να σκοράρει.

Στην επανάληψη η Ντνίπρο ρίσκαρε, έβγαινε με περισσότερους παίκτες στην επίθεση, αφού έπρεπε πάση θυσία να σκοράρει έστω ένα γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και στο 51΄ απείλησε για πρώτη φορά με το μακρινό σουτ του Πέγκλοου που βρήκε το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας στη συνέχεια, αλλά η ΑΕΚ έκλεισε αποτελεσματικά τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Πίριτς και δεν απειλήθηκε πέρα από 1-2 φάσεις. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Κυπριακή ομάδα πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

72΄ Καλή ευκαιρία για την Ντνίπρο με τον Χουτσούλιακ, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

ΤΟΣΑ εισιτήρια «κόπηκαν» στον αγώνα Ντνίπρο-ΑΕΚ

51΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντνίπρο. Ο Πέγκλοου έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι.

Δεν απειλήθηκε από την Ντνίπρο η ΑΕΚ στο Α΄ ημίχρονο - Δείτε τα στατιστικά (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

36΄ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του.