Συνεχίζει να γράφει ιστορία η ΑΕΚ, η οποία θέλει να πάει όσο πιο μακριά μπορεί στο Κόνφερενς Λιγκ!

Απόψε στο "ΑΕΚ Αρένα", στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Ντνίπρο για την ενδιάμεση φάση του Κόνφερενς Λιγκ, η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 1-0 με "χρυσό" σκόρερ τον Γκαρσία στο 84΄ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους "16" ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την άλλη Πέμπτη (23/02) στη Σλοβακία!

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η αποψινή, ήταν η τρίτη φετινή "μονομαχία" της ΑΕΚ με την Ντνίπρο, με την Κυπριακή ομάδα να κάνει το εντυπωσιακό 3/3!

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας... τέσσερις ευκαιρίες για να σκοράρει απέναντι στη σαστισμένη Ντνίπρο, αλλά το εκρηκτικό ξεκίνημα της δεν είχε συνέχεια, αφού οι Ουκρανοί ισορράπησαν μετά το 15΄, έκλεισαν τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Γουάλεφ και ειχαν 2-3 καλές προϋποθέσεις για να σκοράρουν.

Σε αυτό το διάστημα, η Κυπριακή ομάδα αναλώθηκε σε ανούσια κατοχή μπάλας, χωρις να μπορούν να γίνουν απειλητικοί...

Στην επανάληψη, το παιχνίδι απέκτησε μία... άγρια ομορφιά, αφού κατά διαστήματα είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ με κάθε τρόπο και την ομάδα μας να το πετυχαίνει στο 84΄ με τον Γκαρσία και βάζει «φωτιά» στην «Αρένα»!

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, έχασε σπουδία ευκαιρία για το 2-0, για να πάει με μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης στη Σλοβακία για τη ρεβάνς!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89΄ Άστοχη κεφαλιά του Σανχούρχο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο.

87΄  Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Νίκολιτς, ο οποίος από κοντά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γουάλεφ!

84΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Γκαρσία, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, 1-0!

82΄ Σουτ του Πιχαλόνοκ από θέση βολής, αποκρούει ο Πίριτς!

73΄ Σουτ εκτός περιοχής από τον Νίκολιτς, άουτ.

64΄ Σέντρα του Ροσάλες, άστοχη κεφαλιά από τον Γιάκολις.

58΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, άστοχος ο Φαράζ από θέση βολής!

57΄ Νέα ευκαιρία για την Ντνίπρο, σουτ του Χουτσούλιακ, η μπάλα έξω.

56΄ Σουτ από τον Ντόβμπικ μετά από εκτέλεση κόρνερ, μπλόκαρε ο Πίριτς.

49΄ Θαυμάσιο σουτ εκτός περιοχής από τον Φαράζ, εντυπωσιακή απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Ντνίπρο!

35΄ Κεφαλιά από τον Γκαρσία μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα άουτ.

27΄ Ευκαιρία για την Ουκρανική ομάδα. Ο Ντόβμπικ έφυγε επικίνδυνα στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Γιάκολις την τελευταία στιγμή πριν ο αντίπαλος βρεθεί σε θέση βολής για να σκοράρει, έκανε σωτήρια παρέμβαση και κέρδισε φάουλ για την ΑΕΚ.

21΄ Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ και καλή προϋπόθεση με τους Ντόβμπικ και Πιχαλόνοκ.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Λόπες εντός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι και άουτ!

Ξανά η ΑΕΚ με Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Γουάλεφ!

3΄ Νέα διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Τρισκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ, απέκρουσε ο κίπερ της Ντνίπρο, νέο σουτ από τον Βορειομακεδόνα επιθετικό, άουτ!

Πρώτη ευκαιρία με το... "καλησπέρα" για την ΑΕΚ! Σουτ του Τρισκόφσκι, εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ από τον Γουάλεφ!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39΄ Γκαρσία / 19΄ Χάματσε, 59΄ Τάντσικ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Λάρνακας (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο (90΄+4΄ Γκονζάλες), Πονς, Φαράζ (90΄+4΄ Εγγλέζου), Λόπες (88΄ Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (65΄ Νίκολιτς), Γιάκολις (88΄ Κάσας).

Ντνίπρο (Κούτσερ): Γουάλεφ, Σαράπι, Ντόβμπικ (89΄ Ναζαρένκο), Πιχαλόνοκ (89΄ Κογκούτ), Χουτσούλιακ, Πέγκλοου (46΄ Μπλάνκο), Χάματσε (46΄ Γκορμπούνοφ), Μπαμπένκο, Ρουμπτσίνσκι (59΄ Τάντσικ), Γουίλιαμ, Σβάτοκ.