Με γκολ των Μακέντα (28') και Μπεν (60') ο ΑΠΟΕΛ απέδρασε από το «Τάσος Μάρκου» επικρατώντας με 1-2 της ΕΝΠ και πλησίασε στο -2 από την κορυφή και την ΑΕΚ. Δύσκολες συνθήκες στο Παραλίμνι λόγω των ανέμων με τους βυσσινί να μειώνουν απλά με Μέιρα στο 75'.

Με κύριο χαρακτηριστικό τον δυνατό άνεμο στο Παραλίμνι και τα πολλά λάθη κύλησε το πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν με ευκολία τον ΑΠΟΕΛ μακριά από την εστία τους στο πρώτο 25λεπτο ενώ στο 15' ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Γεβρέμοβιτς στην περιοχή όμως ρεφ και VAR είχαν διαφορετική άποψη.

Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια, απείλησαν με το σουτ του Ντάλσιο στο 25' και στο 28' άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μακέντα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεν.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στην επανάληψη η ΕΝΠ εκμεταλλεύτηκε τον αέρα, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού όμως δεν έφτασε στην ουσία. Στο 53' ο ρεφ Αργυρού σφύριξε πέναλτι υπέρ των βυσσινί για χέρι του Σούσιτς όμως το VAR τον φώναξε και ακύρωσε την απόφαση του.

Λίγα λεπτά μετά, στο 60ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του επικίνδυνη επίθεση σκόραρε με δυνατό σουτ του Μπεν μέσα από την περιοχή και κάπως έτσι έγινε το 0-2!

Οι βυσσινί έβγαλαν αντίδραση και στο 75' μείωσαν με ωραία ενέργεια και πλασέ του Μέιρα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΕΝΠ ήθελε αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες για την ισοφάριση και ο ΑΠΟΕΛ έφυγε νικητής από το «Τάσος Μάρκου» των... δυνατών ανέμων.

Στιγμιότυπα: Δείτε το ΒΙΝΤΕΟ - Πατήστε ΕΔΩ

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο (70' Γαβριήλ), Ρουσιάς, Μέιρα (83' Μαυρουδής), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46' Φερνάντες), Ντρέκσα, Τζαβέ (70' Κατσιάρης), Βούκσεβιτς (83' Λαμί).

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς (64' Τσεπάκ), Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (64' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος (77' Εφραίμ), Μπεν, Μακέντα (84' Σατσιάς).

Το LIVE:

91' Τρία συνεχόμενα κόρνερ για την ΕΝΠ που πιέζει για την ισοφάριση

5 λεπτά καθυστερήσεις

89' Κίτρινη στον Καρώ, συμπληρώνει κάρτες. Κίτρινη και στον Ρουσιά

84' Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Μακέντα, μέσα ο Γιάννης Σατσιάς

83' Μέσα οι Λαμί και Μαυρουδής για την ΕΝΠ, έξω οι Μέιρα και Βούκσεβιτς

77' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Μαρκίνιος

75' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με Μέιρα! Ο άσος της ΕΝΠ απέφυγε ωραία τον Γουίλερ και με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε

70' Δύο αλλαγές η ΕΝΠ. Λουσέρο και Τζαβέ εκτός, μέσα οι Κατσιάρης και Γαβριήλ

69' Κίτρινη στον Μέιρα

64' Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Έξωοι Ντάλσιο και Σούσιτς, μέσα οι Τσεμπάκ και Κβιλιτάια

61' Πρόβλημα με Σούσιτς και μικρή διακοπή

60' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με Μπεν και 0-2! Ο Μακέντα έκλεψε την μπάλα, ο Ντάλσιο έδωσε την κάθετη πάσα και ο Μπεν με κεραυνό από κοντά σκόραρε.

58' Καλύτερη η ΕΝΠ στην επανάληψη που ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα

55' Συνεχίζεται το ματς, δεν υπάρχει πέναλτι

53' Πέναλτι για την ΕΝΠ! Ο ρεφ σφύριξε πέναλτι για χέρι του Σούσιτς όμως πήγε στο VAR και ακύρωσε την απόφαση του

47' Υπέρ της ΕΝΠ ο άνεμος σε αυτό το ημίχρονο

46' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Κωνσταντίνου, μέσα ο Φερνάντες

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43' Ο αέρας δυσκολέυει τις προσπάθειες των παικτών. Σε αυτό το σημείο «ευνοεί» τον ΑΠΟΕΛ η φορά των ανέμων στο Παραλίμνι

31' Κίτρινη στον Κονσταντίνοφ

28' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μακέντα! Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Ιταλός με εξαιρετική κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα γαλαζοκίτρινα

25' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σούσιτς έκανε συρτή μπαλιά και ο Ντάλσιο μόνος από το ύψος του πέναλτι σούτερα ψηλά έξω

23' Κίτρινη στον Γεβρέμοβιτς

20' Η ΕΝΠ κρατάει με ευκολία τον ΑΠΟΕΛ μακριά από τα καρέ της. Χωρίς τη μεγάλη φάση ο αγώνας

15' Πτώση του Γεβρέμοβιτς στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, φωνές για πέναλτι. Παίζεται λέει ο ρεφ και το VAR

2' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Μαρκίνιος, άστοχο