Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο Β΄ ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 πετυχαίνοντας τρία γκολ και πήρε μία μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα με 3-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, με την οποία ανέβηκε στους 49 βαθμούς και είναι στο -1 από την κορυφή!

Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας σημείωσαν οι Κβιλιτάια, Ντονγκαλά και Μπεν, ενώ για τον Απόλλωνα σκόραρε μόλις στο 3΄ ο Πίττας.

Από την άλλη, η Λεμεσιανή ομάδα δέχθηκε οδυνηρή ήττα, αφού παρέμεινε στους 35 πόντους και έπεσε πλέον στην 7η θέση!

Με γκολ άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ με τον Πίττα να παγώνει το ΓΣΠ! Οι κυανόλευκοι έφυγαν στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ από αριστερά και ο Χέντι σέρβιρε στον Πίττα που σκόραρε με κοντινή κεφαλιά ψαράκι.

Οι γαλαζοκίτρινοι έβαλαν πίεση μετά το γκολ όμως ένα σουτ του Σαρφό από καλή θέση δεν βρήκε στόχο ενώ στο 19' ο Πίττας σκόραρε ξανά με φοβερή κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σάιντ.

Ένα ωραίο πλασέ του Ντάλσιο στο 22ο λεπτό σταμάτησε ο Γιοβάνοβιτς ενώ στο 28' ο Μπεν έχασε τεράστια ευκαιρία αφού αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς.

Ο Μιλόγεβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 30' αποσύροντας Ντάλσιο και Φεράρι με τους Μακέντα και Γουίλερ να μπαίνουν στο γήπεδο.

Μια άστοχη κεφαλιά του Κονσταντίνοφ στο 45' ήταν η μόνη καλή φάση πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και ισοφάρισε νωρίς σε 1-1 και στη συνέχεια το παιχνίδι για ένα τέταρτο έγινε... "ροντέο", με τις ομάδες να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, αφού η ισοπαλία δεν ήταν επιθυμητή.

Μετά το 70΄ όμως, η ομάδα της Λευκωσίας έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις, βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Ντονγκαλά και από εκεί και πέρα, έκανε άψογη διαχείριση του προβαδίσματος του και στο 90΄ έβαλε και το "κερασάκι στην τούρτα" με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπεν που έκανε το 3-1!

H LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+5΄ Λήξη αγώνα, μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 3-1!

90΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ, 3-1 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπεν!

90΄ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89΄ Κίτρινη στον Πεϊμπέρνς.

80' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Οι Ντιγκινί και Ίλιεφ στις θέσεις των Σπόλιαριτς και Ουάρντα.

75΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Γύρισμα του Μακέντα στην περιοχή για τον Ντονγκαλά, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 2-1!

74΄ Πλασέ του Ντονγκαλά από θέση βολής, η μπάλα κόντραρε και ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε.

73' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Μιλόγεβιτς, ο Ντονγκαλά στη θέση του Μαρκίνιος.

71' Κεφαλιά του Αρτυματά, η μπάλα έξω.

69΄ Άστοχο σουτ του Πίττα.

64΄ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Οι Ντόνιο και Αλεσάμι στις θέσεις των Σαχάρ και Βα.

63' Σουτ του Ζράντι, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπέλετς.

61΄ Κεφαλιά του Βα, μπλόκαρε ο Μπέλετς.

ΑΤΥΧΙΑ για Κβιλιτάια - Σκόραρε και μετά αποχώρησε με φορείο

56΄ Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα της Λευκωσίας. Στο ματς ο Εφραίμ, στη θέση του τραυματία Κβιλιτάια.

54΄ Τραυματίστηκε ο Κβιλιτάια και αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.

ΒΙΝΤΕΟ: Το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κβιλιτάια που ισοφάρισε σε 1-1

50΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια ευστοχεί στο πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

49' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπαλα, ανέτρεψε τον Μακέντα.

48' Σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, αποκρούει ο Μπέλετς.

46' Με μια αλλαγή ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Ο Ζράντι πέρασε στη θέση του Χέντι.

46΄ Έναρξη Β΄ ημιχρόνου.

45΄+5΄ Λήξη Α΄ ημιχρόνου, ΑΠΟΕΛ-Απόλλων 0-1.

45΄+3΄ Κίτρινη στον Σούσιτς.

45΄+2΄ Κίτρινη στον Φιλιώτη.

45΄+1΄ Καλή κεφαλιά του Κονστανίνοφ, η μπάλα έξω.

45΄ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

43' Κίτρινη στον Μπεν.

41' Καλή προσπάθεια του Πεϊμπέρνς, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπέλετς.

40' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

36' Μακρινό σουτ του Μαρκίνιος η μπάλα έξω.

30' Διπλή αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Γουίλερ και Μακέντα μέσα, έξω οι Φεράρι και Ντάλσιο

29' Ζητάει πέναλτι σε πτώση του Μπεν ο ΑΠΟΕΛ. Παίζεται λέει ο Πορτογάλος ρεφ

28' Τεράστια ευκαιρία με Μπεν για ΑΠΟΕΛ! Μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς δεν βρήκε στόχο

22' Ωραίο πλασέ του Ντάλσιο, ο Γιοβάνιβιτς όμως κάνει δύσκολη απόκρουση στη γωνία

20' Ο Πίττας σκοράρει με εξαιρετική κεφαλιά όμως το γκολ ακυρώνεται για οφ-σάιντ. Επιβεβαιώνεται και από το VAR

13' Σουτ του Χέντι μετά από κόρνερ, εκτός

8' Σουτ του Μαρκίνιος σταματάει στο σώμα του Πειμπέρνς

6' Ο Σαρφό μόνος στο ύψος της περιοχής όμως το σουτ του ήταν κακό

3' ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα! Ο Πίττας με κεφαλιά από την μικρή περιοχή ανοίγει το σκορ.

Το 1-0: Δείτε το ΒΙΝΤΕΟ - Πατήστε ΕΔΩ

1' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Μπεν, κτυπάει σε σώμα αμυντικού.

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40΄ Μαρκίνιος, 43΄ Μπεν, 45΄+3΄ Σούσιτς / 45΄+2΄ Φιλιώτης, 89΄ Πεϊμπέρνς.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (30΄ Γουίλερ), Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (30΄ Μακέντα), Μπεν, Μαρκίνιος (73΄ Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (56΄ Εφραίμ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Αρτυματάς, Πειμπέρνς, Χαμάς, Σπόλιαριτς (80΄ Ντιγκινί), Σαχάρ (64΄ Ντόνιο), Ουάρντα (80΄ Ίλιεφ), Βα (64΄ Αλεσάμι), Πίττας, Χέντι (46΄ Ζράντι).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Γκόντσγουιλ, Μαυρίας, Χουσαϊν.

20:00 ΑΠΟΕΛ – Απόλλων