Η Ανόρθωση κατάφερε να προκριθεί στους 8 του Κυπέλλου κερδίζοντας με 4-3 την ΕΝΠ στα πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες αγωνιστικά αλλά και στο σκορ. Αμφότερες έδειξαν ένα καλό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ μετά το 20ο λεπτό οι ρυθμοί είχαν πέσει αρκετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε πολύ πιο δυναμικά από την ΕΝΠ, ενώ σε κάθε της ευκαιρία έψαχνε το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου. Ενώ οι ποδοσφαιριστές της “Κυρίας” είχαν κάποιες ευκαιρίες για το γκολ, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην διάρκεια της παράτασης η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, ενώ είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Η δυσκολία της να βάλει γκολ οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Από την άλλη, η ΕΝΠ προσπάθησε να δημιουργήσει τις δικές της ευκαιρίες, ωστόσο ούτε αυτή κατάφερε να πάρει την πρόκριση στη διάρκεια της παράτασης.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Ανόρθωση κέρδισε με 4-3 την ΕΝΠ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Live η περιγραφή του αγώνα:

Ανόρθωση: Εκτελεί εύστοχα ο Χριστοφή και δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.

ΕΝΠ: Εκτελεί ο Ντιαβαρά, η μπάλα στα δίκτυα και 3-3.

Ανόρθωση: Κορτές εκτελεί και το πιάνει ο Παναγιώτου.

ΕΝΠ: Κατσιάρης εκτελεί και κάνει το 3-2.

Ανόρθωση: Ο Πάντσεον ευστοχεί και κάνει το 3-1 για την "Κυρία".

ΕΝΠ: Λουσέρο εκτελεί και βρίσκει το δοκάρι.

Ανόρθωση: Ο Εμπραλίτζε κάνει το 2-1 για την Ανόρθωση.

ΕΝΠ: Ο Βουκσένοβιτς αστοχεί. Ο Λόρια αποκρούει.

Ανόρθωση: Ο Σαμπό κάνει το 1-1.

ΕΝΠ: Ο Σίλβα κάνει το 1-0.

Τέλος παράτασης. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

114' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπό.

112΄Καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Κωνσταντίνου, σωτήρια επέμβαση ο Λόρια.

109' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα.

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

104' Αναγκαστική αλλαγή ο Πολυκάρπου. Στη θέση του ο Κοτσώνης.

96' Αντωνίου και Πάντσεον στη θέση των Αμπαρτζουμιάν και Τεχέρα.

93' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Κορτές μετά από σέντρα του Τεχέρα.

92' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση.

88' Ντιαβαρά αντί του Μέιρα.

84' Παρούτης στη θέση του Αντωνιάδη.

82' Κίτρινη κάρτα στον Τεχέρα.

75' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Βουτσένοβιτς και Λουσέρο αντί των Ρουσιά και Φερνάν.

68' Κορτές αντί του Ιωάννου.

65' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χριστοφή από κεφαλιά. μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

62' Διπλή κίνηση από τον Σατσιά. Κωνσταντίνου και Κατσιάρης εντός, Βούκσεβιτς και Λαμί εκτός.

58' Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, μάζεψε εύκολα ο Παναγιώτου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+3' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά.

42' Κίτρινη κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν.

38' Δοκιμάζει σέντρα ο Χριστοφή, ο Ντρέκσα έδιωξε σε κόρνερ.

38' Αναγκαστική αλλαγή ο Ουαρίς. Στη θέση του ο Εμπραλίτζε.

24' Διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης για χέρι από αντίπαλο μετά από σέντρα του Κορέια.

14' Διαγώνιο σουτ ο Χριστοφή, η μπάλα περνάει κόρνερ.

12' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Μέιρα που πλασάρει και βρίσκει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λόρια.