Η ΑΕΛ νίκησε 1-0 τον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής με σκόρερ τον Ανδρέα Μακρή στο 55'. Η χρυσή -αναγκαστική- αλλαγή του Γιανέφσκι έκρινε το ματς, στην πρώτη ήττα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Aποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Εφραίμ

O ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε όσο αφορά την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η ομάδα της Λευκωσίας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αποτελεσματικές ολοκληρωμένες προσπάθειες. Η ΑΕΛ που επένδυσε περισσότερο στο να περιορίσει τον αντίπαλο απείλησε ελάχιστα και στην σημαντικότερη στιγμή της στο α' ημίχρονο ο Μπέλετς απέκρουσε μετά το σουτ από τον Μιραλάς.

Το β' ημίχρονο κύλησε ιδανικά την ΑΕΛ που πήρε προβάδισμα στο 55' όταν ο Τσιμπόλα έκανε την κάθετη πάσα στον Μιραλάς που μπήκε στην περιοχή κι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μακρής με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ επιδίωξε να αντιδράσει, με τον αμυντικό μηχανισμό της ΑΕΛ να βρίσκει τις λύσεις. Στην κορυφαία ευκαιρία του β' ημιχρόνου ο Εφραίμ έκανε το πλασέ απέναντι από τον Μούριελ που εξουδετέρωσε με το πόδι.

Ο VARίστας του ματς κάλεσε τον ρεφ στο 81' για να εξετάσει πιθανή περίπτωση πέναλτι για χέρι του Τζάλμα, όμως ο Κροάτης διαιτητής υπέδειξε ότι δεν υπάρχει παράβαση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Εφραίμ.

3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Φεράρι. Απομάκρυναν οι γηπεδούχοι...

Ο Μούριελ βγαίνει και μαζεύει την μπάλα σε επικίνδυνη φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

11' Σουτ από τον Κβιλιτάια, κόρνερ. Εκτέλεσε ο Σαρφό, έδιωξε ο Μούριελ.

12' Nέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

13'  Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Μπεραχίνο μέσα στην περιοχή δεν βρήκε σωστά την μπάλα...

Πλασέ από τον Μαρκίνιος μέσα από την περιοχή, άουτ!

17' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεσε ο Μαρκίνιος, η μπάλα στον Μούριελ.

25' Kίτρινη στον Δώνη για φάουλ στον Τζάλμα.

26' Άστοχο σουτ από τον Σάντος...

32' Σουτ από τον Σατσιά, άουτ.

Ο Κάσα δεν μπορεί να συνεχίσει...

36' Ο Μακρής πέρασε στην θέση του Κάσα.

42'  Σουτ του Δώνη, αδύναμο και άστοχο

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' Σουτ από τον Μιραλάς, πέφτει κι εξουδετερώνει ο Μπέλετς!

Έναρξη β' ημιχρόνου.

52' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Κβιλιτάια!

55' ΓΚΟΛ 1-0! Κάθετη πάσα Τσιμπόλα στον Μιραλάς που έκανε τη σέντρα, κεφαλιά από τον Μακρή για το 1-0.

Εξετάζεται η φάση για οφσάιντ...

Δείτε το γκολ ΕΔΩ.

Mετρά το γκολ.

58' Κίτρινη στον Σατσιάς.

61' Κίτρινη στον Μιραλάς.

65' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Απομάκρυναν οι γηπεδούχοι μετά την εκτέλεση από τον Μιραλάς.

66' Ο Μπιλοβάρ σώζει την ΑΕΛ με προβολή προ του Κβιλιτάια.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο...

67' Κίτρινη στον Φεράρι.

68' Ντονγκαλά αντί Σατσιάς, Εφραίμ αντί Μαρκίνιος.

73' Ηλία αντί Δώνης

74' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

Νέο κόρνερ για την ομάδα της πρωτεύουσας. 7ο μέχρι στιγμής...

75' Κίτρινη στον Εφραίμ

Κίτρινη στον Τεϊσέιρα που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

81' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ έκανε το πλασέ, ο Μούριελ... έσωσε την ΑΕΛ με το πόδι!

Εξετάζεται πιθανό πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων για χέρι του Τζάλμα!

Πήγε στο onfield review όμως δείχνει "παίζεται"...

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

Κίτρινη στον Μούριελ

Κίτρινη στον Σις

Παπαφώτης αντί Μιραλάς στο 88'

90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+4' Δεύτερη κίτρινη στον Εφραίμ που αποβάλλεται.

90'+7' Μιλιντσεάνου αντί Σις

ΑΕΛ: Mπέκερ, Τεσέιρα, Κάσα (Μακρής 36'), Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλάς (Παπαφώτης 88'), Σάντος, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζαλμά, Σις (Μιλιντσεάνου 90'+7').
Στον πάγκο: Φερνάντες, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σατσιάς (Ντονγκαλά 68'), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Εφραίμ 68'), Δώνης (Ηλία 73'), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα.
Κίτρινες: Μιραλάς 61'΄, Μούριελ΄85', Σις 88' / Δώνης 25', Σατσιάς 58', Φεράρι 67', Εφραίμ 75'
Διαιτητής: Strukan Duje
Α' Βοηθός Διαιτητής: Zobenica Bojan
Β' Βοηθός Διαιτητής: Jaksic Alen