Ανόρθωση και Ολυμπιακός... συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Άνοιξε το σκορ στο 59' ο Ουάρντα, ισοφάρισε στο 73' ο Κα. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Ανόρθωση λόγω αποβολής του Αντωνιάδη στο 54'. Δύο φάσεις χρειάστηκαν... παρέμβαση VAR.

Στο α' ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και... φλύαρη στο παιχνίδι της δημιουργώντας 5 τελικές προσπάθειες έναντι 1 του Ολυμπιακού, με τους κυανόλευκους να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου.

Στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου ο ρεφ του ματς.. απέρριψε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού μετά από κάλεσμα του VAR, ενώ με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στο β΄μέρος αποβλήθηκε ο Αντωνιάδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ανόρθωση παρά το αριθμητικό πήρε το προβάδισμα στο 59' όταν ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ουάρντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι μαυροπράσινοι αντέδρασαν και βρήκαν την λύση από τον Κα που μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 72' και στο 73' με αριστερό σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

7'  Μακρινή μπαλιά από τον Αντωνιάδη, δεν έφτασε την μπάλα ο Νινγκά...

9'  Φάουλ για τον Ολυμπιακό, από τον Αρτυματά στον Κορομά, από δεξιά...

10'  Εκτέλεσε ο Ιωάννου, μάζεψε ο Λόρια...

11' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ουάρντα να σουτάρει και τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ.

11' Εκτέλεσε ο Κίκο, κεφαλιά από τον Αμπαρτζουμιάν, άουτ.

14' Φάουλ για την Ανόρθωση από αριστερ.  Εκτέλεσε ο Κίκο, έδιωξαν οι αμυνόμενοι.

20' Σουτ από τον Κορομά, άουτ.

26' Μπαλιά του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Κορέια, η μπάλα έξω

29' Κίτρινη στον Σάμπο.

Σουτ από τον Σάμπο, κόρνερ χωρίς αντίκρισμα για τους γηπεδούχους...

Η Ανόρθωση συνεχίζει να πιέζει, με τον Ολυμπιακό να αμύνεται αποτελεσματικά.

Σουτ από τον Αρτυματά, κόρνερ για την Ανόρθωση.

45' Κίτρινη στον Κορέια για φάουλ σε αντεπίθεση των παικτών του Ολυμπιακού.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Ιωάννου αντί Κίκο

46' Χρυσοστόμου αντί Νινγκά

46' Φερέιρα αντί Χριστοφή

46' Πεχλιβάνης αντί Ψύχα

Ο διαιτητής πάει στο on field review για πιθανό πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού για πάτημα στη φάση από τον Κορέια στον Κυριάκου.

49' Δεν υπέδειξε παράβαση ο διαιτητής.

51' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη.

54' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη που αποβάλλεται για φάουλ στον Κορομά που έφευγε στην αντεπίθεση!

59'ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα που συμπλήρωσε έξι κάρτες...

66' Χέντρικς αντί Λιασίδης.

70' Πέναλτι για την Ανόρθωση!

Μετά από παρέμβαση του VAR αντί πέναλτι δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής.
72' Κα αντί Νάνι.

73' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κα στο πρώτο του... άγγιγμα σκοράρει!

80' Κορρέα αντί Αμπαρτζουμιάν

80' Ουαρίς αντί Μπαϊσίνιο

85' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, μπαλιά από τον Γκεριέρ από πλάγια, έδιωξαν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης

Κόρνερ για την Κυρία πέρασε ανεκμετάλλευτο...

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τραγικό κοντρόλ από ττον Ουαρίς στην περιοχή...

Κόρνερ για την Ανόρθωση.

90'+2' Μάρκοβιτς αντί Κορομά.

Ανόρθωση:Λόρια, Μπαϊσίνιο (Ουαρίς 80'), Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν(Κορρέα 80'), Κίκο (46' Φερέιρα), Σάμπο, Νινγκά (46' Χρυσοστόμου), Χριστοφή (46' Ιωάννου), Ουάρντα.

Στον πάγκοΠαπαδόπουλος, Ράντονιτς, Παρούτης, Αντωνίου.

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης (Χέντρικς 66'), Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Ντόσις, Ιωάννου, Ψύχας (Πεχλιβάνης 46'), Νάνι, Κυριάκου, Κορομά

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Πισίηας, Σάλι, Μάρκοβιτς, Κα, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Σλόγκαρ, Ζεύκη, Χατζημιτσής.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Κώστα Ροβέρτος