Την τρίτη της νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στην ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του Dynatron Απόλλωνα με 79-62, με MVP της αναμέτρησης να αναδεικνύεται ο Duda Sanadze που πέτυχε 32 πόντους, 6 τρίποντα και 5 ασίστ.

Ισορροπημένο ξεκίνησε το παιχνίδι με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μετά τις βολές του Muosa στο 3’ που μείωσε σε 6-4. Μετά τις εύστοχες βολές, η Ανόρθωση συνέχισε με τρίποντα και το εντυπωσιακό σερί των 16 πόντων μέχρι το 7’ (18-6), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 24-13.

Με λέι απ του Ελευθερίου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (26-13), ενώ με τους 7 σερί πόντους του ο Sanadze ανέβασε στο +20 τη διαφορά για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 6’ με 39-19. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε έτσι με το ημίχρονο να λήγει σε σκορ 46-21.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που πέτυχε τους πρώτους πόντους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46-23), όμως οι καλαθοσφαιριστές της Ανόρθωσης σημείωσαν 3 συνεχόμενα τρίποντα για το 55-23 στο 33’. Ο Simpson ευστόχησε σε τρίποντο στο 38’ για το 62-41, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 67-45.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, με την Ανόρθωση να διατηρεί τη διαφορά της, επικρατώντας του Απόλλωνα με 79-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 46-21, 67-45, 79-62

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade, Ελευθερίου 10,  Sanadze 32 (6), Μουόσα 9(1), Paulicap 9, Κωνσταντίνου 2, Τομπάζος 1, Βύρωνος 3 (1), Μαυρομμάτης 4, Bradley 9 (1)

Dynatron Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Riley 1, Simpson 18 (3), Okereafor 9 (2), Λοϊζίδης 8, Παντούρης 11 (3), Αbram 12 (1), Hλιάδης 3, Χαραλάμπους