Oι δύσκολες νίκες της Ομόνοιας επί της Νέας Σαλαμίνας στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 1-3 σετ και του Kuutio Homes Παφιακού επί της Αναγέννησης στη Δερύνεια με 2-3 σετ ξεχώρισαν από τους αγώνες της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Ανδρών.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε τη ξέφρενη πορεία του κερδίζοντας την Ε.Ν.Π. στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-1 σετ, ενώ η Ανόρθωσις επικράτησε με 3-0 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» της Ολυμπιάδος Φρενάρους.

«Ίδρωσε» αλλά πήρε σπουδαίο διπλό

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (25-21, 23-25. 10-25, 21-25)

Σπουδαίο διπλό που την αφήνει στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών πέτυχε η Ομόνοια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Οι «πράσινοι» κέρδισαν με ανατροπή στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 σε 111’. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν για τη νίκη, είχαν άσχημο τρίτο σετ και έχασαν.

Η Νέα Σαλαμίνα άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 04-02 στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και ξέφυγε 13-06. Η Ομόνοια επιχείρησε να μπει στο παιχνίδι αλλά η Νέα Σαλαμίνα διατήρησε τη διαφορά 22-16 για να κερδίσει 25-21 σε 29’ και γράφει το 1-0.

Iσοδύναμο ήταν το δεύτερο σετ στα αρχικά στάδια με την Ομόνοια να προηγείται 08-10. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 13-14 και 15-17.Η Νέα Σαλαμίνα όμως κατάφερε να προηγηθεί 18-17. Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν καλύτερη στα τελευταία στάδια του σετ και επικράτησε 23-25 σε 30’ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Ομόνοια άνοιξε τη διαφορά στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ αφού προηγήθηκε 03-08. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί και ξέφυγαν 09-21 «καθαρίζοντας» το σετ που ολοκληρώθηκε 10-25 σε 23’ και ανέτρεψαν το σκορ.

Το τέταρτο σετ δεν είχε σχέση με το προηγούμενο, αφού η Νέα Σαλαμίνα ανασυντάχθηκε και πίεσε τους «πράσινους» αφού καμιά από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε αλλά στα τελικά στάδια οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 17-21 και επικράτησαν 21-25 σε 29’ και πήραν τη δύσκολη νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Andrade, Νικολάου, Pesti, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Σαββίδης, Αχιλλέως, Χρίστου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Antipkin, Βruno, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvorranen- Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. 3-1 (25-20, 23-25, 25-16, 25-19)

Την 3η νίκη σε 4 αγώνες πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 2 ώρες και ανέβηκε στους 10 βαθμούς συνεχίζοντας τη ξέφρενη πορεία του. Η Ε.Ν.Π. ισοφάρισε αλλά δεν άντεξε στη συνέχεια και έχασε.

Nτέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τον ΑΠΟΕΛ να έχει ελαφρύ προβάδισμα 15-14. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στα τελικά στάδια και επικράτησαν 25-20 σε 25’ και προηγήθηκαν 1-0.

Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 01-05 αφού μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι»μείωσαν αλλά στα τελικά στάδια η Ε.Ν.Π. πήρε το σετ κερδίζοντας με 23-25 σε 30’ και ισοφάρισε 1-1.

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να επιστρέφει στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-05, ενώ αύξησε σε ντάμπλ – σκορ 14-07. Η Ε.Ν.Π. προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε 15-10 και ψαλίδισε και άλλο τη διαφορά 17-14.. Ο ΑΠΟΕΛ όμως ανέβασε ρυθμούς και ξέφυγε 22-16 για να επικρατήσει 25-16 σε 28’ και να επανακτήσει το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Μετά τα αρχικά στάδια του σετ, ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε τον ρυθμό και πήρε νταμπλ – σκορ 14-07. Η ομάδα του Μέλκα ξέφυγε και άλλο 18-09. Η Ε.Ν.Π. προσπάθησε και μείωσε 19-13.αλλά ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε το σετ με 25-19 και κέρδισε 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Eυσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο:Παντελή –Αλλαγές: Βερεϊς, Πέτρου.

E.N.Π.(Τ. GALIMBARTI): Ανδρέου, Diaz, Γεωργίου, Dos Santos, Χριστοφή, Σαββίδης –Λίμπερο: Χρ. Χρυσοστόμου, Λαμπρινός – Αλλαγές: Καρκίδης, Tτόφια.

Απόδραση στο τάϊ μπρέικ

ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (25-22, 18-25, 22-25, 25-23, 12-15)

Νίκη στο τάϊ – μπρέικ πήρε στη Δερύνεια ο Κuutio Homes Παφιακός που κέρδισε στο γήπεδό της την Αναγέννηση με 2-3 σετ σε 133’ και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη η Αναγέννηση έχασε ένα αγώνα που μπορούσε να κερδίσει εξασφαλίζοντας ένα βαθμό.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τις ανατροπές αφού η Αναγέννηση με τον Kuutio Homes Παφιακό να ανατρέπει το σκορ, αλλά την Αναγέννηση να ισοφαρίζει και την ομάδα της Πάφου να εξασφαλίζει τη νίκη στο πέμπτο σετ.

O Κuutio Homes Παφιακός προηγήθηκε 12-15 στο πρώτο σετ όμως η Αναγέννηση ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε 25-22 σε 27’ και προηγήθηκε 1-0.

Η ομάδα της Πάφου έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ και ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας στο δεύτερο σετ 18-25 σε 26’. Ο Κuutio Homes Παφιακός είχε το «πάνω χέρι» στο τρίτο σετ και ξέφυγε 11-14. Η Αναγέννηση όμως κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Το τέμπο του σετ έμεινε το ίδιο 19-19, αλλά ο Kuutio Homes Παφιακός βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει 22-25 σε 28’ και προηγήθηκε 1-2 σετ ανατρέποντας το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση προηγήθηκε 16-12, αλλά στη συνέχεια ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 16-16. Ο Kuutio Homes Παφιακός προηγήθηκε 20-22, αλλά η Αναγέννηση με ντεμαράζ επιβλήθηκε με 25-23 σε 31’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τους «γαλάζιους» να επικρατούν 12-15 σε 21’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell, Sinhalevski –Λίμπερο:Παπαϊωάννου, Στέκας – Αλλαγές: Τζωρτζής, Σιαπάνης.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(T.VASILJEV):Kollo, Παναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma –Λίμπερο: Χρηστίδης, Γ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Sacharewich.

Επιστροφή στις νίκες

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-16, 25-19,25-21)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση. «Η Μεγάλη Κυρία» επικράτησε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών της αξιόμαχης Ολυμπιάδος Φρενάρους με 3-0 σετ σε 77’ Η ομάδα των «κοκκινόμαυρων» του Φρέναρους στάθηκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ που το διεκδίκησε.

Η Ανόρθωσις έλεγξε πλήρως το πρώτο σετ, προηγήθηκε 16-10 και επιβλήθηκε άνετα 25-16 σε 23’.

Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε και στο δεύτερο σετ 25-19 σε 28’ και άνοιξε τη «ψαλίδα» του σκορ με το 2-0 υπέρ της.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάς Φρενάρους στάθηκε πολύ καλά και ήταν ισόπαλη με την Ανόρθωση (12-12). Η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε με 16-17, αλλά άμεσα η Ανόρθωσις ισοφάρισε. Το σετ ήταν μεγάλο ντέρμπι με την ομάδα του Φρενάρους να διεκδικεί επί ίσοις όροις το σετ (19-19). Η Ανόρθωσις επικράτησε 25-21 σε 26’ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ.ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ):Xρυσοστόμου, Senica, Ζηκάκης,Glivenko, Viller, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Δημητρίου, Σαββίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Ξενοφώντος, Komarowski, Georgiev, Βασιλείου, Borisov – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Θεοφάνους, Χαραλάμπους.