Με τα γκολ των Λοΐζου (31'), Χούπερ (61'), Μάταβζ (75') και Κακουλλή (78') η Ομόνοια επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 4-0 στο ΓΣΠ.

Καλύτερη η Ομόνοια στα πρώτα στάδια του αγώνα ενώ ο Ολυμπιακός στηριζόταν κυρίως στις ενέργειες του Κα.

Οι πράσινοι απείλησαν στο 9' μετά από ωραία συνεργασία Χούπερ και Λοΐζου, όμως το πλασέ του τελευταίου πέρασε μόλις έξω. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με τους Λοΐζου, Μπρούνο και Χούπερ δημιούργησαν ρήγματα όμως τους έλειπε η καλή τελική προσπάθεια.

Όλα αυτά μέχρι το 31' όταν ο Χάμπος έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Μπρούνο που έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και έκανε την παράλληλη μπαλιά με τον Λοΐζου να αποφεύγει τον κήπερ και να σκοράρει από πολύ κοντά για το 1-0 εν μέσω αποθέωσης.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση απειλώντας με ένα σου του Σλόγκαρ στο 41' και ένα ανάποδο του Χέντρικς στο 45' ενώ η Ομόνοια απείλησε δις με Λοΐζου και Μπάρκερ όμως ο Μολ τους είπε όχι.

Στην επανάληψη η Ομόνοια συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ και έβαλε πίεση στον Ολυμπιακό. Η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 61' μετά από ωραία ενέργεια του Χάμπου και ασίστ του Μπάρκερ στον Χούπερ, που σκόραρε προ κενής εστίας για το 2-0.

Οι αλλαγές του Φερέρα έφεραν κι άλλα γκολ με τον Μάταβζ να σκοράρει στο 75' μετά από ασίστ του Παπουλλή για το 3-0 ενώ τρία λεπτά μετά ο Ελλαδίτης έδωσε δεύτερη ασίστ στον Κακουλλή που έγραψε το 4-0 με πλασέ από δεξιά μέσα στην περιοχή.

To LIVE:

85' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μίλετιτς στο κεφάλι. Συνεχίζεται το ματς με τον Σέρβο να επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο

81' Έξω ο Χάμπος, που καταχειροκροτείται, μέσα ο Μιξ

78' 4-0 η Ομόνοια με ΓΚΟΛ του Κακουλλή! Ο Κίτσος έκανε ωραία ενέργεια, έδωσε στον Παπουλλή και αυτός έστρωσε στον Κακουλλή που σκόραρε με πλασέ

77' Κα και Σλόγκαρ έξω, μέσα οι Χριστοδούλου και Πεχλιβάνης

75' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 3-0 με Μάταβζ!

71' Κεφαλιά του Σλόγκαρ, μαζεύει ο Ουζόχο

66' Κίτρινη σε Μπρούνο και Σάλι μετά από... κοκορομαχία

65' Τριπλή αλλαγή η Ομόνοια. Έξω οι Χούπερ, Λοΐζου και Μπάρκερ. Μέσα οι Μάταβζ, Παπουλλής και Κακουλλής

64' Δυνατό σουτ του Ψάλτη, αποκρούει δύσκολα ο Μολ

61' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-0 με τον Χούπερ! Ο Χάμπος έδωσε στον Λοΐζου, αυτός στον Μπάρκερ και με τη μια στον Χούπερ που σκόραρε προ κενής εστίας

57' Ο Κίτσος έκανε μια σέντρα-σουτ από πλάγια αριστερά με την μπάλα να φεύγει παράλληλα από την εστία του Μολ

54' Έξω ο Ευτυχίδης, μέσα ο Σάλι

50' Πιέζει και για δεύτερο γκολ η Ομόνοια

48' Ο Χούπερ έδωσε την κάθετη στον Λοΐζου που έκανε το πλασέ όμως υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ.

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στατιστικά ημιχρόνου

45+2' Δυνατό σουτ του Μπάρκερ, φοβερή απόκρουση του Μολ με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ!

2 λεπτά καθυστερήσεις

45' Ανάποδο του Χέντρικς στην περιοχή, σταθερή απόκρουση από τον Ουζόχο

44' Σουτ του Κούσουλου, άστοχο

43' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λοΐζου συνεργάστηκε με τον Μπρούνο όμως ο Μολ τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ και στη συνέχεια του σουτ του Χούπερ ήταν άστοχο

41' Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Σλόγκαρ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και ο Ψάλτης έδιωξε σε κόρνερ

35' Αναγκαστική αλλαγή για Ολυμπιακού. Ο Θωμάς Ιωάννου εκτός, μέσα ο Χατζημιτσής

31' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Χάμπος έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Μπρούνο που έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και έκανε την παράλληλη μπαλιά με τον Λοΐζου να αποφεύγει τον κήπερ και να σκοράρει από πολύ κοντά

30' Προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού η Ομόνοια όμως δεν βρίσκει μεγάλες ευκαιρίες

25' Κίτρινη στον Μπάρκερ

21' Κίτρινη στον Σλόγκαρ

20' Μακρινό σουτ του Κούσουλου όμως είναι πολύ άστοχο

19' Σουτ του Κα, ο Μίλετιτς απομακρύνει

16' Ελέγχει τον ρυθμό η Ομόνοια και βάζει πίεση στον Ολυμπιακό όμως της λείπει η καλή τελική προσπάθεια

8' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι! Ο Χούπερ έδωσε στον Λοΐζου με ωραίο τακουνάκι, ο μικρός μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του έφυγε μόλις έξω

4' O Κα μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα όμως ο Μίλετιτς έδιωξε

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Γ. Φερέρα):Ουζόχο, Ψάλτης, Κίτσος, Μίλετιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπρούνο, Λοΐζου, Μπάρκερ, Χούπερ.
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Λέτσιακς, Κυριακίδης, Παναγιώτου, Μιξ, Μπεζούς, Παπουλής, Σάββα, Κακουλλής, Ανσαριφάρντ, Μάταβζ.

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Μάρκοβιτς, Κα, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Ψύχας, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Κυριάκου.
Στον πάγκο: Μαρσέλο, Πισιήας, Λιασίδης, Σάλι, Ντεσιρέ, Χριστοδούλου, Ντόσις, Πεχλιβάνης, Νάνι, Αντωνίου, Ζευκής, Χατζημιτσής.

19:00 Ομόνοια – Ολυμπιακός
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας