Μεγάλος νικητής στο χθεσινό παιχνίδι για το βόλεϊ γυναικών ήταν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας όπου κέρδισε με 3-0 (24-26, 17-25, 12-25) σετ εκτός έδρας το Πανεπιστήμιο Κύπρου και έγινε ξανά το απόλυτο φαβορί για τον φετινό τίτλο.

Ντέρμπι ήταν μόνο για ένα σετ το χθεσινό παιχνίδι ανάμεσα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Πανεπιστήμιο Κύπρου στο γυναικείο πρωτάθλημα του βόλει. Οι περσινές πρωταθλήτριες αν και ξεκίνησαν κάπως νωθρά εντούτοις κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και επιβεβαίωσαν τις προβλέψεις, ότι δηλαδή και φέτος θα είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου εμφανίστηκε σαφώς καλύτερο από την περσινή περίοδο, ωστόσο απ’ τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά έμεινε από δυνάμεις. Αν το πρώτο σετ που κρίθηκε στον πόντο (24-26) είχε διαφορετική κατάληξη, τότε ίσως τα πράγματα να ήταν δεδομένα. Τα κορίτσια του Φαούτα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά δεν ήταν αρκετό και θα χρειαστεί τεράστια υπέρβαση για να μπουν ξανά στη μάχη του τίτλου.

Στα επόμενα δύο σετ, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανέβασε στροφές και το Πανεπιστήμιο Κύπρου έμοιαζε ανήμπορο να αντιδράσει. Ειδικά, απ’ τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κυριάρχησε εμφαντικά στον αγώνα και πήρε τελικά με σχετική ευκολία τον αγώνα.