ΕΝΠ και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο «Τάσος Μάρκου», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ ο Ντρέκσα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Μπαϊσίνιο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστετήσεις του α' ημιχρόνου.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες (7 τελικές, 3 στο στόχο), όμως η ΕΝΠ είχε την... απόλυτη ευστοχία και σε μία ευκαιρία σκόραρε, όταν στο 27' μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Μέιρα ο Ντρέκσα έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Η ομάδα του Μουνιόθ επιδίωξε να να αντιδράσει μετά το γκολ με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο, με την Κυρία πιο επιθετική και τους Βυσσινί να ψάχνουν τρόπο για να... ξανακάνουν την ζημιά στους φιλοξενούμενους. Στην τελευταία φάση του α' ημιχρόνου οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν με το ίδιο... νόμισμα. Στο 45'+1' ο Κορέιρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαϊσίνιο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στο β' ημίχρονο, με την Ανόρθωση να μπαίνει επιθετικά και τον Νινγκά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ στο 49'.

Η δυστοκία στην τελική προσπάθεια και ο εξαιρετικός Κόστιτς στέρησαν από το γκολ της νίκης στην Ανόρθωσης κόντρα στους βυσσινί που ανά πάσα στιγμή ήταν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση.

Το 1-1 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του ματς με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Έναρξη αγώνα

2' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Ο Γουαρίς σουτάρει, πέφτει και διώχνει ο Κόστιτς.

4' Φάουλ για την ΕΝΠ και κίτρινη στον Αρτυματά.

6' Κίτρινη κάρτα στον Νινγκά.

10' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αντωνίου έστειλε την μπάλα στον Νινγκά, ο οποίος από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση...

17' Ο Αντωνίου σέντραρε, ο Ιωάννου έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, άουτ.

Κόρνερ για την ΕΝΠ.

27' ΓΚΟΛ 1-0! Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μέιρα και ο Ντρέκσα με κεφαλιά έκανε το 1-0!

Πρώτο γκολ για τον Ντρέκσα στο πρωτάθλημα.

Ελέγχθηκε το γκολ και... 1-0 η ΕΝΠ.

34' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

35' Σουτ από τον Γουαρίς, άουτ.

37' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση.

Ο Νινκγά εκτέλεσε, η μπάλα πάνω στο "τείχος."

42' Σουτ από τον Σάμπο, έδιωξε σε κόνρερ ο Κόστιτς.

Όγδοο κόρνερ για την Ανόρθωση...

43' Η μπάλα στην κατοχή του Κόστιτς.

44' Κόρνερ για την ΕΝΠ...

Ο Μέιρα εκτέλεσε το δεύτερο κόρνερ της ΕΝΠ, έδιωξε ο Ιωάννου.

45' Κίτρινη στον Κοτσώνη.

45΄Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' +1' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

45'+1' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπαϊσίνιο με κεφαλιά ισοφαρίζει μετά την εκτέλεση κόρνερ του Κορέια.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

49' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Χαρογιάν τροφοδότησε τον Κορέια στην περιοχή που έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Νινγκά να σκοράρει με αριστερό πλασέ.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ μέσω VAR λόγω οφσάιντ!

54' Κίτρινη κάρτα στον Μαυρουδή.

Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Ο Νινγκά έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στον Κόστιτς.

58' Γεβρέμοβιτς αντί Μέιρα.

62' Σουτ από τον Γεβρέμοβιτς, άουτ.

68' Πάντσεον αντί Αρτυματά.

70' Κίτρινη κάρτα στον Γεβρέμοβιτς

74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα από τον Κίκο, κεφαλιά από τον Ιωάννου, εξουδετέρωσε αρχικά ο Κόστιτς και ο Ντρέκσα έδιωξε σε κόρνερ.

14ο κόρνερ για την Κυρία...

76' Ράντονιτς αντί Κορέια.

77' Βουντσένοβιτς αντί Ρουσιά

77΄Κατσιαρής αντί Κοτσώνη

2-12 οι τελικές προσπάθειες μέχρι στιγμής...

79' Τεράστια ευκαιρία με τον Νινγκά από κοντά, άουτ!

Κίτρινη στον Κωνσταντίνου για διαμαρτυρία.

82' Λάζαρος αντί Ιωάννου.

82' Ο Λάζαρος πλασάρει μετά από γύρισμα του Νινγκά από δεξιά, άουτ!

83' Φάουλ για την Ανόρθωση από δεξιά, κοντά στο κόρνερ.

Η μπάλα στον Κόστιτς.

87' Κίτρινη στον Χαρογιάν.

88' Βούκσεβιτς αντί Ντιαβαρά

88' Κορσία αντί Κοτσώνη.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+5' Κίτρινη στον Λάζαρο.

90+6' Μεγάλη ευκαιρία με τον Βουτσένοβιτς στην αντεπίθεση, η μπάλα στον Λόρια.