Η Ομόνοια ηττήθηκε με 1-0 στο Ολντ Τράφορντ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μακτόμινεϊ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Μάντσεστερ ήταν η κυρίαρχος του παιχνιδιού στο α΄ημίχρονο, όμως δυστοκία στην τελική προσπάθεια και ο εκπληκτικός Ουζόχο στέρησαν από τους γηπεδούχους το γκολ.

Η Ομόνοια προσπάθησε να κάνει την ζημιά με το στοιχείο του αιφνιδιασμού, όμως στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία ο Μπρούνο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και αστόχησε από διαγώνια θέση.

Οι αριθμοί είναι ενδεικτική της εικόνας του αγώνα με την Γιουνάιτεντ να ολοκληρώνει το α' ημίχρονο με ποσοστό κατοχής μπάλας 70%

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχου άσκησαν περισσότερη πίεση, η άμυνα της Ομόνοιας... άντεξε μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως μια στιγμή αδράνειας έφερε το 1-0 για την Γιουνάιτεντ στο 90'+3' με τον Μακτόμινεϊ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους

Σουτ από τον Ράσφορντ, απογειώνεται ο Ουζόχο και νέο κόρνερ...

3' Πέρασε ανεκμετάλλευτο και το δεύτερο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

Νέο κόρνερ για την Μάντσεστερ.

11' Εκτέλεσε ο Φερνάντες που συνεργάσστηκε με τον Κασεμίρο και έκανε το σουτ, άουτ.

Φάουλ για την Ομόνοια από αριστερά

12' Εκτέλεσε ο Μπρούνο και κόρνερ για τους πράσινους.

13' Εκτέλεσε ο Κίτσος, απομάκρυνε ο Φερνάντες.

23' Ο Ράσφορντ απέναντι από τον Ουζόχο, απόκρουση από τον Νιγηριανό τερματοφύλακα!

25' Σουτ από τον Φερνάντες, άουτ.

28' Σουτ από τον Ράσφορντ, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο!

Διώχνει ο Λανγκ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

32' Σουτ από τον Ρονάλτο, άουτ.

33' Ο Κασεμίρο με μακρινό σουτ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι!

34' Σουτ από τον Ρονάλντο, άουτ.

40' Σέντρα από τον Άντονι, κεφαλιά ο Φρεντ, άουτ!

42' Δυνατές μονομαχίες...

42' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μπρούνο από αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ! Ο Κακουλής ήταν δίπλα όμως ο Μπρούνο σούταρε από διαγώνια θέση και αστόχησε.

45' Κεφαλιά από τον Κασεμίρο μετά την εκτέλεση φάουλ, άουτ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' ΤΕΡΑΣΤΙΑ διπλή απόκρουση Ουζόχο! Ο Νιγηριανός ήταν στο έδαφος όμως απέκρουσε το πλασέ του Ράσφορντ.

48' NEA διπλή απόκρουση Ουζόχο από σουτ Φρεντ και πλασέ Ρονάλντο.

Κίτρινη στον Κακουλλή

Τεράστια ευκαιρία με τον Ράσφορντ να πλασάρει άουτ.

60' Σο αντί Μαλάσια

60' Σάντσο αντί Άντονι

64' Ανσαριφάρντ αντί Κακουλλή

65' Ψάλτης αντί Μάθιους. Αναγκαστική αλλαγή.

66' Κόρνερ για την Μάντσεστερ...

Διώχνει ο Γιούστε...

Εντείνει την πίεση η ομάδα του Τεν Χαγκ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Κασάμα.

Νέα απόκρουση Ουζόχο...

70' Έρικσεν αντί Φρεντ.

73' Σουτ από τον Ράσφορντ, άουτ.

73' Λοΐζου αντί Μπρούνο.

73' Παπουλής αντί Χαραλάμπους.

79' Άστοχο σουτ από τον Κασεμίρο, άουτ.

86' Μιξ αντί Κασάμα

89' Σουτ από τον Μακτόμινεϊ , άουτ! 39 φάσεις, 11 στο στόχο από την Γιουνάιτεντ.

Απίστευτη αποτελεσματικότητα στην άμυνα της Ομόνοιας, με τον Ουζόχο να κάνει την διαφορά.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Είμαστε σε... Fergie time και η Ομόνοια καλείται να δώσει συνέχεια στην αποτελεσματικότητα στην άμυνα.

90'+1' Κίτρινη κάρτα στον Παναγιώτου και φάουλ για την Μάντσεστερ.

Πιέζει η Μάντσεστερ...

Ο Ουζόχο πέφτει και μαζεύει την μπάλα στο 90'+2'

90'+3' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μακτόμινει μετά από γύρισμα του Σάντσο στην περιοχή πλασάρει για το 1-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.:  Ντε χέα, Λίντελοφ, Μαρτίνες, Ροναλντο, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαλάσια (Σο 60'), Φρεντ(Έρικσεν 70'), Κασεμίρο (Μακτόμινεϊ 81'), Ντάλοτ,  Άντονι (Σάντσο 60').

ΟΜΟΝΟΙΑ:Ουζόχο, Μάθιους (Ψάλτης 65'), Λανγκ, Μίλετιτς, Γιούστε, Κίτσος, Παναγιώτου, Κασάμα (Μιξ 86'), Χαραλάμπους (Παπουλής 74'), Μπρούνο (Λοϊζου 74'), Κακουλλής (Καρίμ 64')

Στον πάγκο: Παναγή, Μπάρκερ, Λέτσιακς, Ζαχαρίου, Βενιζέλου, Σάββα, Μπέζους.