Την πρώτη της ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε η πρωτοπόρος Άντβερπ στην έδρα της Κόρτραϊκ ενώ λίγο νωρίτερα η Σερκλ Μπριζ πέρασε με 4-3 από την έδρα της Γάνδης σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

ELEVEN BELGIUM

Την ήττα με 2-1 στην έδρα της Κόρτραϊκ γνώρισε η πρωτοπόρος Άντβερπ, για τη 10η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Λίγο νωρίτερα η Σερκλ Μπριζ επικράτησε στην έδρα της Γάνδης με 4-3 σε ένα εκπληκτικό ματς.

Η Κόρτραϊκ πήρε τη νίκη από το ημίχρονο χάρη σε γκολ του Αβενάτι στο 21ο λεπτό και του Σελεμανί στο 42ο. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Αμβέρσας ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση του Βίνσεντ Γιάνσεν, με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στη Γάνδη, η φιλοξενούμενη Σερκλ Μπριζ προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με τον Ντενκί με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα το ματς «άναψε» με τη Γάνδη να ισοφαρίζει με γκολ του Κάιπερς στο 49' και τον Χότιτς να βάζει ξανά μπροστά την Μπριζ στο 59'. Οκτώ λεπτά αργότερα πάλι ο Κάιπερς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, με τον Χότιτς να απαντά άμεσα για το 3-2.

Στο 77 ο Ντεπουάτρ έκανε το 3-3 και στο 89ο λεπτό ο MVP της αναμέτρησης Ντίνο Χότιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-3 για την Σερκλ Μπριζ.