Ο Φίλιπ Ζίνκερναγκελ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της Σταντάρ Λιέγης με 3-0 επί της Μπριζμε δύο τέρματα και η Γκενκ έμεινε στο κυνήγι της πρωτιάς και πίσω από την Αντβέρπ.

Μαγευτικός ήταν ο Φίλιπ Ζίνκερναγκελ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Βέλγιο, σημειώνοντας δύο γκολ απέναντι στην Μπριζ, όντας καταλύτης για το τελικό 3-0. Σε μία σημαντική αναμέτηση, η Γκενκ λύγισε την αντίσταση της Γάνδης και παρέμεινε πίσω από την Αντβέρπ στη βαθμολογία.

Σταντάρ Λιέγης και Μπριζ κοντραρίστηκαν σε μία από τις κλασικές αναμετρήσεις του βελγικού πρωταθλήματος, όμως ο πρωτάρης Φίλιπ Ζίγκερναγκελ τράβηξε τα φώτα όλα πάνω του. Στο ’30 άνοιξε το σκορ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ’64 ο δανεικός από τον Ολυμπιακό χαφ συνέχισε τα… μαγικά και έπραξε το 2-0, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε ο Γουιλιάμ Μπαλικουισά στο 90+2 για το τελικό 3-0.
Πίσω από την Αντβερπ συνέχισε να βρίσκεται η Γκενκ. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε ένα πιο συντηρητικό και προσεκτικό τρόπου παιχνιδιού. Η Γκενκ χρειαζόταν επειγόντως τη νίκη για να μην χάσει την ουσιαστική επαφή της με τη κορυφή. Και έτσι ως από μηχανής θεός στο δεύτερος μέρος Μπράιαν Χέινεν στο ’90 λύτρωσε την ομάδα του και την ανύψωσε στον έβδομο ουρανό.

Γκολ και θέαμα είχε η αναμέτρηση της Άντρελεχτ με τη Κορτράικ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σπασμένα… τα φρένα, ανοίγοντας το σκορ στο ’27 με τον Γιάρι Φερσχάρεν και δημιουργώντας παράλληλα πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στο δεύτερο μέρος και στο ’59 ο Ματζίντ Ασιμέρου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας τους. Προς στιγμήν οι φιλοξενούμενοι έθεσαν μία νέα συνθήκη δύο λεπτά αργότερα με τον Φάιζ Σελεμάνο να μειώνει για το 2-1, αν και η Άντρελεχτ ξεκαθάρισε εκ νέου τη κατάσταση στο ’65 με τον Γιαν Βερτόνγκεν. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε ο Λιόρ Ραφαέλοφ στο ’75 για το τελικό 4-1.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ με 2-1 στην έδρα της Έπεν, προκειμένου να εξακολουθήσει να βρίσκεται στην 8άδα του πρωταθλήματος (6η στη βαθμολογία). Στο ‘8 ο Σιμόν Αντινγκρά έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως δέχθηκε άμεση απάντηση εντός του επόμενου δεκαλέπτου με «δράστη» τον Μπόρις Λάμπερτ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1 και έτσι φαινόταν πως αυτό θα ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, αν ο Βίκτορ Μπονιφάς δεν ντυνόταν... ήρωας στο 90+2 και δεν λύτρωνε την Ουνιούν Σεν-Ζιλουάζ.