Ο Παντελής Χατζηδιάκος «σέρβιρε» το γκολ της νίκης (2-1) της Άλκμααρ απέναντι στον Άγιαξ και οδήγησε τον Αίαντα στην πρώτη του φετινή ήττα.

Η Άλκμααρ οδήγησε τον Άγιαξ στην πρώτη φετινή του ήττα επικρατώντας με μεγάλη ανατροπή (2-1) στην έβδομη αγωνιστική της Eredivisie.

Εκ των πρωταγωνιστών για την ομάδα του Γιάνσεν ήταν ο Παντελής Χατζηδιάκος, ο οποίος «σέρβιρε» το γκολ της νίκης.

Ο Αίαντας μπήκε... αγριεμένος στο ματς και προηγήθηκε στο δωδέκατο λεπτό, όταν ο Τέιλορ έβγαλε ασίστ-μισό γκολ στον Κιούντους για το 1-0.

Η Άλκμααρ, ωστόσο, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος, καθώς ισοφάρισε στο 40' με σουτ του Ντε Βιτ και έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτ του Όντγκααρντ, από ασίστ του Έλληνα αμυντικού.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο Άγιαξ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως ο διαιτητής διαφώνησε μετά τη χρήση του βίντεο-ριπλέι.

Εκτός αποστολής για την Άλκμααρ έμεινε ο Βαγγέλης Παυλίδης, λόγω τραυματισμού.