Με γκολ του Καζού (17') ο Άρης έφυγε με το διπλό από το ΓΣΠ απέναντι στον ανούσιο ΑΠΟΕΛ και έδειξε ότι φέτος δεν... αστειεύεται!

Τρία στα τρία για την ομάδα της Λεμεσού που έλεγξε τον αγώνα στο ΓΣΠ και δεν άφησε τον ΑΠΟΕΛ να την απειλήσει σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και ήταν η ομάδα που έψαξε και βρήκε το γκολ.

Στο 14' οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Γκομίς μόνο στην περιοχή όμως ο Μπέλετς έκανε μεγάλη απόκρουση ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καζού τράνταξε το δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως ο νέος όμορφος συνδυασμός των παικτών του Άρη έφερε τον Καζού σε θέση βολής, ο οποίος με πλασέ από αριστερά στην περιοχή έκανε το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με κάποιες ενέργειες του Μαρκίνιος όμως δεν βρήκε κάποια ξεκάθαρη φάση με μοναδική τελική ένα φάουλ του Τσεμπάκ που δεν ανησύχησε τον Βανά.

Στην επανάληψη χάλασε ο ρυθμός από τα πολλά φάουλ ενώ ο Σωφρόνης στο 55' έριξε στο ματς τους Κβιλιτάϊα, Μπλουμ και Βιγιαφάνιες αντί των Ντάλσιο, Σαρφό και Ντονγκαλά με στόχο να γυρίσει το ματς.

Ο ΑΠΟΕΛ ήθελε αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις ενώ ο Άρης απείλησε στο 56' με ένα άστοχο σουτ του Μαγιαμπέλα ενώ στο 69' ο ίδιος παίκτης με πλασέ ανάγκασε τον Μπέλετς σε μεγάλη απόκρουση.

Στο τελευταίο 20λεπτο ότι και αν δοκίμασε ο Σωφρόνης δεν... έπιασε με τον Άρη να είναι η ομάδα που έφτασε κοντά στο γκολ με ένα σουτ του Σπόλιαριτς στο 80' που πέρασε λίγο έξω.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Σπιλέφσκι που έφτασε στους 9 βαθμούς σε 3 αγώνες ενώ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 4 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Τσεμπάκ, Γουίλερ (83' Φεράρι), Σαρφό (55' Μπλουμ), Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο (55' Βιγιαφάνες), Ντονγκαλά (55' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος, Μάγκλιτσα (83' Μορέιρα).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Μορέιρα.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46' Στρούσκι), Μπράουν (84' Ντελμίρο), Γκομίς (46' Κακόριν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (77' Γιαμπλόνσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα (67' Σπόλιαριτς).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Στρούσκι, Σλόγκαρ, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν.

Το φιλμ του αγώνα:

90+5' Κίτρινη στον Ντελμίρο

92' Σέντρα του Μορέιρα από δεξιά, ο Γιαγκό έδιωξε με κεφαλιά

Εξι λεπτά οι καθυστερήσεις

89' Στο έδαφος ο Μπρόρσον, συνεχίζει τελικά

84' Πέμπτη αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μπράουν, μέσα ο Ντελμίρο

82' Έξω οι Μάγκλιτσα και Γουίλερ, μέσα οι Φεράρι και Μορέιρα

80' Δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς, λίγο έξω

79' Διαμαρτυρίες για φάουλ του Καρώ στον Σπόλιαριτς λίγοέξω από την περιοχή. Κίτρινη στον Σπιλέφσκι

77' Έξω ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Γιαμπλόνσκι

72' Ο Κακόριν μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα πέρασε εκτός. Φωνές για κόρνερ από Άρη

70' Επικίνδυνη μπαλιά του Μαρκίνιος από δεξιά, ο Μπρόνσον διώχνει σωτήρια προ του Κβιλιτάια

69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ με αριστερό όμως ο Μπέλετς με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ

66' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μπαμπίκα, μέσα ο Ματίας Σπόλιαριτς

66' Κίτρινη στον Γιαγκό

61' Διαμαρτυρίες για δεύτερη κίτρινη στον Μπαμπίκα, μετά από μαρκάρισμα στον Καρώ

56' Πλασέ του Μαγιαμπέλα, δεν βρίσκει στόχο

55' Με 4-4-2 πλέον ο ΑΠΟΕΛ. Κβιλιτάια και Μάγκλιτσα μπροστά, Μαρκίνιος δεξιά και Μπλουμ αριστερά

55' Τριπλή αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Κβιλιτάια, Μπλουμ και Βιγιαφάνιες και έξω οι Σαρφό, Ντάλσιο και Ντονγκαλά

52' Χωρίς φάσεις στην αρχή της επανάληψης. Ετοιμάζει αλλαγές ο Σωφρόνης

46' Αλλαγές για τον Άρη. Μέσα ο Κακόριν και ο Στρούσκι, έξω οι Μπένγκτσον και Γκομίς

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

43' Έφυγε ταχύτατα στην επίθεση ο Άρης, ο Καζού από αριστερά έκανε τη συρτή σέντρα όμως ο Γκομίς δεν πρόλαβε

41' Ο Τσεμπάκ εκτέλεσε συρτά το φάουλ, ο Βανά Άλβες μαζεύει

38' Φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ πάνω στη γραμμή της περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες για δεύτερη κίτρινη στον Μουσούντα

33' Σουτ του Μαρκίνιος, η μπάλα κοντράρει και πάει εκτός για κόρνερ

31' Κίτρινη στον Μπαμπίκα

29' Ένταση με Τσεμπάκ και Μπαμπίκα, ηρέμησε γρήγορα η κατάσταση. Κίτρινες σε Καζού και Τσεμπάκ

24' Φωνάζει για πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ, παίζεται λέει ο ρεφ

22' Κίτρινη στον Μουσούντα

18' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Καζού με κοντινό πλασέ από αριστερά στην περιοχή άνοιξε το σκορ και πανηγυρίζει έξαλλα

14' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για Άρη! Ο Γκομίς βγήκε μόνος στην περιοχή όμως ο Μπέλετς έκανε μεγάλη απόκρουση ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καζού τράνταξε το δοκάρι

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς κάποια φάση