Η ΕΝΠ... απέδρασε από το Τσίρειο με τον Ονησίφορο Ρουσιά να χαρίζει την νίκη στους βυσσινί κόντρα στην ΑΕΛ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 73'.

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο όμως η αγωνιστική ανωτερότητα δεν αποτυπώθηκε στο... σκορ που δεν άνοιξε. Η ΕΝΠ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο ενώ επιδίωξε να χτυπήσει στην αντεπίθεση με το στοιχείο του αιφνιδιασμού Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του α' μέρους.

Στο β΄ημίχρονο ο ρυθμός... ανέβηκε, η ΕΝΠ βγήκε από το καβούκι της και φανέρωσε μέρος των δυνατοτήτων της επιθετικά, με την ΑΕΛ όμως να συνεχίζει να έχει την... ανούσια πρωτοβουλία.

Στο 73' ο Ονησίφορος Ρουσιάς έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν είχε το... αντίδοτο στην αποτελεσματική άμυνα των βυσσινί που ήταν επικίνδυνοι ανά πάσα στιγμή για να σκοτώσουν το ματς με δεύτερο γκολ.

Το 0-1 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του ματς με την ΕΝΠ να εξασφαλίζει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και την ΑΕΛ να παραμένει στο βυθό χωρίς βαθμό.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Φάουλ για την ΑΕΛ, από τον Χριστοφή στον Μιραλάς. Ππέρασε ανεκμετάλλευτο.

6' Πέσιμο του Χάσα στην περιοχή, ήταν κοντά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.

6' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Απομακρύνουν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

9' Σουτ από τον Χάσα, η μπάλα στον Κόστιτς.

11' Κίτρινη κάρτα στον Κοντινέλα

14' Κίτρινη στον Μέιρα

15' Kίτρινη στον Βούκσεβιτς.

15' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς να κάνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα, έδιωξε σε κόρνερ ο Κόστιτς.

16' Κεφαλιά από τον Τεϊσέιρα, άουτ.

17' Δυνατό φάουλ στον Τσίμπολα από τον Βούκσεβιτς και ένταση στο ματς.

20' Σουτ από τον Μέιρα, άουτ.

21' Ακόμα ένα αναξιοποίητο κόρνερ για την ΑΕΛ...

24' Κόρνερ για την ΑΕΛ...

Κεφαλιά από τον Τσέποβιτς, άουτ!

29' Νέο κόρνερ για την ΑΕΛ. Απομακρύνουν την μπάλα αμυντικοί της ΕΝΠ...

Σέντρα από τον Παντελή, κόρνερ για την ΑΕΛ.

38'΄Εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε αμυντικός της ΕΝΠ.

Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΛ...

Νέο κόρνερ για την ΑΕΛ. Το έβδομο στο ματς...

Ο Έχμαν... σώζει προ του Τσέποβιτς που ήταν έτοιμος να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Φάουλ για την ΕΝΠ που έχει ανάγκη από... ανάσες καθώς το ματς μέχρι στιγμής είναι "μονόλογος" για την ΑΕΛ.

42' Κίτρινη κάρτα στον Νταβόρ.

45' Ο Ρουσιάς μπήκε στην περιοχή από αριστερά, το γύρισμα του όμως δεν είχε αντίκρισμα...

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Παπαφώτης αντί Νταβόρ.

50' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Κοντινέλα, η μπάλα στον Κόστιτς.

53' Τετάστια ευκαιρία για την ΕΝΠ, με τον Λαμί να πλασάρει από κοντά, κόρνερ!

54' Kεφαλιά από τον Ντα Σίλβα, άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή

61' Μπεραχίνο αντί Τσέποβιτς

61' Σις αντί Κοντινέλα

62' Βουτσένοβιτς αντί Λαμί.

64' Ο Βούκσεβιτς έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Ντα Σίλβα,όμως ο Τεϊξέιρα τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.

66' Σουτ από τον Μιραλάς, εξουδετερώνει ο Κόστιτς!

69' Ανδρέου αντί Χάσα

69' Φραντζής αντί Παντελή

70' Λουσέρο αντί Μέιρα

70' Μαυρουδής αντί Κατσιάρη

73' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ρουσιάς σκοράρει όμως δείχνει στους οπαδούς να περιμένουν το VAR!

Μετράει το γκολ. 0-1 η ΕΝΠ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μαυρουδή.

79' Κόρνερ για την ΑΕΛ.

Κεφαλιά του Σις έξω. Πιέζει η ομάδα του Σίλας για την ισοφάριση.

82' Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς.

Εκτέλεση φάουλ από τον Λουσέρο, η μπάλα στην αγκαλιά του Μουριέλ.

84' Σουτ από τον Μιραλάς, άουτ.

85' Μιχαΐλοβιτς αντί Ρουσιά

85' Κολώνιας αντί Κωνσταντίνου

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΛ.

Εκτέλεσε ο Μιραλάς, άουτ.

90'+3' Ο Ανδρέου σουτάρει από καλή θέση, άουτ!

90'+6' Σουτ από τον Σις, άουτ.

90'+6' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της ΑΕΛ!