Με σκόρερ τον Εζεκιέλ Χέντι στο 24' ο Απόλλωνας νίκησε 1-0 την ΕΝΠ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος και μπήκε με το δεξί στην νέα σεζόν.

Ο Απόλλωνας μπήκε από την αρχή του ματς δείχνοντας τις... προθέσεις του, είχε τον έλεγχο των κινήσεων και έφτιαξε τις περισσότερες ευκαιρίες. Η ΕΝΠ στην πρώτη ευκαιρία από στημένη φάση έφτασε κοντά στο γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ στο 21' ο Ρουσιάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR καθώς εντόπισε χρησιμοποίηση του χεριού από τον σκόρερ προτού... εκτελέσει.

Στην επόμενη φάση ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα με τον Χέντι να σουτάρει με το δεξί εντός περιοχής ανοίγοντας λογαριασμό στο σκοράρισμα με τη φανέλα των γαλάζιων. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια μετά την... ψυχρολουσία περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κυκλοφορία της μπάλας μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η ΕΝΠ έγινε πιο επικίνδυνη με την πάροδο του χρόνου, με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα. Οι δύο προπονητές με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν επιδίωξαν να αυξήσουν την πίεση στην επίθεση.
Ο ρυθμός ανέβηκε στα τελευταία λεπτά όπως και η ένταση με αποτέλεσμα πιο δυνατές μονομαχίες όμως οι άμυνες δεν ξεκλείδωσαν και το 1-0 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του ματς.

1' Φάση διαρκείας για τον Απόλλωνα, η μπάλα στην κατοχή του τερματοφύλακα της ΕΝΠ.

2' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά.

3' Σουτ από τον Κολ, άουτ.

5' Γύρισμα από τον Πίττα, κόρνερ.

14'  Φωνές από τον Απόλλωνα για πέναλτι πάνω στον Βα. Καμία παράβαση δείχνει ο ρεφ.

21΄ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ρουσιάς ανοίγει το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας.

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ μέσω VAR για χέρι!

24' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χέντι σκοράρει με σουτ και ανοίγει λογαριασμό στο σκοράρισμα με τη φανέλα του Απόλλωνα.

30' Σουτ από τον Βα, η μπάλα στον Κόστιτς.

33' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα

36' Σουτ από τον Πίττα, ο Κόστιτς μαζεύει εύκολα την μπάλα.

43' Σέντρα του Ογκεντά με στόχο τον Σαχάρ, βγαίνει και μαζεύει ο κίπερ της ENΠ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Ντιγκινί αντί Σαχάρ

46' Χάμπος αντί Ονγκεντά

47' Κόρνερ για την ΕΝΠ.

Κεφαλιά από τον Ντα Σίλβα, αουτ.

55' Ο Λαμί μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ με το δεξί, στην αγκαλιά του Δημητρίου η μπάλα...

58' Λουσέρο αντί Βούκσεβιτς

58' Βουτσένοβιτς αντί Μέιρα

58' Μαυρουδής αντί Κατσιάρης

65' Αλεσάμι αντί Κολ.

65' Μπα αντί Χέντι.

66' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή για φάουλ στον Βα.

74' Σουτ από τον Βα, πάνω σε αμυντικό η μπάλα.

78' Γαβριήλ αντί Κωνσταντίνου.

82' Μιχαήλοβιτς αντί Ρουσιά.

84' Κίτρινη κάρτα στον Κοτσώνη

86' Σουτ από τον Λαμί, άουτ.

88' Πινακάς αντί Βα.

Κίτρινη κάρτα στον Καμπράλ.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη κάρτα στον Αλεσάμι.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ονγκέντα (Χάμπος 46'), Καμπράλ, Ρομπέρζ, Βα (Πινακάς 88'), Χαμάς, Σαχάρ (Ντιγκινί 46'), Κολ (Αλεσάμι 65'), Χέντι (Μπα 65')

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Λοϊζου, Βουκάσιν, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Μαυρίας

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Βιέιρα, Ρουσιάς (Μιχαήλοβιτς 82'), Μέιρα (Βουτσένοβιτς 58'), Κωνσταντίνου (Γαβριήλ  78'), Κατσιαρής (Μαυρουδής 58'), Κοτσώνης, Ντρέξα, Βούκσεβιτς (Λουσέρο 58'), Λαμί

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Έχμαν, Κοσμά, Κολωνίας, Φλουρή, Πρωτοπαπάς, Γεχονατάν.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος