Σε ένα ματς που μόνο... φιλικό δεν θύμιζε η Πάφος νίκησε την Ανόρθωση με 4-3 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος.

Ο Ζάιρο άνοιξε το σκορ στο 14', ο Εμπραλίντζε με δύο γκολ (16', 24') το ... γύρισε σε 2-1, με τον Ζάιρο να διαμορφώνει στο 39' το σκορ α' ημιχρόνου (2-2). Ο Φερέιρα έκανε το 3-2 στο 53', με την Πάφο να κάνει την ανατροπή με γκολ των Κβίντα (77') και Βαλακάρι (83', πέναλτι) για το τελικό 3-4.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3΄ΔΟΚΑΡΙ μετά από κεφαλιά του Ουάρντα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πάντσεον.

4' Kίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Εμπραλίντζε

8' Ο Μπάιριτς τροφοδότησε τον Τάνκοβιτς εντός περιοχής, σουτ από τον Σουηδό, εξουδετέρωσε ο Λόρια.

14' ΓΚΟΛ 0-1. Ατομική ενέργεια από τον Ζάιρο που πλασάρει για το 0-1.

16' ΓΚΟΛ 1-1. Με... σόλο προσπάθεια από τον Εμπραλίντζε η απάντηση της Ανόρθωσης, με τον Γεωργιανό να σουτάρει με το δεξί ισοφαρίζοντας σε 1-1.

18΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Ουάρντα, πάνω την εστία η μπάλα.

24' ΓΚΟΛ 2-1. Δεύτερο γκολ από τον Εμπραλίντζε που... γυρίζει το ματς και δίνει προβάδισμα στην Ανόρθωση.  Σέντρα-σουτ από τον Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στον Εμπραλίντζε που έκανε το 2-1 από κοντά.

39' ΓΚΟΛ 2-2.  Σέντρα του Ζουνίνιο από αριστερά, ο Ζάιρο με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

53' ΓΚΟΛ 3-2. Ο Φερέιρα κάνει το 3-2 με πλασέ μετά από ασίστ του Εμπραλίνζε.

61΄Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για κράτημα στον Εμπραλίτζε.

63΄Cooling Break ενώ γίνεται... χαμός στο πέταλο από τους Μαχητές.

65΄Άντος αντί Ολαθάμπαλ.

71΄Ο Νιγκά απελευθερώθηκε και έκανε το σουτ, άουτ.

73΄Κίτρινη στον Παϊσίνιο για φάουλ στον Ζάιρο.

75΄Ελ Καντιουί αντί Ζάιρο, Καραμπάτζε αντί Ζουνίνιο.

77' ΓΚΟΛ 3-3. Ο Κβίντα με αριστερό πλασέ εντός περιοχής κάνει το 3-3.

78' Σάμπο αντί Αρτυματάς.

82' Πέναλτι για την Πάφο. Ανατροπή Ντράγκομιρ από Ουάρντα.

83' ΓΚΟΛ 3-4. Ο Βαλακάρι ευστοχεί για το 3-4.

84' Χριστοφή αντί Εμπραλίντζε.

88' Σεμέδο αντί Βαλακάρι.

Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αρτυματάς (78′ Σαμπό), Πάντσεον. Εμπραλίτζε (84′ Χριστοφή), Φερέιρα (78′ Ιωάννου), Ουάρντα, Νινγκά

ΠΑΦΟΣ: Ολαθαμπάλ (65′ Άντος), Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο (75′ Καραμπάτζε), Δημητρίου (65′ Φουρ), Ντράγκομιρ, Χότσκο, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (Σεμέδο 88'), Ζάιρο (75′ Αλ Γκαντιουί)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαϊσίνιο, Πάντσεον / Κβίντα, Χότσκο, Ντράγκομιρ

Διαιτητής: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
Α’ Βοηθός διαιτητή: Παύλος Γεωργίου
B’ Βοηθός διαιτητή: Λάμπρος Λάμπρου
Τέταρτος: Ιωάννης Χριστοδούλου