Ο Μίλτος Τεντόγλου τα κατάφερε και υπερασπίστηκε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης!

Ο τεράστιος αυτός αθλητής από τα Γρεβενά, έκανε άλμα στα 8,52μ. σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων, αν και το χρυσό το είχε σιγουρέψει νωρίτερα με ένα άλμα στα 8,35μ. και με τα 8,23μ. που οι υπόλοιποι δεν πλησίασαν καν!

Ετσι κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου μετά το Βερολίνο πριν 4 χρόνια και δικαιούται πλέον να λέει πως είναι με διαφορά ο κορυφαίος άλτης του μήκους στην Ευρώπη στο αγώνισμα την τελευταία 10ετία.

Ο Τεντόγλου έγινε έτσι ο 4ος αθλητής στην ιστορία του μήκους στην διοργάνωση, που καταφέρνει να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, μετά τους Βίλεμ Λέχουμ (Γερμανία, 1934-38), ο Ιγκορ Τερ-Οβανεσιάν (ΕΣΣΔ, 1958-62) που είναι και ο μόνος με τρία χρυσά στο μήκος και Γκρεγκ Ράδερφορντ (Μ. Βρετανία, 2014-16).

Ο αγώνας του Τεντόγλου

Το πρώτο άλμα

Στο πρώτο άλμα ο Μίλτος βγήκε για λίγα εκατοστά άκυρος, όμως προσγειώθηκε στα 8,50μ. περίπου, δείχνοντας πως ήταν απόλυτα έτοιμος για τον τελικό. Μόντλερ και Κασέρες έβγαλαν αξιοπρεπή άλματα, αλλά ο Φίτσαμ από την Βρετανία με 8,06μ. πήρε προβάδισμα.

Η πρώτη τριάδα μετά το πρώτο άλμα: Φίντσαμ 8,06μ., Μόντλερ 7,95μ., Κάθερες 7,87μ.

Το δεύτερο άλμα

Στο δεύτερο ο Τεντόγλου πάτησε 17 εκατοστά πίσω από το όριο, βρίσκοντας ελάχιστα βαλβίδα και το άλμα του ήταν 8,23μ.! Πήρε έτσι το προβάδισμα και με αυτό το άλμα ουσιαστικά εξασφάλισε θέση στο βάθρο. Κανείς δεν βελτιώθηκε από τους διώκτες του και έτσι πήρε προβάδισμα στη κούρσα για το χρυσό.

Η πρώτη τριάδα μετά το δεύτερο άλμα: Τεντόγλου 8,23μ., Φίντσαμ 8,06μ., Μόντλερ 7,95μ.

Το τρίτο άλμα

Στο τρίτο άλμα ο Τεντόγλου... κλείδωσε το χρυσό μετάλλιο. Πατώντας προσεκτικά πέταξε στα 8,35μ., άλμα που ήταν αδύνατο να φτάσουν οι αντίπαλοί του, με εξαίρεση ίσως τον Μόντλερ που δεν ήταν σε καλή μέρα.

Δεν άλλαξε κάτι και η οκτάδα που συνέχισε αποτελούνταν από τους: Τεντόγλου 8,35μ., Φίντσαμ 8,06μ., Μόντλερ 7,95μ., Κάθερες 7,87μ., Πομερί 7,85μ., Φλάτνες 7,83μ., Σάντος 7,81μ., Τσέκο 7,77μ.

Το τέταρτο άλμα

Τελευταίος δοκίμασε ο Τεντόγλου γνωρίζοντας ότι κανείς δεν τον πλησίασε. Και... πέταξε. Εκανε 8,52μ. που είναι ρεκόρ αγώνων και η τρίτη καλύτερη επίδοση που έχει πετύχει σε αγώνα στην καριέρα του. Η αλλαγή στην τριάδα ήρθε από τον Πομερί που έκανε άλμα στα 8,06μ. και άφηνε εκτός βάθρου τον Μόντλερ.

Η πρώτη τριάδα μετά το τέταρτο άλμα: Τεντόγλου 8,52μ., Φίντσαμ 8,06μ., Πομερί 8,06μ.

Το πέμπτο άλμα

Ο Τεντόγλου απλά... παρακολουθούσε τη μάχη πίσω του καθώς το χρυσό μετάλλιο είχε κριθεί. Δεν έκανε προσπάθεια και απλά περίμενε για να τελειώσει η διαδικασία.

Η πρώτη τριάδα μετά το πέμπτο άλμα: Τεντόγλου 8,52μ., Φίντσαμ 8,06μ., Πομερί 8,06μ.

Το έκτο άλμα

Ο Μίλτος ήταν ήδη πρωταθλητής Ευρώπης και δεν έκανε άλλο άλμα τελικά. Ο Μόντλερ έκανε 8,06μ. και σε τριπλή ισοβαθμία με Φίντσαμ και Πομερί, πέταξε εκτός βάθρου τον Γάλλο, κερδίζοντας το χάλκινο.