Ανάλυση Άρης-Νέφτσι Μπακού

Στην… παρθενική του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ο Άρης κέρδισε στο «ΑΕΚ Αρένα» τη Νέφτσι Μπακού με 2-0, στα πλαίσια των πρώτων αναμετρήσεων του β΄ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Έχοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο και ένα ακόμη καλύτερο δεύτερο 45λεπτο, η Λεμεσιανή ομάδα κατάφερε με σκόρερ τους Καζού και Γκομίς, να πάρει ένα σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον γ΄ προκριματικό γύρο της Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη σε μία βδομάδα στο Μπακού.

Σε ότι αφορά την εικόνα του αποψινού αγώνα, ο Άρης θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο ν’ άνοιγε το σκορ, εάν το δοκάρι και η αστοχία δεν γύριζαν την πλάτη στους παίκτες του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Στο β΄ μέρος ακόμη πιο απειλητικός κυρίως με τον Καζού, ο Άρης κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό.  Ο Καζού μετά από ωραία ομαδική ενέργεια με πλασέ έκανε το 1-0.

Συνέχισε να είναι επιθετικός ο Άρης και στο 65ο λεπτό ο Γκομίς με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Στη συνέχεια με τις αλλαγές που έγιναν η Λεμεσιανή ομάδα διαχειρίστηκε σωστά αυτό το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τέλους.

Πλέον, ιστορικές στιγμές για τον Άρη και ταξιδεύει την επόμενη βδομάδα η αποστολή με το προβάδισμα για την πολυπόθητη πρόκριση, όπου εάν την πάρει θα αντιμετωπίζει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Ραπίντ Βιέννης-Λέγκια Γκντανσκ (0-0 το αποψινό παιχνίδι).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+6΄ Τέλος αγώνα

90+6΄ Μόνος ο Γιαμπλόνσκι στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια άουτ.

90΄ Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

83΄ Αλλαγές για Άρη. Μέσα Γιαμπλόνσκι, Μουσούντα, Σικόρσκι και έξω Σπόλιαριτς, Μπράουν, Γκομίς.

82΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντόνιον.

79΄ Σουτ Μπράουν η μπάλα ψηλά άουτ.

«Χ» στο πρώτο ραντεβού του ζευγαριού που… ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ τον Άρη

73΄ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Μπένγκτσον έξω Σλόγκαρ.

65΄ ΓΚΟΛ: Με κεφαλιά ο Γκομίς στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και κάνει το 2-0.

62΄ Αλλαγή για Άρη. Μέσα Πηλέας έξω Μαγιαμπέλα.

60΄ Σουτ Γκομίς έξω η μπάλα.

58΄ Σουτ Σπόλιαριτς μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

Το... ΠΑΡΘΕΝΙΚΟ ο Καζού

53΄ ΓΚΟΛ: Με κοντινό πλασέ ο Καζού ανοίγει το σκορ.

50΄ Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από σέντρα από δεξιά δεν προλαβαίνει για την κοντινή προβολή μπροστά από την εστία ο Σλόγκαρ.

46΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σπόλιαριτς κάνει τη συρτή σέντρα και ο Καζού στο δεύτερο δοκάρι σε κενή εστία με προβολή στέλνει την μπάλα έξω.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

ΩΡΑΙΟ στην Αρένα: Ανορθωσιάτες και Ομονοιάτης βλέπουν... Άρη (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

34΄ Σουτ Γκομίς αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, δεν μπορεί στην επαναφορά ο Καζού.

32΄ Ωραία ατομική ενέργεια Λαουάλ, σούταρε εκτός μεγάλης περιοχής έξω η μπάλα.

31΄ Κίτρινη κάρτα στον Σάιεφ.

29΄ Άστοχο μακρινό σουτ Μόργκαν.

24΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον.

22΄ Σουτ εκτός μεγάλης περιοχής Σζόκε η μπάλα στο δοκάρι.

15΄ Τετ α τετ Ντονιόχ με Άλβες διώχνει σε κόρνερ ο κήπερ του Άρη.

ΜΕΣΗΜΕΡΙ ανακοινώθηκε, ΝΥΧΤΑ έτοιμος για το ματς

Πρωτόγνωρες στιγμές - Άφιξη αποστολής Άρη με βεγγαλικά (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Live Αγώνα

Η ώρα 20:30 στο «ΑΕΚ Αρένα» ο Άρης αντιμετωπίζει τη Νέφτσι Μπακού στα πλαίσια των πρώτων αναμετρήσεων του β΄ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης: Άλβες, Μπράουν, Γιαγκό, Μπρόρσον, Νασιμέντο, Καζού, Μαγιαμπέλα, Σπόλιαριτς, Σζόκε, Σλόγκαρ, Γκομίς.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Πηλέας, Μπένγκτσον, Σικόρσκι, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι, Ντεντέ Λόμε, Ντζαβέ

Νέφτσι: Μπρκιτς, Σαλάχιλ, Στάνκοβιτς, Κβερκβέλια, Μπόντζ, Εντί, Μακχμούντοφ, Τζόμπερ, Λαβαλ, Ντονιόχ, Σαϊεφ

Στον πάγκο: Μαμμάντοφ, Τζαφάροβ, Αλίγιεφ, Νούνιεζ Ροντρίγκεζ, Χατζίγιεφ, Ασγκάροφ, Ζουλφουγκάρλι, Μπουλούντοφ, Γιουσίφλι, Νασίρλι, Μπογκομόλσκι, Αμπάσοφ.

Διαιτητής: Ivan Bebek

Βοηθοί Διαιτητές: Goran Pataki – Luka Pajic

Τέταρτος Διαιτητής: Dario Bel