MENU

Themasports.com

Οκτώ πρωτιές στην πρώτη ημέρα της συνάντησης Κύπρου – Ελλάδας Κ18

Αρκετά καλή παρουσία είχε η εθνική μας ομάδα στίβου, στη συνάντηση Κύπρου – Ελλάδας κάτω των 18 ετών, στη διάρκεια της πρώτης ημέρας της διοργάνωσης, η οποία διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά στην Αθήνα.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Στα πρώτα 21 αγωνίσματα, που διεξήχθησαν την Τετάρτη, 20 Ιουλίου 2022, τα δικά μας παιδιά εξασφάλισαν οκτώ (8) πρώτες θέσεις, επτά (7) δεύτερες και 12 τρίτες., με την Ελλάδα να προηγείται με 13 χρυσά, 13 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια. Τις πρώτες θέσεις εξασφάλισαν οι κορυφαίοι σφυροβόλοι στον κόσμο, Βαλεντίνα Σάββα και Ιωσήφ Κεσίδης, οι οποίοι έκαναν την τελευταία εμφάνισή τους με τη «μικρή» σφύρα, αφού από το επερχόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών ανεβαίνουν κατηγορία. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κάτω των 18 ετών, Βαλεντίνα Σάββα, με την τρίκιλη σφύρα έριξε, στα 69,77μ. και πλέον θα αφοσιωθεί στις προπονήσεις με την τετράκιλη, στην προετοιμασία της για το Παγκόσμιο της Κολομβίας. Στη δεύτερη θέση ήταν η «χάλκινη» στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό του Ισραήλ, Αιμιλία Κολοκοτρώνη με 65,80μ., η οποία επίσης θα επικεντρωθεί στις προπονήσεις με την τετράκιλη σφύρα, ενόψει του Παγκοσμίου Κ20.

Ο κορυφαίος κάτω των 18 ετών στο Ευρωπαϊκό των Ιεροσολύμων, Ιωσήφ Κεσίδης, ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Παίδες, με επίδοση στα 78,42μ. και επίσης θα αφοσιωθεί τις επόμενες ημέρες στις προπονήσεις του με την εξάκιλη σφύρα, για να είναι πανέτοιμος για το Παγκόσμιο Κ20 στο Κάλι της Κολομβίας, στις πρώτες έξι ημέρες του Αυγούστου. Με αρκετά καλή επίδοση και το χρυσό μετάλλιο έκλεισε την πορεία του ως Παίδας και ο Χρίστος Οικονομίδης, ο οποίος έτρεξε τα 110μ. με εμπόδια σε 13.94. Το τέταρτο χρυσό μετάλλιο ήρθε, επίσης, στον δρόμο μετ’ εμποδίων, από τη Σταυριάνα Αδάμου με 14.02. Ο Κωνσταντίνος Προκοπίου κέρδισε την πρώτη θέση στο άλμα επί κοντώ με 4,40μ., ενώ τις εξαιρετικές προοπτικές της έδειξε για άλλη μία φορά η 13χρονη Μαρίνα Χατζηκώστα, κερδίζοντας τη δισκοβολία με 37,42μ. Ο Ιωάννης Ανδρέου ήταν ο πιο γρήγορος στα 400μ., τερματίζοντας πρώτος σε 49.29.

Ο ασταθής άνεμος, ο οποίος σε κάποιες περιπτώσεις ήταν υπέρ το δέον ευνοϊκός και σε άλλες αρνητικός, προκάλεσε κάποια προβλήματα και στους διοργανωτές, οι οποίοι μπέρδεψαν κάπως τη φορά του ανέμου στις καταγραφές τους στα άλματα. Μπέρδεμα, το οποίο ίσως επηρεάσει και την επίδοση της νικήτριας του τριπλούν, Νικολέττας Χρυσάνθου, η οποία κατέγραψε άλμα στα 12,52μ., χωρίς ωστόσο ένδειξη του ανέμου. Αν ο άνεμος ήταν σε κανονικές συνθήκες τότε η επίδοση της Χρυσάνθου θα αποτελεί νέο παγκύπριο ρεκόρ κάτω των 18 ετών (12,51μ. έχει η Πουρίκκου), αν όμως ήταν ευνοϊκός περισσότερο από 2 μέτρα το δευτερόλεπτο, τότε δεν θα μπορέσει να αναγνωριστεί.

Πιο κάτω σάς παρουσιάζουμε όλα τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας, της συνάντησης Κύπρου – Ελλάδας (20/7/22), στον Άγιο Κοσμά.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

(1) Ιωσήφ Κεσίδης (Κύπρος)                        78,42μ.

(2) Δημήτριος Σεργίου (Ελλάδα)                 65,72μ.

(3) Σοφοκλής Κουβεδάκης (Ελλάδα)          65,43μ.

(4) Άγγελος Δημητρίου (Κύπρος)                57,86μ.

Ε.Σ. Απόστολος Τζαμτζής (Ελλάδα)           64,59μ.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Βαλεντίνα Σάββα (Κύπρος)                    69,77μ.

(2) Αιμιλία Κολοκοτρώνη (Κύπρος)             65,80μ.

(3) Παρασκευή Πουλλή (Ελλάδα)                56,66μ.

(4) Αδαμαντία Φραντζεσκάκη (Ελλάδα)     54,91μ.

Ε.Σ. Άντρη Δημητρίου (Κύπρος)                 52,84μ.

110Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΠΑΙΔΩΝ (+1,7 μ/δ)

(1) Χρίστος Οικονομίδης (Κύπρος)             13.94

(2) Παντελεήμων Παράσχος (Ελλάδα)       14.76

(3) Ορέστης Παναγή (Κύπρος)                    14.93

/ Γεώργιος Γκαγιάννης (Ελλάδα)                 Δ.Τ.

Ε.Σ. Δημήτριος Μηλιώτης (Ελλάδα)            14.57

100Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (-0,9 μ/δ)

(1) Σταυριάνα Αδάμου (Κύπρος)                 14.02

(2) Μάρθα Νεαμονίτη (Ελλάδα)                   14.43

(3) Ιωάννα Χριστίνα Τσώνη (Ελλάδα)         14.96

(4) Αντωνία Μουγή (Κύπρος)                       16.62

Ε.Σ. Ισαμπέλα Σοφία Μοσέτι (Κύπρος)       14.17

Ε.Σ. Παναγιώτα Μεντζελοπούλου (Ελλάδα)   14.74

Ε.Σ. Ευσταθία Μηλιώτη (Ελλάδα)               15.17

Ε.Σ. Δανάη Μπέλη (Ελλάδα)                       15.35

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΑΙΔΩΝ

(1) Κωνσταντίνος Προκοπίου (Κύπρος)     4,40μ.

(2) Δημήτρης Χριστοφή (Κύπρος)               4,00μ.

/ Παναγιώτης Αθανασούλιας (Ελλάδα)       Δ.Κ.Ε.

/ Χριστόφορος Λιτσαρδόπουλος (Ελλάδα) Δ.Κ.Ε.

Ε.Σ. Βασίλης Θωμά (Ελλάδα)                      Δ.Κ.Ε

Ε.Σ. Άγγελος – Ιωάννης Αντωνόπουλος (Ελλάδα)   Δ.Κ.Ε.

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΠΑΙΔΩΝ

(1) Βασίλειος Λεμπούσης (Ελλάδα)            14,59μ.

(2) Μιχάλης Γιωργαλλέττος (Κύπρος)         14,37μ.

(3) Αντρανίκ Αστζιάν (Κύπρος)                    13,50μ.

(4) Σάββας Χαραλαμπάκης (Ελλάδα)         13,44μ.

Ε.Σ. Νικόλαος Γάταλος (Ελλάδα)                13,72μ.

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Μαρίνα Χατζηκώστα (Κύπρος)              37,42μ.

(2) Βασιλική Κοτοπούλου (Ελλάδα)            36,58μ.

(3) Μαρίνα Μίχαλου (Ελλάδα)                      35,92μ.

(4) Ραφαέλλα Αριστοτέλους (Κύπρος)        28,94μ.

Ε.Σ. Λαμπρινή Κυριαζή (Ελλάδα)                37,89μ.

Ε.Σ. Λυδία Ιωάννα Τσάκαλη (Ελλάδα)        33,62μ.

400Μ. ΠΑΙΔΩΝ

(1) Ιωάννης Ανδρέου (Κύπρος)                   49.29

(2) Κωνσταντίνος Σαραντόπουλος (Ελλάδα)  49.54

(3) Ευάγγελος Πογιατζής (Κύπρος)             50.28

(4) Λεωνίδας Λεοντιάδης (Ελλάδα)             51.70

Ε.Σ. Γεώργιος Χριστοφή (Κύπρος)              50.97

Ε.Σ. Κωνσταντίνος Ρούσος (Κύπρος)         51.80

400Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Ελένη Φωκαΐδου (Ελλάδα)                     58.17

(2) Ελεάνα Μαρία Ολύμπιος (Κύπρος)       58.56

(3) Άντρεα Ιωάννα Γεωργίου (Κύπρος)      59.35

(4) Ζωή Ζιμπιλίδου (Ελλάδα)                       59.70

Ε.Σ. Ελένη Ροδοπούλου (Ελλάδα)             59.87

Ε.Σ. Νεφέλη Αργυρώ Κλη (Ελλάδα)           1:00.74

Ε.Σ. Αφροδίτη Μεξή (Ελλάδα)                     1:02.49

100Μ. ΠΑΙΔΩΝ (+0,7 μ/δ)

(1) Βασίλειος Μηλιός (Ελλάδα)                    11.04

(2) Κωνσταντίνος Μιχαήλ (Κύπρος)            11.21

(3) Παναγιώτης Κεσκινίδης (Ελλάδα)         11.26

(4) Ορέστης Παναγή (Κύπρος)                    11.38

Ε.Σ. Εμμανουήλ Καστίγιο – Φλέσσας (Ελλάδα)        11.28

Ε.Σ. Γεώργιος Πέτρου (Κύπρος)                 11.67

Ε.Σ. Παναγιώτης Ζιάκας (Ελλάδα)              12.07

100Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (+4,0 μ/δ)

(1) Κασσάνδρα Γρηγοριάδη (Ελλάδα)        12.15

(2) Ισαμπέλα Σοφία Μουσέτι (Κύπρος)       12.16

(3) Αικατερίνη Σχοινοχωρίτη (Ελλάδα)       12.33

(4) Μαρία Χατζησέργη (Κύπρος)                 12.63

Ε.Σ. Σταύρια Τούμπα (Κύπρος)                   12.67

Ε.Σ. Μαρία Λάιου (Ελλάδα)                          13.08

ΥΨΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Ναταλία Ράπτη (Ελλάδα)                        1,66μ.

(2) Αμαλία – Χριστίνα Τουτζιαρίδη (Ελλάδα)    1,60μ.

(3) Δέσποινα Κωνσταντίνου (Κύπρος)       1,55μ.

/ Αναστασία Μπουκάτινα (Κύπρος)             Δ.Κ.Ε.

Ε.Σ. Υπάτια – Ανίτα Σωτηριανού (Ελλάδα) 1,63μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

(1) Ανδρέας Πενταράκης (Ελλάδα)             17,25μ.

(2) Κλέβις Μεράι (Ελλάδα)                           15,53μ.

(3) Ιωσήφ Σάββα (Κύπρος)                          14,97μ.

(4) Λουκάς Γεωργίου (Κύπρος)                   14,75μ.

Ε.Σ. Νικόλαος Χρυσοβ. Δαρβίρας (Ελλάδα)   16,89μ.

1.500Μ. ΠΑΙΔΩΝ

(1) Γεώργιος Τασιούλας (Ελλάδα)               4:12.86

(2) Διονύσης Καψάλης (Ελλάδα)                 4:13.10

(3) Αλέξανδρος Κωνσταντίνου (Κύπρος)   4:13.53

(4) Λουκάς Χαραλάμπους (Κύπρος)           4:16.70

Ε.Σ. Μάρκος Κουκουλάρης (Ελλάδα)         4:14.53

1.500Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Ευστρατία – Ελευθερία Ρούλια (Ελλάδα)   4:50.72

(2) Δήμητρα Ντάσκα (Ελλάδα)                    4:53.46

(3) Μαρία Νικολάου (Κύπρος)                      4:53.59

(4) Αλίσια Σόφι Χάι Φίνις (Κύπρος)              4:54.08

Ε.Σ. Δέσποινα Κακογιάννη (Ελλάδα)         5:03.80

2.000Μ. ΣΤΙΠΛ ΠΑΙΔΩΝ

(1) Αντώνιος Τσάμης (Ελλάδα)                   6:13.99

(2) Αρέστης Τσαλλέκου (Ελλάδα)               6:14.24

(3) Νέαρχος Μιλτιάδους (Κύπρος)               6:41.43

(4) Αντώνης Διαμαντάκης (Κύπρος)           6:43.79

Ε.Σ. Θεόδωρος Ευσταθίου (Ελλάδα)          6:47.25

Ε.Σ. Σωτήρης Σαμοϊλής (Ελλάδα)               6:59.67

2.000Μ. ΣΤΙΠΛ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Ναταλία Κατσιάνου (Ελλάδα)                 7:22.00

(2) Δάφνη Βάρδα (Ελλάδα)                          7:46.03

(3) Κάρα Τερέζα Μπράντον (Κύπρος)        8:03.71

(4) Νεφέλη Θεοφίλου (Κύπρος)                   8:29.03

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Νικολέττα Χρυσάνθου (Κύπρος)            12,52μ.

(2) Σταυρούλα Πολιουδάκη (Ελλάδα)         12,38μ.

(3) Άντρια Πουρίκκου (Κύπρος)                   11,96μ.

(4) Αθηνά Τζιατζιούλη (Ελλάδα)                  11,93μ.

Ε.Σ. Μυρτώ Γεωργιάδη (Ελλάδα)                11,35μ.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Γεωργία – Θεοφανεία Κατσαρού (Ελλάδα) 48,28μ.

(2) Ειρήνη Μαρίνου (Ελλάδα)                      40,87μ.

(3) Ειρήνη Κωνσταντίνου (Κύπρος)            40,13μ.

(4) Κωνσταντίνα Θεοδώρου (Κύπρος)       36,83μ.

4Χ100Μ. ΠΑΙΔΩΝ

(1) Ελλάδα                                                     42.31

/ Κύπρος                                                        Δ.Τ.

Ε.Σ. Ελλάδα δύο                                           45.52

4Χ100Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(1) Ελλάδα                                                     48.61

(2) Κύπρος                                                     49.17

(Μαρία Χατζησέργη, Μαριλίζα Πιττάκα, Σταύρια Τούμπα, Ισαμπέλα Σοφία Μοσέτι)

Ε.Σ.: Εκτός Συναγωνισμού, Δ.Τ.: Δεν Τερμάτισε, Δ.Κ.Ε.: Δεν Κατέγραψε Επίδοση

Ροή Ειδήσεων

Βαθμολογίες

Ομάδα
Αγώνες
Βαθμολογία

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

0

0

ΑΕΚ

0

0

ΑΠΟΕΛ

0

0

ΑΡΗΣ

0

0

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

0

0

ΠΑΦΟΣ

0

0

ΟΜΟΝΟΙΑ

0

0

ΑΕΛ

0

0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

0

0

ΔΟΞΑ

0

0

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛ.

0

0

ΕΝΠ

0

0

Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ

0

0

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

0

0

TAGS

X