Με το... αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η Εθνική Κύπρου, η οποία ηττήθηκε απόψε στο "ΑΕΚ Αρένα" από το Κόσοβο με 0-2, για την 1η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Γ΄ Κατηγορίας του Nations League.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και πιο απαιτητική, με πολύ καλή μεσοαμυντική λειτουργία, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Πιέρο Σωτηρίου στο 41΄ για να προηγηθεί στο σκορ.

Στην επανάληψη, είδαμε... "άλλο" ματς! Το Κόσοβο έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μία Κύπρο που έδειχνε ανήμπορη για να σταματήσει τον ξέφρενο ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχασαν σωρεία ευκαιριών μέχρι το 65΄, όταν ο Μπερίσα με καταπληκτικό σουτ άνοιξε το σκορ.

Παρά τις αλλαγές που έκανε καθυστερημένα ο Νίκος Κωστένογλου, η Εθνική μας δεν έβγαλε αντίδραση και φυσιολογικά οι Κοσοβάροι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, κλειδώνοντας το τρίποντο και ρίχνοντας στροφές στο φινάλε του αγώνα...

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Κύπρος-Κόσοβο 0-2: Τα στατιστικά του αγώνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Μας έπαιζε το Κόσοβο όπως η γάτα το ποντίκι για 20 λεπτά και ο Κωστένογλου αντέδρασε... όταν δεχτήκαμε το γκολ!

78΄ ΓΚΟΛ. Σουτ από τον Ζεγκρόβα εντός περιοχής και 0-2 οι Κοσοβάροι...

76΄ Άστοχο σουτ από τον Πίττα.

72΄ Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

71΄ Δοκάρι για το Κόσοβο με κεφαλιά του Ραχμάνι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

65΄ ΓΚΟΛ για το Κόσοβο, ήταν θέμα χρόνου με την εικόνα που παρουσιάζαν οι δύο ομάδες στο Β΄ μέρος. Σκόρερ ο Μπερίσα με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής.

63΄ Δυνατό σουτ από τον Ρασίκα, σε σωστή θέση ο Μιχαήλ, μπλόκαρε την μπάλα.

59΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Κόσοβο που κάνει ότι θέλει στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Ο Ιντρίζι έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

56΄ Άστοχο σουτ από τον Ρασίκα.

55΄ Νέα ευκαιρία για τους Κοσοβάρους, ο Ρασίκα έκανε το σουτ εντός περιοχής απέναντι από τον Μιχαήλ, όμως ο κίπερ της Εθνικής μας απέκρουσε σωτήρια.

54΄ Μεγάλη φάση για το Κόσοβο, το οποίο πιέζει στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Μιτρίτσα βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

51΄ Κεφαλιά από τον Μουρίγκι μετά από σέντρα του Μπερίσα, άουτ η μπάλα.

49΄ Μακρινή κάθετη μπαλιά στην περιοχή της Εθνικής μας, κεφαλιά του Μπερίσα, μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

47΄ Άστοχο σουτ από τον Καστράτι.

Προεδρική παρουσία από ομάδα του BIG-6 στο Κύπρος-Κόσοβο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Με... πρώην ΑΠΟΕΛίστα στο «ΑΕΚ Αρένα» ο Ταραπουλούζης! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Κύπρος-Κόσοβο: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄ Επικίνδυνο σουτ από τον Ζεγκρόβα, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ από τον Μιχαήλ.

41΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας ομάδα! Ο Αντωνίου έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Πιέρο Σωτηρίου, ο οποίος από θέση βολής δεν βρήκε καλά την μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε και πέρασε άουτ.

Καλές επιστροφές και αλληλοκαλύψεις από τους διεθνείς μας, δεν επιτρέπουν στους Κοσοβάρους να απειλήσουν.

37΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χάμπο Κυριάκου, η μπάλα κτυπάει στο τείχος και μαζεύει την μπάλα ο τερματοφύλακας πριν βγει κόρνερ.

24΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Σωτηρίου.

22΄ Δυνατό σουτ από τον Κάστανο εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

Σουτ από τον Πιέρο Σωτηρίου από το ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Οι τρεις διεθνείς που άφησε εκτός αποστολής ο Κωστένογλου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90΄+3΄ Παναγιώτου / 30΄ Καστράτι, 35΄ Κριεζίου, 80΄ Λοσάι, 90΄ Ντρέσεβιτς.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Χάμπος (66΄ Κατελάρης), Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Αντωνίου (67΄ Φιλιώτης), Ιωάννου (77΄ Κακουλλής),  Αρτυματάς, Κάστανος, Σωτηρίου, Παπουλής (67΄ Πίττας), Τζιωνής (71΄ Λοϊζου).

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Λ. Καστράτι, Αλίτι, Κριεζίου, Φασλίγι, Ρασίκα (86΄ Ζίμερ), Ζεγκρόβα, Ραχμάνι, Μπερίσα (76΄ Ντρέσεβιτς), Μουρίγκι, Ιντρίζι (70΄ Λοσάι).