Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στον 4ο τελικό στη σειρά κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 73-57, με MVP τον Φίλιππο Τίγκα που πέτυχε 18 πόντους, 3 τρίποντα και 2 ασίστ. Πρωταθλήτρια ομάδα θα στεφθεί αυτή που θα πάρει τη νίκη στον 5ο και τελευταίο τελικό και θα φτάσει πρώτη στις 3 νίκες, στον αγώνα που θα διεξαχθεί αυτό το Σάββατο 28 Μαΐου στο «Κίτιον» στη Λάρνακα.

Οι πρώτοι πόντοι του αγώνα μπήκαν στο 3’ με τις βολές του Χαντ (2-0), με τον Γουάιτ να μειώνει σε 2-1 για τον Κεραυνό στο ίδιο λεπτό, επίσης με βολή. Το τρίποντο του Σάιμον στο 5’ έδωσε προβάδισμα με 10-6 στην ομάδα του, με την ΑΕΚ να απαντάει με το τρίποντο του Σιζόπουλου στο ίδιο λεπτό (10-9). Ο ίδιος παίκτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο ίδιο λεπτό (10-10), ενώ οι Λαρνακείς γύρισαν το σκορ σε 12-10 στο επόμενο λεπτό. Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο 8’ για το 16-14 ενώ το δεκάλεπτό εληξε στο 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού ευνόησε τους γηπεδούχους που στο 15’ άνοιξαν την ψαλίδα φτάνοντας στο +8 (27-19). Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 28-24 και ένα λεπτό αργότερα ο Μάλκολμ ευστόχησε σε 3 βολές για το 31-24. Μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η ομάδα του Στροβόλου έπαιζε πιο επιθετικά και σε συνδυασμό με κάποια λάθη από πλευράς ΑΕΚ έκανε το 36-24, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 36-27.

Με δύο τρίποντα ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για το 39-30 στο 22’. Οι παίκτες του Κακιούζη μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, με τον Μπερνς να διαμορφώνει το 46-31 και να ανεβάζει την ομάδα του στο +15 στο 24’. Οι «κιτρινοπράσινοι» μείωσαν με το τρίποντο του Σνάιντερ στο 24’ (46-34), όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν, με τον Τίγκα να κάνει το 56-36 στο 27’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας μείωσε σε 61-47 στο 33’ , όμως ο Κεραυνός διατήρησε τη διαφορά του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 73-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 36-27, 61-42, 73-57