Στην Bundesliga και του χρόνου η Χέρτα. Νίκη 2-0 στο Αμβούργο και παραμονή στην πρώτη κατηγορία για την ομάδα του Μάγκατ, η οποία έκανε την ανατροπή μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι.

Happy end στο θρίλερ για τη Χέρτα! Η ομάδα του Μάγκατ επικράτησε 2-0 του Αμβούργου στο «Φολκσπαρκστάντιον» και ανατρέποντας το 0-1 του Βερολίνου σφράγισε παραμονή στην Bundesliga.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπογιάτα, mε κεφαλιά από κόρνερ -από τα αριστερά- του Πλάτενχαρντ. Από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Γερμανός μπακ. Με φάουλ από τα δεξιά νίκησε στο 63ο λεπτό τον Οϊερ Φερνάντες, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Τουσάρ στις καθυστερήσεις.