Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 9ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γιούστε, η Ομόνοια έκανε κατάθεση ψυχής στον αποψινό επαναληπτικό του κυπέλλου απέναντι στην Ανόρθωση στο ΓΣΠ και με το 1-1, εξασφάλισε την πρόκριση της στον τελικό της 25ης Μαϊου, όπου θα κοντραριστεί με τον Εθνικό Άχνας!

Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ στο 5΄ με τον Λανγκ, με την "Κυρία" να ισοφαρίζει στο 23΄ με τον Ουάρντα.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας την Ανόρθωση, η οποία πλέον ήθελε τρία αναπάντητα γκολ για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στο 9ο λεπτό όμως, άλλαξαν οι ισορροπίες, αφού αποβλήθηκε ο Γιούστε με απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Λένον να βγάζει τον Παπουλή και να βάζει τον Χούμποτσαν στη θέση του και μοιραία το "τριφύλλι" οπισθοχώρησε, με την "Κυρία" να παίρνει τα ηνία, να έχει την κατοχή και να φτάνει στην ισοφάριση στο 23ο λεπτό με τον Ουάρντα, ένα τέρμα που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για ανατροπή.

Στη συνέχεια, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την ομάδα της Αμμοχώστου να είναι συνεχώς στο προσκήνιο, αλλά να μην μπορεί να "ξεκλειδώσει" την αντίπαλη άμυνα. Είχε όμως 1-2 καλές φάσεις για να πετύχει δεύτερο γκολ και να βάλει... "φωτιά" στο ματς, αφού θυμίζουμε ότι με σκορ 1-3, η Ανόρθωση έκλεινε θέση για τον τελικό.

Ίδιο σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κρατήσουν μακριά τους φιλοξενούμενους από την εστία του Φαμπιάνο, με την "Κυρία" να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει και αναλωνόταν σε μακρινά άστοχα σουτ.

Σταδιακά η Ομόνοια κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα, έχοντας μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Λοϊζου στο 83΄ για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Η Ανόρθωση όσο περνούσε ο χρόνος έμενε από δυνάμεις και μετά τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε με τον Κορέα, ο οποίος βρήκε το δοκάρι στο 67΄ μετά από κεφαλιά, δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά την εστία του Φαμπιάνο.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+3΄ Άστοχο σουτ από τον Καλτσά από καλή θέση.

83΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοϊζου για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση! Ο νεαρός άσος έκανε σουτ από θέση βολής μετά από ωραία ενέργεια, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

67΄ Σουτ από τον Μάταβζ, άουτ.

67΄ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα από τον Χουσμπάουερ, κεφαλιά του Κορέα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

64΄ Κεφαλιά από τον Χριστοφή, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

62΄ Επικίνδυνο σουτ του Αραγιούρι, λίγο έξω η μπάλα.

59΄ Άστοχο σουτ από τον Λοϊζου εντός περιοχής.

57΄ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Χουσμπάουερ.

55΄ Σουτ από τον Ιωάννου εκτός περιοχής, μάζεψε εύκολα την μπάλα ο Φαμπιάνο.

ΧΑΜΟΣ από τους Ομονοιάτες στο ημίχρονο - «Κύπελλο-Κύπελλο» και μετά τα... άκουσε ο Ιταλός ρεφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι... ΔΕΙΧΝΟΥΝ τα στατιστικά του α' ημιχρόνου - Με 10 η Ομόνοια, την κατοχή η Ανόρθωση

38΄ Κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

34΄ Σέντρα από τον Σέχου, κεφαλιά-ψαράκι από τον Μάταβζ, έξω η μπάλα.

33΄ Μακρινό σουτ του Ιωάννου, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

31΄ Δυνατό σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

Με κεφαλιά Ουάρντα το 1-1! - Δείτε το γκολ (ΒΙΝΤΕΟ)

23΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα! Ο Αιγύπτιος άσος σκόραρε με θαυμάσια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς και έγραψε το 1-1!

19΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

17΄ Γυριστό σουτ του Νοβότνι από κοντά, απέκρουσαε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

14΄ Γρήγορη αλλαγή από τον Λένον λόγω της αποβολής του Γιούστε. Εκτός αγώνα ο Παπουλής, μέσα ο Χούμποτσαν.

13΄ Έντονο τετ-α-τετ Ιταλού ρεφ με Λένον - Γιούχα από Ομονοιάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

12΄ ΒΙΝΤΕΟ: Η φάση με Πόποβιτς που ζήτησε κόκκινη η Ομόνοια

ΒΙΝΤΕΟ: Η ΚΟΚΚΙΝΗ του Γιούστε - Δείτε τη φάση με Νοβότνι!

Αποβολή του Γιούστε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νοβότνι! Με δέκα πλέον η Ομόνοια από πολύ νωρίς...

ΚΙΝΗΣΗ με... νόημα προς την κερκίδα ο Λένον (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Προβάδισμα πρόκρισης με Λανγκ - Δείτε γκολ του Μαγυάρου (ΒΙΝΤΕΟ)

ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια, 1-0! Ο Λοϊζου μπήκε στην περιοχή, έκανε την μπαλιά, η μπάλα κτύπησε σε σώματα και έφτασε στον Λανγκ, ο οποίος από κοντά σκόραρε, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ!

Δυνατό σουτ του Χριστοφή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Το Ομονοιάτικο ΚΟΡΕΟ στη Βόρεια και η ατμόσφαιρα στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ρίγη συγκίνησης για τον μικρό Ηράκλη στο ΓΣΠ: Μπήκε στο γήπεδο και ΣΚΟΡΑΡΕ μπροστά στη Βόρεια εν μέσω αποθέωσης! (ΒΙΝΤΕΟ)

Στο ΓΣΠ οι πρωταθλητές Κ14 και αποθέωση - Ύμνος και «Ομόνοια αιώνια» στη Βόρεια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετ-α-τετ και αγκαλιά με... Ανορθωσιάτες ο Λοΐζου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Στο ΓΣΠ η πράσινη αποστολή και... υποδοχή από Ομονοιάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις στο Ομόνοια-Ανόρθωση - Στο ΓΣΠ και ο Αίαντας (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45΄+2΄ Σέχου, 65΄ Μιξ, 85΄ Χούμποτσαν, 90΄+1΄ Κακουλλής, 90΄+2΄ Ζαχαρίου / 12΄ Πόποβιτς, 27΄ Ιωάννου, 51΄ Κορρέια, 90΄+1΄ Χουσμπάουερ.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 9΄ Γιούστε (απευθείας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Λέζιακς, Μπασιρού, Μιξ, Λοβέρα (69΄ Ζαχαρίου), Μάταβζ (69΄ Κακουλλής), Παπουλής (14΄ Χούμποτσαν), Λοϊζου.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέα, Αραγιούρι, Κορρέια, Ιωάννου (68΄ Χρυσοστόμου), Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46΄ Ντέλετιτς), Νοβότνι (79΄ Μότης), Ουάρντα, Χριστοφή (68΄ Καλτσάς).

Γήπεδο: Γ.Σ.Π.
Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος